Анхан шатны математик дүрслэлийг бий болгох хичээлийн хураангуй. Ахлах бүлгийн femp хичээлийн тухай нээлттэй хичээлийн хураангуй

Ахлах бүлгийн FEMP-ийн хичээлийн хураангуй

"Үлгэрийн орон руу аялал"

Зорилго: 10-ын дотор эрэмбийн болон тоон тоолох чадварыг бататгах;

асуултуудад зөв хариулах чадварыг нэгтгэх: хэр их вэ? ямар газар?

Боловсролын даалгавар:

1. 10 дотор урагш хойш тоолохыг зас.

2. Геометрийн дүрсийн талаархи мэдлэгийг сайжруулах.

3. Өнгөний тухай мэдлэгээ нэгтгэх.

4. Бодлого зохиох, шийдвэрлэх чадварыг дээшлүүлнэ.

5. Цаасан дээр чиг баримжаагаа зас

Хөгжлийн даалгавар:

Анхаарал, логик сэтгэлгээ, нарийн моторт ур чадвар, харааны мэдрэмж, ой санамжийг хөгжүүлэх.

Боловсролын даалгавар:

Математикийн сонирхлыг төлөвшүүлэх, хамтран ажиллах чадварыг хөгжүүлэх, эхэлсэн ажлыг эцэс хүртэл гаргах.

Тоног төхөөрөмж, материал:

  1. Үлгэрийн баатруудын хавтгай дүрс.
  2. 7 ширхэг хэмжээтэй амттангийн хавтгай дүрс, өөр өөр өнгөтэй.
  3. Улирлын зураг бүхий зурагт хуудас - хавар.
  4. Янз бүрийн өнгөт геометрийн хэлбэрүүд.
  5. Тоонуудын багц.

Хичээлийн явц

  • Залуус аа, өнөөдөр бид үлгэрийн баатруудын амьдардаг үлгэрийн орноор аялах гэж байна. Та ямар тээврийн хэрэгслийг ашиглаж болох вэ? Өнөөдөр бид юугаар аялахыг мэдэхийн тулд оньсого тааварлаарай:

төмөр овоохой,

Бие биедээ наалдсан

Тэдний нэг нь хоолойтой.

Бүгдийг дагуулдаг.

(Галт тэрэг)

"Баяртай аялагчид" дууны хөгжимд хүүхдүүд галт тэргэнд хэрхэн унаж байгааг дүрсэлдэг.

  1. Тоглоомын дасгал "Тоолох"
  • Энд бид үлгэрийн оронд ирлээ. Энэ улсад үлгэрийн баатрууд биднийг угтах болно. Ямар үлгэрийн баатар бидэнтэй уулзахыг мэдэхийн тулд та оньсого тааварлах хэрэгтэй.

Нууцлаг:

Бяцхан охин аз жаргалтай гүйж байна

Байшин руу явах зам дээр

Ойд юу байна

Энэ охин удахгүй эмээ дээрээ очих хэрэгтэй

Түүнтэй хамт явуулсан сагсыг ав

(Улаан малгайт)

Энд Бяцхан Улаан малгайт байна

Бяцхан улаан малгайтны зургийг самбар дээр харуулав.

Тэр эмээ рүүгээ явдаг. Тэр түүнд юу авчрах вэ? (хүүхдийн хариулт)

Сайн байна, тэр бас чихэр авчирна.

Хэдэн чихэр байгааг яаж мэдэх вэ? (тоолох хэрэгтэй)

Тоолж үзье. Бяцхан улаан малгайт эмээдээ хэдэн чихэр авчирдаг вэ?

Хүүхэд самбар дээр очиж, чихэр тавиад, тоолно.

Хэдэн чихэр вэ? (10 чихэр)

Сайн хийлээ! Шар чихэр гэж юу вэ? (3-ын тоогоор шар чихэр)

Цэнхэр чихэр гэж юу вэ?

Тав дахь чихэр ямар өнгөтэй вэ?

Одоо бид чихрийг сагсанд буцааж хийх хэрэгтэй.

Хүүхэд сагсанд чихэр хийж, тоолно.

Сайн байна! Та даалгавруудыг зөв гүйцэтгэсэн. Бид дараагийн үлгэр рүү явах цаг болсон бөгөөд Бяцхан Улаан малгайт эмээ дээрээ очих хэрэгтэй байна.

2. Геометрийн дүрстэй ажиллах.

Дараагийн буудал дээр биднийг өөр нэг үлгэрийн баатар угтав. Тэр хэн бэ, оньсого тааварлаарай:

Нууцлаг:

Тэр юу ч мэдэхгүй.

Чи түүнийг мэднэ.

Надад эргэлзэлгүйгээр хариул.

Түүний нэр хэн бэ? .. (Мэдэхгүй)

Багш Дунногийн зургийг самбар дээр тавьдаг.

Хүүхдүүд ээ, Данно геометрийн дүрс гэж юу болох, юу болохыг мэддэггүй. Та геометрийн дүрсийг мэдэх үү? Бид танихгүй хүнд тусалж чадах уу?

Таны ширээн дээр геометрийн дүрс байдаг. Өргөж аваад талбайг үзүүл. Энэ дүрсийн өөр нэр юу вэ? (дөрвөлжин)

Яагаад ингэж нэрлэдэг вэ? (Учир нь дөрвөлжин 4 булантай)

Квадрат хэдэн талтай вэ? (4)

Энэ нь зөв бөгөөд эдгээр талууд хоорондоо тэнцүү гэдгийг бид бүгд харж байна.

Хүүхдүүд ээ, геометрийн дүрсийг үзүүлээрэй - гурвалжин.

Гурвалжин хэдэн өнцөгтэй вэ? (3)

Геометрийн дүрсийг үзүүл - тэгш өнцөгт.

Энэ дүрсийн өөр нэр юу вэ? (дөрвөлжин)

Тэгш өнцөгтийн талууд юу вэ? (Дээд тал нь доод талтай тэнцүү, талууд нь хоорондоо тэнцүү)

Хүүхдүүд бусад геометрийн дүрсүүдийг харуулдаг (тойрог, зууван, ромб, трапец)

Dunno маш их баяртай байна, баярлалаа. Тэгээд бид амрах цаг боллоо.

3. Биеийн тамирын хичээл "Хурдан бос, инээмсэглэ"

Хурдан бос, инээмсэглэ

Илүү өндөр, өндөр суналт.

Алив, мөрөө тэгшлээрэй

Өргөх, доошлуулах.

Зүүн эргэв, баруун тийш эргэв

Тэд гараа өвдгөөрөө хүрэв.

Суух - босох, суух - босох

Тэгээд тэд газар дээр нь гүйв.

Бид амарлаа, одоо та дараагийн үлгэрт очиж болно.

Багш үлгэрийн баатрыг олохын тулд оньсого хийдэг.

4. Тоглоом "Таавар тааг"

Нууцлаг:

Модон үзүүртэй хамар

Хаана ч юм асуулгүй авирдаг

Тэр ч байтугай зураг дээр цоорхой

Хамар хийсэн ... Пиноккио

Багш Пиноккиогийн зургийг самбар дээр тавьдаг.

Малвина Пиноккиод даалгавар өгсөн боловч тэр даалгаврыг даван туулж чадсангүй. Пиноккиод оньсого таахад тусалцгаая. Би чамаас асуулт асуух болно, та надад дугаартай карттай хариултыг харуулах болно.

Хоёр муур хэдэн сүүлтэй вэ?(2)

Гурван гахай хэдэн нуруутай вэ?(3)

Таван хиппоз хэдэн гэдэстэй вэ?(5)

Хоёр хулгана хэдэн чихтэй вэ?(4)

Зуун шоргоолж хэдэн байшинтай вэ?(1)

Долоо хоногт хэдэн өдөр вэ?(7)

Зургаан нохой хэдэн хамартай вэ?(6)

Хоёр бух хэдэн эвэртэй вэ?(4)

Сайн байна залуусаа. Пиноккио таны тусламжинд баярлалаа. Пиноккиотой баяртай гэж хэлээд дараагийн үлгэрт оч.

5. Тоглоом "Асуудал гаргах"

Багш дараагийн дүрийг олохын тулд оньсого хийдэг.

Нууцлаг:

Тэднийг найз Генагийн хамт урьж байна

Мэдээж төрсөн өдөрт зориулав.

Мөн алдаа болгонд дуртай

Хөгжилтэй төрөл…(Чебурашка)

Багш Чебурашкагийн зургийг самбар дээр тавьдаг

Залуус аа, матар Гена Чебурашка даалгавар өглөө.

Тэр ганцаараа энэ ажлыг хийж чадахгүй. Хүүхдүүд ээ, бид Чебурашка асуудлыг шийдвэрлэхэд тусалж чадах уу?

1. Цэвэрлэгээ рүү явах замд

Бөжин дөрвөн лууван идсэн,

Дараа нь тэр хожуул дээр суув

Тэгээд би лууван идсэн

Алив, хурдан тоолоорой.

Бөжин хэдэн лууван идсэн бэ?(Таван лууван)

Энэ асуудлын шийдлийг бичнэ үү (4+1=5)

Бичлэгийг уншина уу (Дөрөв дээр нэгийг нэмбэл тав болно)

2. Таван сэвсгэр зулзага
Тэд сагсанд хэвтэв.
Тэдний нэг нь тэдэн рүү гүйв.
Хэдэн муур хамтдаа болсон бэ?(Зургаан зулзага)

Асуудлын шийдлийг бичиж, оруулгыг уншина уу (5+1=6)

(Тав дээр нэгийг нэмбэл зургаа болно)

3. Дөрвөн гөлөг хөл бөмбөг тоглов

Нэгийг нь гэртээ дуудсан

Тэр цонхоор хардаг гэж тэр боддог

Одоо хэд нь тоглож байна вэ?(Гурван гөлөг)

Асуудлын шийдлийг бичээд уншина уу. (4-1=3)

4. Долоон хөгжилтэй гахай
Тэд тэвш дээр дараалан зогсож байна.
Хоёр унтахаар орондоо оров,
Хэдэн гахай тэвштэй вэ?(Таван бяцхан гахай)

Асуудлын шийдлийг бичээд уншина уу (7 - 2 = 5)

Сайн байна залуусаа! Чебурашка таны тусламжинд "баярлалаа" гэж хэлээд амрахыг санал болгож байна.

6. "Хаврын" хөгжимд биеийн тамирын хичээл

Бид одоо ямар үлгэрт өөрийгөө олж чадах вэ?

7. "Нарыг зурах" тоглоом

Багш оньсого хийдэг:

Нууцлаг:

Тарган эр дээвэр дээр амьдардаг.

Тэр хүн бүрээс дээгүүр нисдэг

Хэрэв та эрт унтвал

Та түүнтэй тоглож болно

Зүүдэндээ чам руу нисэх болно

Хөгжилтэй, хөгжилтэй ....(Карлсон)

Багш Карлсоны зургийг самбар дээр тавьдаг

Карлсон танд зориулж зураг зурсан. Анхааралтай ажиглаад Карлсон жилийн хэдэн цагт зурсан бэ? (хавар)

Зөв. Хаврын тэргүүн сарыг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Гуравдугаар сар). Та хаврын хэдэн сарыг мэдэх вэ? Тэднийг нэрлэ. (3-р сар 4-р сар 5-р сар)

Зургийг хараад Карлсон зургийн голд юу зурсныг надад хэлээч? (Мод)

Баруун дээд буланд юу байгаа вэ? (Баруун дээд буланд үүл зурсан)

Баруун доод буланд хэн байна вэ? (Баруун доод буланд туулай зурсан)

Зүүн доод буланд юу байгаа вэ? (Зүүн доод буланд цасан ширхгүүдийг зурсан)

Тэр зургийн зүүн дээд буланд Карлсоныг зурахаа мартсан гэж та бодож байна уу? (Зүүн дээд буланд Карлсон нар зурахаа мартсан)

Хичээл №1

Хөтөлбөрийн агуулга

Янз бүрийн элементүүдийн багц хийж, түүний хэсгүүдийг тодруулж, бүхэл бүтэн багц болгон нэгтгэж, бүхэл бүтэн багц болон түүний хэсгүүдийн хоорондын холбоог тогтоож сур.

Танил хавтгай геометрийн дүрс (тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин, тэгш өнцөгт) -ийн талаархи санаа бодлыг нэгтгэх, тэдгээрийг чанарын шинж чанар (өнгө, хэлбэр, хэмжээ) -ийн дагуу бүлэгт хуваах чадвар.

Өөртөө харьцангуй орон зайн чиглэлийг тодорхойлох чадварыг сайжруулах: урагш, хойш, зүүн, баруун, дээш, доор.

Демо материал. Хүүхэлдэй, баавгай, 3 цагираг, 2 пирамид, 2 шоо, хонх, геометрийн дүрс бүхий хайрцаг (тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин, тэгш өнцөгтийг гурван өнгөт, өнгө бүрийн дүрсийг хоёр хэмжээгээр үзүүлэв).

Тараах материал. Ижил геометрийн дүрс бүхий гурван хайрцаг.

Удирдамж

би саллаа. Тоглоомын дасгал "Хүүхэлдэйнд зориулж тоглоом цуглуулцгаая."

Хүүхэлдэй хүүхдүүдтэй уулзахаар ирдэг. Багш хүүхдүүдтэй хамт хүүхэлдэйг тоглоом тоглохыг урьж байна. Тэрээр ширээн дээр 2 шоо, 2 пирамид тавиад: "Хэдэн шоо вэ? Хэдэн пирамид вэ? Пирамид, шоо дөрвөлжингийн тооны талаар юу хэлж болох вэ?

Багш шоо, пирамидуудыг нийлүүлж: "Хүүхэлдэй нийт хэдэн тоглоомтой вэ? (Хүүхдүүд тоглоом тоолдог.) Нийт дөрвөн тоглоом байгаагийн хоёр нь пирамид юм. Илүү (бага) юу вэ: тоглоом эсвэл пирамид уу? Илүү (бага) юу вэ: тоглоом эсвэл шоо? Пирамидуудаас илүү олон тоглоом (ерөнхий дохио зангаа) байдаг. (Пирамид руу заалаа.) Шоо дөрвөлжин гэхээсээ олон тоглоом бий. (Шоо шоо руу зааж байна.)

Багш хүүхэлдэйг баавгайтай тоглоом тоглохыг санал болгож, хүүхдүүд объектуудыг хооронд нь тэнцүү хуваадаг (хүүхэлдэй - пирамид, баавгай - шоо).

II хэсэг.Тоглоомын дасгал "Алдаа бүү хий."

Хүүхдүүд 3 багт хуваагдана. Багш хивсэн дээр геометрийн дүрс бүхий 3 хайрцаг тавьдаг. Хүүхдүүдтэй хамт тэрээр геометрийн дүрсийг авч үзэж, нэр, өнгө, хэлбэрийг тодруулдаг. Дараа нь тэр эхний багийг геометрийн дүрсийг хэлбэрээр нь, хоёр дахь багийг хэмжээгээр, гурав дахь багийг өнгөөр ​​(баг бүр геометрийн дүрсийг өөрийн хайрцагт хийнэ) урьж байна.

Даалгавруудыг гүйцэтгэсний дараа багш: "Та геометрийн дүрсүүдийг хэдэн бүлэгт хуваасан бэ? Та ямар үндэслэлээр тэднийг салгасан бэ?

Тоглоомын дасгалыг даалгаврын өөрчлөлтөөр 2-3 удаа давтана.

III хэсэг. "Хэн хурдан вэ" буухиа.

Багш баг бүрт геометрийн дүрсийг хайрцагнаас цагираг руу шилжүүлэхийг дохиогоор санал болгодог. Хүүхдүүд нэг удаад нэг дүрс авч явдаг.

IV хэсэг."Баяртай тойрог" дидактик тоглоом.

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна. Багш тоглоомын дүрмийг тайлбарлав: "Чи нүдээ аниад, хонх хаана дуугарахыг тодорхойлно."

Багш дугуйлан алхаж, хүүхдийн дэргэд зогсоод хонх дуугарна. Хонх хаана дуугарахыг хүүхэд өөрөө тодорхойлдог. (Урд, ард, зүүн, баруун, дээр, доор.) Багш дараагийн хүүхэд рүү шилжинэ. гэх мэт.

Хичээл №2

Хөтөлбөрийн агуулга

8 ба 9-ийн тооны дарааллын утгатай танилцах, "Хэр их вэ?", "Аль тоо вэ?", "Аль газар вэ?" Гэсэн асуултуудад хэрхэн зөв хариулж сурах.

Объектуудыг хэмжээгээр нь (7 хүртэлх объект) харьцуулах, тэдгээрийг багасгах, нэмэгдүүлэх дарааллаар байрлуулах, харьцуулалтын үр дүнг дараахь үгсээр зааж өгөх: хамгийн том, жижиг, бүр жижиг ... хамгийн жижиг (мөн эсрэгээр) ).

Объектуудын дүрсийн ялгааг олох чадварт дасгал хийх.

Дидактик харааны материал

Демо материал. Янз бүрийн өнгийн 8 дэлбээтэй сэнс, хүүхэлдэйний 2 зураг (зураг 9 ялгаатай), фланелграф, 9 улаан нум, 1 ногоон нум.

Тараах материал. Улаан нум (хүүхэд тус бүрд 9 ширхэг), ногоон нум (хүүхэд тус бүрт нэг), янз бүрийн өнгө, хэмжээтэй 7 ирмэгийн тойрог (хоёр хүүхдэд нэг багц), утас (хоёр хүүхдэд нэг).

Удирдамж

би саллаа.Тоглоомын дасгал "Дэслэх дарааллаар тоолох."

Багш хүүхдүүдэд олон өнгийн 8 дэлбээнээс бүрдсэн сэнсийг үзүүлж, тэдгээрийг тоолохыг санал болгодог. Дараа нь тэр дэлбээ нь өөр өөр өнгөтэй байгааг анхаарч, дарааллаар нь тоолох даалгавар өгдөг.

Багш хүүхдүүдэд даалгавар өгдөг: "Дэлбээний байршлыг санаж, нүдээ ани." Энэ үед тэр нэг дэлбээ арилгадаг. Хүүхдүүд нүдээ нээж, ямар дэлбээ алга болсон, хаана (аль нь) байгааг тодорхойлно.

Тоглоомыг 2-3 удаа давтана. Дэлбээний дараалал сэргээгдэх бүрт.

II хэсэг.Тоглоомын дасгал "Нумаа дэлгэе."

Хүүхдүүд есөн улаан, нэг ногоон нумтай. Багш улаан нумуудыг тоолж, дараа нь ногоон нум авч, хоёр ба гурав дахь улаан нумуудын хооронд тавихыг санал болгож байна. ("Дансан дээрх ногоон нум аль газар байдаг вэ?")

Хариултын зөв эсэхийг нумуудыг дарааллаар нь тоолж шалгана.

Багш хүүхдүүдэд дахин 2-3 даалгавар өгдөг, жишээлбэл: "Ногоон нумыг наймдугаар байранд тавь. Дансны дагуу улаан нумтай ногоон нум аль хооронд байдаг вэ?

Үүний зэрэгцээ дуудагдсан хүүхэд сурган хүмүүжүүлэгчийн хяналтан дор үзүүлэх материал дээр даалгавар гүйцэтгэдэг.

Физкультминутка "Ижил хий"

Хүүхдүүд хөдөлгөөн хийдэг эсвэл багшийн үзүүлсэн "дүрс" -ийг хуулбарладаг.

III хэсэг.Тоглоомын дасгал "Бид хүүхэлдэйнд бөмбөлгүүдийг цуглуулдаг" (хосоор ажиллах).

Багш хүүхдүүдийг тойргийн өнгө, хэмжээг тодорхойлохыг урьж ("бөмбөлгүүдийг") томоос нь эхлээд хамгийн жижиг нь хүртэл "утас" дээр хэвтүүлнэ. Даалгаврын төгсгөлд хүүхдүүд "бөмбөлгүүдийг" бүрийн хэмжээг ярьдаг. Дараа нь тэд хамгийн жижигээс эхлээд хамгийн том нь хүртэл бөмбөлгүүдийг уядаг.

IV хэсэг. Тоглоомын дасгал "Ялгааг олох".

Багш хүүхдүүдэд хүүхэлдэйний хоёр зургийг үзүүлж, тэдгээрийн хоорондын ялгааг олохыг санал болгодог (ойролцоогоор 9 ялгаа).

Хичээл №3

Хөтөлбөрийн агуулга

Тооцооллын үр дүн нь объектын хэмжээ, тэдгээрийн хоорондын зайнаас хамаардаггүй гэсэн санааг нэгтгэх (10 дотор тоолох).

1 ба 2 тоотой танилц.

Дөрвөлжин ба тэгш өнцөгт дээр суурилсан дөрвөлжингийн талаар санаа өгнө үү.

Өөр хүнтэй харьцуулахад орон зайн чиглэлийг тодорхойлох чадварыг нэгтгэх: зүүн, баруун, урд, хойд.

Дидактик харааны материал

Демо материал. Фланелграф, янз бүрийн өнгө, хэмжээтэй дөрвөлжин ба тэгш өнцөгтийн багц, хээ судал, хавтгай геометрийн дүрс, ижил өнгийн том жижиг тойрог (тус бүр 10 ширхэг), бөмбөг, 2 шоо, 2 хайрцаг.

Тараах материал. Хавтгай геометрийн дүрс, 1 ба 2 дугаартай картууд.

Удирдамж

би саллаа.Тоглоомын дасгал "Тоонуудыг харьцуулах".

Дөрвөлжин ба тэгш өнцөгтийг фланелграф (соронзон самбар) дээр байрлуулсан. Багш хүүхдүүдээс эдгээр дүрсийг юу гэж нэрлэдэг, юугаараа ялгаатай болохыг асуув: "Эдгээр дүрс нь юугаараа ижил төстэй вэ? (Дөрвөн тал, дөрвөн булан.) Та тэдгээрийг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ? (Дөрвөлжин хэлбэртэй.) Багш загвар тууз ашиглан зураг бүрийн талуудын уртын харьцаанд анхаарлаа хандуулдаг.

II хэсэг. Тоглоомын дасгал "Дөрвөн өнцөгтийг ол".

Хүүхдүүд ширээн дээр геометрийн дүрстэй байдаг. Багш тэдний дунд дөрвөлжин олохыг санал болгож байна. Нэг хүүхэд фланелграф (соронзон самбар) дээр даалгавар гүйцэтгэдэг.

Дараа нь багш даалгаврыг шалгаж, хүүхдүүдээс сонголтоо зөвтгөхийг хүснэ.

III хэсэг.Тоглоомын дасгал "Тоо олох"

Багшийн ширээн дээр 1 ба 2 гэсэн тоогоор тэмдэглэгдсэн геометрийн дүрс бүхий 2 хайрцаг (бөмбөг, 2 шоо) байна.

Тэр 1 гэсэн тоотой хайрцгийг үзүүлээд “Хайрцаг дээр ямар дугаар байгааг хэн мэдэх вэ? Нэг хайрцагт хэдэн зүйл байж болох вэ?

Багш хайрцгийг нээж, бөмбөгийг үзүүлж, "Хайрцагт хэдэн бөмбөг байна вэ? Нэг тоог ямар цифр илэрхийлж болох вэ? Хайрцаг дээрх тоонд анхаарлаа хандуулж, "Нэгдүгээр тоо ямар харагдаж байна вэ?"

Багш хүүхдүүдийг гэртээ 1-ийн тоог олж, харуулж, хуруугаараа дугуйлахыг урьж байна.

Үүний нэгэн адил багш хүүхдүүдэд 2-ын тоог танилцуулдаг.

IV хэсэг. Тоглоомын дасгал "Тоо харуулах."

Багш биеийн хэсгүүдийг нэрлэж, хүүхдүүдийг харгалзах тоог харуулахыг урьж байна: нэг хамар, хоёр нүд, нэг толгой, хоёр чих гэх мэт.

Дасгал хийх явцад багш хүүхдүүдээс тодруулж: "Тэд ямар дүрс үзүүлсэн бэ? Тэд яагаад нэг (хоёр) дугаарыг үзүүлсэн юм бэ?" (Нэг тоог нэг тоогоор төлөөлдөг тул би нэг дугаарыг харуулсан.)

Дүгнэлтийг сурган хүмүүжүүлэгч хийдэг: тоо нь тэмдэг юм. Тэр тоо харуулж байна.

V хэсэг. Тойрог тоглоом.

Фланелографын дээд хэсэгт багш бие биентэйгээ ойрхон 10 том тойрог, доод хэсэгт 10 жижиг тойрог байрлуулна.

“Самбарын дээд ба доод хэсэгт байгаа дугуйнуудын хооронд ямар ялгаа байдаг вэ? гэж багш асуув. Тэд ижил хэмжээтэй, ижил зайтай байна уу? Тойргийн тооны талаар юу хэлж болох вэ? Үүнийг хэрхэн баталгаажуулах вэ? (Бүртгэл болон давхардсан аргууд, програмуудыг ашиглах.)

Хүүхдүүд нүдээ аниад багш 8 том дугуйланг бие биентэйгээ ойртуулж, зарим нь бие биенээсээ хол байна. Хүүхдүүд тойргийн тоог тодорхойлдог (асуултууд нь өмнөхтэй төстэй).

VI хэсэг. Тоглоомын дасгал "Алдаа бүү хий."

Хүүхдүүд багшийн өөдөөс харж зогсоход багш тэднийг дараах хөдөлгөөнийг давтахыг урьж байна: баруун (зүүн) гараа дээш өргөх, баруун тийш (зүүн) хазайх, багшийн урд (ард) юу байгааг тодорхойлох.

Хичээлийн дугаар 4

Хөтөлбөрийн агуулга

Гурвалжин ба дөрвөлжин, тэдгээрийн шинж чанар, төрлүүдийн талаархи санаа бодлыг нэгтгэх.

Төрөл бүрийн анализатор ашиглан (тодорхой тооны хөдөлгөөнийг хүрэлцэх, тоолох, хуулбарлах) ашиглан 10 дотор тоолох чадварыг сайжруулах.

3 дугаартай танилцана уу.

Долоо хоногийн өдрүүдийн нэрийг (Даваа гариг ​​гэх мэт) танилцуул.

Дидактик харааны материал

Демо материал. Хөгжмийн зэмсэг, дэлгэц, царсны уут, өдрийн зарим хэсгийг дүрсэлсэн 4 зураг; хэсгүүдэд хуваагдсан дөрвөлжин, "Пифагор" тоглоомын байшингийн зураг, 1-ээс 7 хүртэлх тойрог бүхий дүрс бүхий 7 тоон карт, 3 боргоцой, 1, 2, 3 дугаартай картууд, 1, 2 дугаартай картууд.

Тараах материал. Квадрат ба гурвалжны багц, 1, 2, 3 тоо бүхий картууд.

Удирдамж

би саллаа.Тоглоомын дасгал "Хэн хурдан тоолох вэ".

Багш хүүхдүүдэд даалгавар өгдөг: "Картан дээр тойрог байгаа шиг олон удаа хоёр хөл дээрээ үсэр. Та хэдэн удаа үсэрсэн бэ? Та яагаад ийм олон удаа үсэрсэн юм бэ? Дуу чимээ сонсохын хэрээр олон алхам хий. Тоо заасан хэмжээгээр алгаа таших. (Дугаар 1.) Та алгаа хэдэн удаа алгадсан бэ? Яагаад нэг удаа алга ташив? (Ижил төстэй ажлыг 2-ын тоогоор гүйцэтгэдэг.)

Нэг хүүхэд самбар дээр даалгавраа гүйцэтгэнэ, үлдсэн нь талбарт байна.

II хэсэг. "Царсны үрийг тоолох" тоглоомын дасгал.

Багш хүүхдийг дуудаж, уутанд байгаа царсны үрсийг тоолохыг урьдаг. Хүүхдийн цүнхэнд байгаа царсны үрсийг тоолж, хэдэн ч удаа алга ташина. Хүүхдүүд алга ташилтыг тоолж, хүүхэд яагаад ийм олон алга ташилт хийснийг тайлбарладаг. Даалгаврыг царсны үрийг шууд тоолох замаар шалгана.

III хэсэг.Тоглоомын дасгал "Тоогоор заа."

Багшийн заавраар хүүхдүүд 1 ба 2-ын тоог ширээн дээр тавиад дууддаг.

Багш ширээн дээр 3 боргоцой тавиад ширээн дээр хэдэн боргоцой байгааг хүүхдүүдээс асууна. Тэрээр 3-ын тоо бүхий картыг үзүүлж, "Гурвын тоо нь гурван тоог илэрхийлдэг" гэж тодруулав.

Гуравын тоо ямар харагддаг вэ? багш хүүхдүүдээс асууна. Гурав дугаартай картыг олоод дугуйл. Гуравын тоотой картыг хоёр дугаарын хажууд тавиад дугааруудыг дарааллаар нь дууд.

Багш хүүхдүүдийг тоглохыг урьж байна: "Сонссон дууны тоог (картан дээрх объектууд, харсан хөдөлгөөнүүд) зааж өг."

Хүүхдүүд ямар дугаарыг, яагаад зааж байсныг багш бүр тодруулдаг.

IV хэсэг. Тоглоомын дасгал "Долоо хоногийн өдрүүд".

Самбар дээр хүүхдүүдийн өмнө өглөө, үдээс хойш, орой, шөнийн дүрс бүхий зургууд байдаг. Багш өдрийн хэсгүүдийн нэр, дарааллыг тодруулж, тэдгээрийг нэг үгээр илэрхийлэхийг санал болгодог. (Өдөр.)

Багш тайлбарлахдаа: “Насанд хүрэгчид өдөр гэдэг үгийг өдрийн турш үгээр сольдог. Долоо хоногт ийм долоон өдөр (самбар дээр 1-ээс 7 хүртэлх тойрог бүхий зураг бүхий картуудыг харуулав). Өдөр бүр өөрийн гэсэн нэртэй байдаг: Даваа, Мягмар ... Ням. Хүүхдүүд багштай хамт долоо хоногийн өдрүүдийн нэрийг давтаж, дараалсан байрлалаа тодорхойлно. Дараа нь багш хүүхдүүдээс долоо хоногийн өдөр бүр ангидаа юу хийдэгийг асууна.

V хэсэг."Пифагор" дидактик тоглоом.

Багш хүүхдүүдийг дөрвөлжингийн хэсгүүдийг авч үзэж, ямар дүрсээс бүрдэхийг тодорхойлохыг урьж байна.

Дараа нь багшийн зааврын дагуу хүүхдүүд бүх гурвалжин, квадратуудыг сонгож, хоёр тавиур дээр байрлуулж, санал болгож буй зургийг (байшин) цуглуулдаг.

Сэдэв: 10 хүртэл дарааллын тоолол

Танин мэдэхүйн.

Даалгаварууд:

Боловсролын: 10 хүртэл тоолох чадварыг хуримтлуулах, мөн эсрэгээр нь тоолох, объектын тоог тоотой харьцуулах чадварыг хөгжүүлэх; геометрийн дүрс (тойрог, зууван, дөрвөлжин, тэгш өнцөгт, гурвалжин), долоо хоногийн өдрүүд, улирал, саруудын нэрс, тэдгээрийн дарааллын талаархи мэдлэг. Цаасан хуудсан дээр жолоодох чадварыг бэхжүүлэх.

Хөгжиж байна: нийгмийн ур чадвар, бүлэг, хосоор ажиллах чадварыг хөгжүүлэх; шийдлийг олох, дүгнэлт гаргах. Анхаарал, логик сэтгэлгээ, ой санамж, яриаг хөгжүүлэх.

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд:хөгжилтэй, үр бүтээлтэй, хөгжимтэй, урлагтай.

Байгууллагын хэлбэрүүд:

Хэрэгжүүлэх хэлбэр:гарын авлага ашиглах, хөгжмийн дагалдах, дүрслэх гарын авлагыг үзүүлэх, МХХТ; хүүхдүүдэд зориулсан эрэл хайгуул, асуудалтай асуултууд, урам зориг, тайлбар, дүгнэлтийг нэгтгэн дүгнэх; тоглоомын сэдлийг бий болгох, хүүхдийн идэвхтэй үйл ажиллагаа, харьцуулах, харьцуулах, гэнэтийн мөч.

Тоног төхөөрөмж: гайхалтай хөгжим, геометрийн дүрс, тооны карт, соронзон самбар, хонх, "чулуу".

Демо материал:Шилтгээний зураг, орц нь чулуугаар дүүрсэн.

Тараах материал:Тоо бүхий картууд, Куйзенерийн тоолох саваа, доторлогоотой хуудас, геометрийн дүрс бүхий дугтуй, өнгөт харандаа, будах ном.

GCD явц

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Хүүхдүүд хөгжмийн аясаар бүлэгт ордог.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Хонх дуугарч, тойрогт цугларахыг урьсан!

2. Үндсэн хэсэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та үлгэр сонсох дуртай юу? Мөн та үлгэрт орж, манай баатруудад туслахыг хүсч байна уу?
- Өнөөдөр би танд үлгэр ярихыг хүсч байна, үлгэр нь энгийн биш, ид шидтэй, математикийн даалгавартай. Үлгэрт орохын тулд нүдээ аниад "1, 2, 3-ыг эргүүл, үлгэрт өөрийгөө ол" гэсэн шидэт үгсийг хэлэх хэрэгтэй. Бид нүдээ нээдэг. Түүх эхэлнэ.
Тэнд нэгэн хаан амьдарч байжээ. Тэгээд хөөрхөн охинтой болсон. Энд хаан ямар нэгэн байдлаар хааны ажлаа орхисон боловч охин нь гэртээ үлджээ. Тэр цэцэрлэгт зугаалахаар гараад, дараа нь салхи гарч, гүнжийг өргөж, Алс холын хаант улс руу аваачжээ. Иван Царевич гунигтай болж, гүнжийг хайхаар явав. Нэг өдөр өнгөрч, хоёр өдөр өнгөрдөг. Тахианы хөл дээр овоохой руу ойртдог. Баба Яга тэнд амьдардаг. Иван Царевич азгүйтлийн тухай ярьжээ. Баба Яга Иван Царевич түүний асуултад хариулвал туслахаа амлав.
Баба Ягагийн асуултуудыг анхааралтай сонсоорой.

-Өнөөдөр долоо хоногийн аль өдөр вэ?
Өчигдөр долоо хоногийн ямар өдөр байсан бэ?
- Маргааш долоо хоногийн аль өдөр байх вэ?
Маргааш нь долоо хоногийн аль өдөр байх вэ?
Та ямар улирлыг мэдэх вэ? Нэр.
- Жилд хэдэн сар? Нэр.
Өдрийн хэсгүүдийг нэрлэ. Нэр.

- Бид Баба Ягагийн даалгаврыг даван туулсан. Баба Яга бөмбөг өгч, Царевичийг Кикимора руу илгээв. Тэр газрын зурагтай. Бөмбөг эргэлдэж, Царевич түүнийг дагаж явав. Бөмбөг намаг руу өнхрөв. Тэгээд Кикимора Царевичийн өмнө гарч ирэв. Тэр Царевичийг сонсож, туслахаар шийдсэн бөгөөд карт авахын тулд та түүний даалгаврыг биелүүлэх ёстой.

Иван Царевичт тусалцгаая. Таны өмнө цаас, харандаа байна. Даалгаврыг сонсож, зурахад бэлэн байгаарай (график диктант):
зүүн дээд буланд улаан гурвалжин зурах;
баруун доод буланд ногоон дөрвөлжин зурах;
төвд хар зууван зурах;
зүүн доод буланд цэнхэр тэгш өнцөгт зурах;
баруун дээд буланд шар тойрог зур.

- Одоо шалгацгаая. Ваня баруун доод буланд ямар геометрийн дүрс зурсан бэ? София шар тойргийг хаана зурсан бэ?
- Андрей аль буланд зууван зурсан бэ?
Бид ямар дүрсийг зураагүй вэ? (Ромб, трапец). Тэдний тухай яриач.

- Бид даалгавраа даван туулж, Кикимора Иван Царевичт газрын зураг өгсөн тул та цааш явж болно. Бөмбөг цааш эргэлдэж, Иван Царевичийг дагина ой руу хөтлөв.

Энд бид үлгэрийн ойд байна. Ойд гайхамшгууд тохиолддог. Ойнхон даалгавар бэлдсэн.
Хоёр хулгана хэдэн чихтэй вэ? (4) Яагаад?
5 хонго хэдэн гэдэстэй вэ? (5)
- Шувууд голын дээгүүр нисч байв: тагтаа, цурхай, хоёр хөх? Хэдэн шувуу вэ? (3) Яагаад?
- Морь өвсөн дунд хэвтэхэд морь хэдэн туурайтай байдаг вэ? (4) Тайлбарла.
100 шоргоолж хэдэн байшинтай вэ?
Иван Царевич жилд хэдэн удаа төрсөн өдөртэй байдаг вэ? Тэгээд чи?
Ойн оршин суугчид биднийг цааш явахын тулд хүчээ авахыг зөвлөв.

Биеийн тамирын минут

Иван Царевич нэг удаа - бөхийлгөж, бөхийлгөсөнгүй,
Хоёр - бөхийж, шулуун, гараа хажуу тийш нь тарааж, явав,
явж, гүнжийг даган ойн аглаг буйдад,
тэр гэнэт хожуул хараад чимээгүйхэн суугаад нойрмоглов.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, нүдээ нээ, бидний өмнө цайз байгааг харж байна. Энд цайзын орох хаалга байна.
Гүнжийн нуугдаж буй хаалга нь чулуугаар дүүрсэн байдаг. Цайз руу орохын тулд та чулууг задлах хэрэгтэй. Тэр Ромаг самбар дээр ялгах болно, бид түүнд ширээн дээр туслах болно. Энд 1-ээс 10 хүртэлх тооны цуврал байна. Бүгд бэлдэж ажилдаа орлоо.
- 2-оос 1-ээс их тоог нэрлэнэ (3)
- хамгийн бага тоо (1), хамгийн том (10)
- 7-оос 1-ээс бага тоо (6)
- 6 (5 ба 7) тооны хөршүүдийг нэрлэнэ үү.
– 3-аас 1-ээс их тоог харуул. (4)
- 9-ийн тооны хөршүүдийг нэрлэ. (8 ба 10)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, бид цайзын хаалгыг чулуунаас цэвэрлэв. Гэхдээ бид орж чадахгүй байна, бид дахиад нэг даалгавар хийх хэрэгтэй, хэрэв бүх зүйл зөв хийгдсэн бол хаалга нээгдэнэ. Иван Царевич болор түлхүүрийг газар унагасан бөгөөд энэ нь эвдэрч, алдагдсан байж магадгүй юм.
Залуус аа, түлхүүрийг олохын тулд бид үүнийг цуглуулах хэрэгтэй. (Кьюзенерийн саваанаас.)

- Сайн хийлээ. Одоо бид түлхүүрийг цоожонд хийж, гүнжийг суллах болно.
(Хүүхдүүд түлхүүрийг цоожонд хийж, хаалгыг онгойлгодог) Үлгэрийн баатрууд гарч ирж, тусалсан хүүхдүүдэд талархаж, хүүхдүүдэд будах ном "бэлэг" өгдөг. Үлгэрийн баатрууд хүүхдүүдтэй баяртай гэж хэлдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо бид цэцэрлэгтээ буцаж очих цаг болжээ. Нүдээ аниад 1-ээс 5 хүртэл тоолж эхлээрэй.
(Хүүхдүүд нэгдмэл байдлаар тоолдог)
Энд бид цэцэрлэгт байна.
Бид үлгэрт орсон
маш их сурсан,
Бид буцаж ирлээ
Цэцэрлэг бидэнд маш их баяртай байна.

3. Эцсийн хэсэг.

- Залуус аа, бид өнөөдөр хаашаа аялсан бэ?
- Юу таалагдсан бэ?
Манай зочдод юу хүсэх вэ?

Холбооны улсын боловсролын стандартын стандартын дагуу ахлах бүлгийн FEMP-ийн GCD-ийн хураангуйн 2-р хувилбар "Үлгэрт аялал. 10 хүртэлх тооны дарааллын тоо "

Н.Е.Веракса, Т.С.Комарова, М.А.Васильева нарын найруулсан "Төрснөөс сургууль хүртэл" цогц хөтөлбөр.

Насны ангилал:хөгшин

Сэдэв: "Үлгэр рүү аялах. 10 хүртэлх тооны дарааллын тоо "

Боловсролын тэргүүлэх чиглэл:танин мэдэхүйн

Зорилго: дарааллын тоог 10 хүртэл тогтоох нөхцлийг бүрдүүлэх.

Даалгаварууд:
Боловсролын: 10 хүртэл тоолох чадварыг хуримтлуулах, мөн эсрэгээр нь тоолох, объектын тоог тоотой харьцуулах чадварыг хөгжүүлэх; геометрийн хэлбэрийн талаархи мэдлэг; долоо хоногийн өдрүүдийн нэрс, тэдгээрийн дараалал.
Хөгжиж байна: нийгмийн ур чадвар, бүлэг, хосоор ажиллах чадварыг хөгжүүлэх; шийдлийг олох, дүгнэлт гаргах.
Боловсрол: тэвчээр, тэсвэр тэвчээр, сайн сайхан сэтгэл, харилцан туслалцаа үзүүлэх мэдрэмж, туслах хүслийг төлөвшүүлэх.
Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрөл: тоглоом, үр бүтээлтэй, хөгжим, уран сайхны.

Байгууллагын хэлбэрүүд:урд, ганцаарчилсан, бүлэг, хосоор ажиллах.

Хэрэгжүүлэх хэлбэр:гарын авлага ашиглах, хөгжмийн дагалдах, дүрслэх гарын авлагыг үзүүлэх;
хүүхдүүдэд зориулсан эрэл хайгуул, асуудалтай асуултууд, урам зориг, тайлбар, дүгнэлтийг нэгтгэн дүгнэх;
тоглоомын сэдэл, гэнэтийн мөч, тоглоом, хүүхдийн идэвхтэй үйл ажиллагаа, харьцуулалт, харьцуулалт бий болгох.
Тоног төхөөрөмж: нисдэг хивс, үлгэрийн хөгжим, геометрийн дүрс, Leshy тоглоом, тоо бүхий "ялтсууд", үлгэрийн баатрууд бүхий чимэглэл, хувцасны загвар.

GCD явц

Танилцуулга

Хүүхдүүд багшийн хамт тойрог дээр зогсдог. Тоглоомын урам зоригийг бий болгох.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, манай бүлэгт илбэчинээс захидал ирсэн. Сайн дагина биднийг пүрэв гаригт гайхалтай аялалд гарахыг урьж, газрын зургийг захидлаар хавсаргав.
Залуус аа, өнөөдөр долоо хоногийн аль өдөр вэ? (Пүрэв гариг) Тиймээс бид замд гарах цаг болжээ.
"Гэхдээ эхлээд долоо хоногт хэдэн өдөр байдаг вэ?" (7)
- Залуус аа, долоо хоногийн өдрүүдийг дарааллаар нь нэрлээрэй. (Даваа Мягмар Лхагва Пүрэв Баасан Бямба Ням.)
Мягмар гарагаас хойш долоо хоногийн аль өдөр ирдэг вэ? Пүрэв? Бямба гарагт уу? (Лхагва, Баасан, Ням гараг.)
Мягмар гарагаас өмнө долоо хоногийн аль өдөр ирдэг вэ? орчин? Ням гараг уу? (Даваа, Мягмар, Бямба.)
Лхагва ба Баасан гарагийн хооронд долоо хоногийн аль өдөр вэ? Бямба, Даваа гарагт уу? (Пүрэв, Ням гараг.)

Үлгэрийн оронд аялалд бэлтгэх - ид шидийн тээврийн сонголт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна! Тэгээд бид үлгэрийн улс руу юугаар явах вэ (Автобус, галт тэрэг, онгоц.) Залуус аа, хэрэв бид үлгэрийн улс руу явбал бидний тээврийн хэрэгсэл бас гайхалтай, ер бусын байх ёстой гэдгийг санаарай. Та шидэт хивсэн дээр нисэхийг хүсч байна уу? (Тийм.)

Тоонуудын хамаарал.

"Тэгвэл тасалбараа аваарай. Одоо бид тасалбар дээрх дугаар болон тээврийнхээ суудлын дугаарын дагуу шидэт хивсэн дээр суудлаа эзэлдэг.

Гол хэсэг

Газрын зураг дээрх үлгэрийн орон руу аялах.

"Геометрийн дүрс" станц

- Залуус аа, бид үлгэрийн орон руу нисэж байна, та ямар үлгэр мэддэг вэ? (Хүүхдүүд дуртай үлгэрээ нэрлэнэ.)
- Хараач, бид геометрийн дүрсийг цэвэрлэхэд орлоо! Харж байна уу, бүх тоо холилдсон байна. Эдгээр тоонуудыг хэрхэн ангилж болох вэ? Мөн тэдгээрийг ямар бүлэгт хувааж болох вэ? (Өнгө, хэлбэр, хэмжээгээр.)
- Залуус аа, гурван багт хуваагдъя: эхний баг улаан, хоёр дахь нь шар, гурав дахь нь цэнхэр хэсгүүдийг цуглуулна. Бид өөр яаж тоонуудыг задлах вэ? (хэлбэр, хэмжээ). Одоо маягтыг аваарай. Сайн хийлээ! Тэгээд одоо хэмжээгээрээ. (Хүүхдийн бие даасан ажил).
-Тэгвэл хэдэн бүлэгтэй болсон бэ? (3)
- Тэднийг нэрлэ. (Хэлбэр, өнгөөр, хэмжээгээр.)
- Сайн хийлээ! Тэд талбайг эмх цэгцтэй болгосон. Үргэлжлүүл!

Гүүр засварын станц

- Залуус аа, хар даа, бидний урд гол урсаж, гүүрийг буулгасан. Засчихъя. Самбар бүр дугаартай. Бидний гүүрийг бат бөх болгохын тулд тоо бүхий ялтсуудыг 1-ээс 10 хүртэл дарааллаар нь нугалах ёстой. (Хүүхдийн бие даасан ажил).
- Шалгацгаая. Самбаруудыг дарааллаар нь тоол. Юу ч алдсан уу? (Үгүй) Одоо хойшоо тоол.
- 6, 8, 10-ын өмнө ирэх тоо хэд вэ? (5, 7, 9.)
- 4, 6, 9 тоонуудын хөршүүд юу вэ? (3 - 5, 5 - 7, 8 - 10.)

Сайн байна, та бүх зүйлийг зөв хийсэн!

"Ойн зузаан" буудал

- Залуус аа, хожуул дээр ногоон шугуйд сууж байгаа энэ хэн бэ? (Гоблин.)
- Тэр юу вэ? (Уйтгартай.) Түүнд ямар нэг зүйл тохиолдсон байх. Хараач, түүний гарт дугтуй байгаа, тэнд юу байгааг харцгаая. (Хүүхдүүд дугтуйг нээж, цэг, тоо бүхий картуудыг харна.) Гоблин юу болсон гэж та бодож байна вэ (Тэр тоо мэддэггүй, зурж чаддаггүй) Залуус аа, та түүнд даалгаврыг даван туулахад нь тусалж чадах уу? (карт дээрх бие даасан ажил). Леши юу зурахыг хүссэн ч чадаагүй юм бэ? (Мөөг)
- Сайн байна, Лешид тусалсан! Тэр маш их баярлалаа гэж хэлдэг. Үргэлжлүүлэх цаг боллоо!

"Үлгэрийн хот" станц

- Залуус аа, бид гайхалтай хотод ирлээ. Энд хэн амьдардаг вэ? (Мальвина, Пиноккио, Пьеррот)
Хэрхэн амарч болохыг баатрууддаа үзүүлцгээе.
Динамик түр зогсолт: "Буратино сунгасан"
- Тэд юу хийж байна? (ширээний ард суух, бичих, зурах)
Үгүй ээ, тэд асуудлыг шийддэг. Тэдэнд тусалцгаая? (Тийм)

Малвина:
Зараа цэцэрлэгээс гурван алим авчирч,
Хамгийн улаан хэрэм өгсөн!
Белка бэлгийг баяртайгаар хүлээн авав.
Зараагийн таваг дээрх алимыг тоол. (2)

Пиноккио:
Таван хэрээ дээвэр дээр суув
Дахин хоёр нисч ирэв.
Хурдан, зоригтой хариул!
Тэдний хэд нь ниссэн бэ? (7)

Пьеррот:
Зургаан хөгжилтэй баавгай бамбарууш
Тэд бөөрөлзгөнө авахаар ой руу яаран очдог.
Гэтэл нэг хүүхэд ядарч байна
Тэр нөхдөөсөө хоцорчээ.
Одоо хариултаа олоорой:
Хэдэн баавгай түрүүлж байна вэ? (тав)
- Сайн хийлээ!

Малвина таныг ширээнд урьж байна. Бид тасалбар дээрх тоонуудын дагуу хосоороо ширээнд суудаг. (Хүүхдүүд сууна.) Малвина сайхан даашинзанд их дуртай. Түүнд сайхан даашинз зурж өгье.

Ширээн дээр, хосоороо бие даан ажиллах.

Эцсийн хэсэг:

Залуус аа, бидний аялал дууслаа. Гэртээ харих цаг боллоо.
-Танд аялал таалагдсан уу? Танд юу таалагдсан бэ? Замдаа ямар бэрхшээлтэй тулгарсан бэ? Өнөөдөр та найрсаг байж, үлгэрийн баатруудад даалгавраа даван туулахад нь тусалсан. Найзууддаа баяртай гэж хэлээрэй. Бид гэртээ харих цаг боллоо.
(Багштай хүүхдүүд нисдэг хивсэн дээр суугаад гэртээ нисдэг.)

Щеканова Елена Александровна
Сяилева Светлана Петровна
Мартышкина Галина Ивановна


Сурган хүмүүжүүлэгч, ANO DO "Хүүхэд насны гараг" Лада ", №192 "Ручёк" цэцэрлэг, Тольятти, Самара муж.
Сурган хүмүүжүүлэгч, ANO DO "Хүүхэд насны гараг" Лада ", №192 "Ручёк" цэцэрлэг, Тольятти, Самара муж.

Щеканова Е.А., Сяйлева С.П., Мартышкина Г.И. Математикийн улс дахь адал явдал: ахлах бүлгийн FEMP-ийн эцсийн хичээлийн хураангуй // Совушка. 2018. N2(12)..2019.09.

87596 тоот тушаал

Зорилтот:хүүхдийн математикийн мэдлэгийг илчлэх.

Хөтөлбөрийн агуулга:

Сурах даалгавар:

  • Урагшаа болон урвуу дарааллаар 10 дотор тоолох дасгал хий.
  • Орон зайн чиг баримжааг засах (зүүн, баруун, урд, хойд, хооронд).
  • Долоо хоногийн өдрүүд, улирлын дарааллын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.
  • Хүүхдэд бүтээлч чадвар, логик сэтгэлгээ, гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.
  • Хүүхдүүдийн геометрийн дүрсийн талаархи санаа бодлыг нэгтгэх: геометрийн хэлбэрийг ялгах чадвар, тэдгээрийг шинж чанараар нь харьцуулах чадвар (өнгө, хэлбэр, хэмжээгээр).

Хөгжлийн даалгавар:

  • Логик сэтгэлгээ, авъяас чадвар, анхаарлыг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх.
  • Сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, ярианы хөгжил, өөрсдийн мэдэгдлээрээ маргах чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын даалгавар:

  • Бие даасан байдал, боловсролын даалгаврыг ойлгож, бие даан гүйцэтгэх чадварыг төлөвшүүлэх.
  • Математикийн сонирхлыг төлөвшүүлэх.

Арга зүйн аргууд:

  • Тоглоом (гэнэтийн мөчүүдийг ашиглах).
  • Үзүүлэн (зураг ашиглах).
  • Амаар (сануулагч, заавар, асуулт, хүүхдийн бие даасан хариулт).
  • Урам зориг, хичээлд дүн шинжилгээ хийх.

Интерактив технологи:

- "Санаа бодлын сагс" - математикийн хаант улсад хэрхэн хүрэх талаар санал гаргах;

- "Хосоороо ажиллах" - схемийн дагуу амьтны дүрсийг цуглуул ("Tangram" тоглоом);

- "Карусель" - хичээлд дүн шинжилгээ хийхдээ хүүхдүүдийн хариулт (юу нь амархан, юу нь хэцүү байсан).

Демо материал:"захиа", геометрийн дүрс бүхий цайз, дэлбээ бүр дээр оньсого бүхий ид шидийн цэцэг.

Тараах материал:хүүхэд бүрт баг болгон хуваах сахиус (тойрог, дөрвөлжин), хүүхдийн багийн тооны багц, хүүхэд бүрт зориулсан тоон байшин, "Танграм" тоглоом - хосуудад зориулсан багц (6 багц, 6 схем), энгийн харандаа, хүүхэд бүрт өөр өөр өнгийн дугуйлан, хэрэглэх цавуу, А3 хуудас.

GCD явц:

асран хамгаалагч: Өргөн хүрээний тойрогт би харж байна

Миний найзууд бүгд бослоо.

Бид яг одоо явъя, нэг, хоёр, гурав.

Одоо зүүн тийшээ нэг, хоёр, гурав.

Нэг, хоёр, гурав гээд тойргийн төвд цугларцгаая.

Тэгээд бид бүгд нэг, хоёр, гурав гэсэн газар руу буцах болно.

Инээмсэглэл, нүд ирмэх,

Тэгээд бид ярьж эхэлнэ!

Залуус аа, би та нарыг харсандаа маш их баяртай байна. Бие биенээ харж, бие биедээ инээмсэглээрэй. Сайн байна!

Дидактик тоглоом "Өөрийнхөө газрыг ол"

Саша, таны баруун талд хэн байна?

Денис, чиний зүүн талд хэн байна?

Илья, миний урд зогс.

Алина, Илья бид хоёрын хооронд зогс.

Ева, Алинагийн зүүн талд зогс.

Никита, Ева, Алина хоёрын хооронд зогс.

Сайн хийлээ.

Залуус аа, өнөөдөр өглөө би ширээн дээрээс 12-р бүлгийн ахлах ангийн хүүхдүүдэд хаягласан захидал оллоо. За тэрийг нээгээд дотор нь юу байгааг харцгаая. Өө, зурвас байна. Энэ хэнийх вэ гэж би гайхаж байна уу? Үүнийг уншаад бүх зүйл бидэнд ойлгомжтой болно.

“Эрхэм залуус аа, манай математикийн оронд гамшиг тохиолдсон. Муу шидтэн хаант улсын бүх оршин суугчдыг ид шидтэй болгосон - бүх тоонууд нь тоон цувралд холилдсон бөгөөд геометрийн дүрсүүд нэрээ мартжээ. Бүтэн жилийн турш би чамайг математикийн хичээл дээр хэрхэн сонирхолтой тоглож байгааг харсан, зөвхөн та бүх даалгавраа гүйцэтгэснээр илбийн шившлэгийг арилгаж чадна. Математикийн хатан хаан.

Залуус аа, бид математикийн орны оршин суугчдад туслах уу?

Дараа нь бид математикийн орон руу аялахаар явна. Бид хаашаа аялж болох вэ? (хүүхдийн хариулт)

Математикийн оронд шидэт хивсэн дээр аялахыг танд санал болгож байна.

Доошоо суугаад нүдээ ань. Нэг, хоёр, гурав - математикийн оронд өөрийгөө олоорой!

Математикийн оронд бид тантай хамт байна.

Залуус аа, муу шидтэн хаант улсын хаалган дээр асар том цоож зүүжээ. Үүнийг нээхийн тулд бид нэг нууцыг задлах хэрэгтэй - аль тоо нь илүүц болохыг тааварлаарай.

Залуус аа, та цайз дээр ямар геометрийн дүрсүүдийг харж байна вэ? Үүнтэй төстэй тоо энд байна уу? Тэдгээрийг харьцуулж, юугаараа ижил төстэй болохыг хэлж өгөөч, тэдэнд юу нийтлэг байдаг вэ? (хэлбэр, өнгө, хэмжээгээр харьцуулах)

Тоонууд нь юугаараа ялгаатай вэ? Та ямар дүрс дутуу байна гэж бодож байна вэ?

(тойрог нь булангүй).

Сайн байна, цайз нээлттэй байна, бид математикийн хаант улсад очиж болно.

Тиймээс 1-р даалгавар:

"Энэ хэрэг хачирхалтай,

ховор тохиолдол,

Хэрүүл дэх тоо

Эдгээр нь энд байна! Хөршөө зогсоход,

Хэн ч хүсэхгүй

Бид тоонуудыг нэгтгэх хэрэгтэй.

Мөн тэдний дэг журмыг сэргээ"

Гэхдээ энэ даалгаврыг биелүүлэхийн тулд та 2 багт хуваагдах ёстой. Надад даалгавраа даван туулах, өөртөө хавсаргахад туслах хамгаалалтын сахиус бий.

Тоонуудыг яаж нэгтгэх вэ? Тэдгээрийг зөв дараалалд оруулахын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: Тооны шугам байгуул.

Та нар санал нийлж байна уу? Бүгдээрээ хамтдаа тооны цувааг давтъя.

Багийн хүүхдүүд хэд хэдэн тоо гаргадаг. Нэг баг тоонуудыг дарааллаар нь тоолдог. Хоёр дахь нь 10-аас 0 хүртэл эсрэг чиглэлд байна.

Залуус аа, 7 ба 9 гэсэн тоонуудын хооронд ямар тоо тавьсныг шалгацгаая?

Хүүхдүүдийн хариулт: Найм.

Бүгд санал нийлэх үү?

6, 2, 4, 9 тоонуудын хөршүүдийг нэрлэ;

3-аас 1-ээс их тоог нэрлэнэ үү.

5-аас 1-ээс их тоог нэрлэнэ үү.

7-оос 1-ээс их тоог нэрлэнэ үү.

Одоо бие биедээ очиж, даалгавар зөв хийгдсэн эсэхийг шалгаарай. Сайн байна, та энэ ажлыг маш сайн хийсэн.

2-р даалгавар:

асран хамгаалагч: Бид тантай хамт ид шидийн цэцэгтэй хөндийд ирлээ. Цэцэгт ямар нэг зүйл тохиолдсон уу? Тэр юу вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: Саарал, өнгөгүй, уйтгартай.

асран хамгаалагч: Түүний сэтгэл санаа ямар байна вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: Гунигтай, нулимстай.

асран хамгаалагч: Цэцгийг амилуулахын тулд бид түүний дэлбээг муу шидтэний шившлэгээс салгах хэрэгтэй - түүний оньсого таавар. Таасан хүн - таамагласан тоо бүхий тэр дэлбээ амилах болно:

Тэнгэрт хэдэн нар байдаг вэ? (нэг)

Муур хэдэн сарвуутай вэ? (2)

Гурван гахай хэдэн нуруутай вэ? (3)

Морь өвсөн дунд хэвтэхэд морь хэдэн туурайтай байдаг вэ? (4)

Нэг гарт хэдэн хуруу байдаг вэ? (тав)

Таван гөлөг + ээж Лаика, хэд байх вэ, тоолох уу? (6)

Бяцхан Света дөрвөн чихэртэй.

Алла дахиад гурвыг өгсөн, энэ нь хэд болсон бэ? (7)

Сайн хийлээ! Энэ бүгдийг хурдан ойлголоо!

3-р даалгавар:

Залуус аа, одоо биднийг физик минут хүлээж байна !!! Болгоомжтой байгаарай!!!

Хурдан бос, инээмсэглэ

Илүү өндөр, өндөр суналт

Алив, мөрөө тэгшлээрэй

Өргөх, доошлуулах

Зүүн, баруун тийш эргэ

Бариулаар шалан дээр хүрнэ

Суу, бос, суу, бос

Тэгээд тэд байрандаа үсрэв.

4-р даалгавар:

асран хамгаалагч: Ингээд цааш явцгаая. Дараа нь бид ид шидийн ойтой бөгөөд бид могойтой хамт нүүх хэрэгтэй. Босоод, хатуу дараалан бос. Энд бид тантай хамт байгаа бөгөөд үүнийг авлаа. Гэхдээ энэ юу вэ? Бүх амьтад ид шидтэй байдаг. Тэгээд энд муу шидтэн бохир заль тоглож чадсан. Амьтдын сэтгэл татам байдлыг арилгахын тулд схемийн дагуу геометрийн дүрсээс амьтны дүрсийг угсрах шаардлагатай. Хүссэн хүнтэйгээ хосоороо ажиллах хэрэгтэй. (Хүүхдүүд хоёр хос болж, даалгавраа гүйцэтгэдэг).

асран хамгаалагч: Багуудад хуваагдана - таны сахиус танд туслах болно: тойрог - нэг баг, дөрвөлжин - өөр. (Хүүхдүүд схемийн дагуу амьтдын зургийг цуглуулдаг). Сайн байна уу залуусаа, та ажлаа хийлээ. Энд амьтад амьд байна. Цаашаа явцгаая.

5-р даалгавар:

асран хамгаалагч: Залуус аа, энд бид тоглоом хүлээж байна, гэхдээ энгийн тоглоом биш. Энэхүү тоглоом - "Үнэн эсвэл худал" тест нь муу илбэчний хаа нэгтээ зориудаар орхисон алдааг засахад тусална.

Хэрэв та зөв гэж бодож байгаа зүйлээ сонсвол алгаа таших, буруу зүйл сонсвол толгой сэгсэрнэ үү.

Өглөө нар манддаг;

Өглөө нь та дасгал хийх хэрэгтэй;

Та өглөө угааж чадахгүй;

Өдрийн цагаар сар тод гэрэлтдэг;

Өглөө нь хүүхдүүд цэцэрлэгт явдаг;

Шөнийн цагаар хүмүүс хооллодог;

Орой нь бүхэл бүтэн гэр бүл гэртээ цуглардаг;

Долоо хоногт 7 хоног байдаг;

Даваа гарагийн араас лхагва гараг;

Бямба гарагийн дараа Ням гараг ирдэг;

Баасан гараг бол Пүрэв гарагаас өмнө;

Нийт 5 улирал байдаг;

Зуны дараа хавар ирдэг.

Сайн байна, та анхааралтай байсан!

6-р даалгавар:

асран хамгаалагч: Дараагийн математикийн даалгавар бидэнд юу бэлдсэнийг харцгаая. Би чамайг ширээн дээрээ суухыг санал болгож байна.

Тиймээс та тоон байшинд түрээслэгчдийг байршуулах хэрэгтэй. Мөн байшинд хэдэн түрээслэгч байрлаж болох вэ - байшингийн дээвэр дээрх зураг танд харуулах болно. Эхэлцгээе.

Сайн байна, энэ даалгавар танд бас ямар ч хүндрэл учруулаагүй.

7-р даалгавар:

асран хамгаалагч: Муу шидтэн шидэт тойргийн тусламжтайгаар математикийн орны оршин суугчдыг илбэв. Залуус аа, бид шидэт тойргийг тэнцүү хэсэгт хуваавал шидтэн хүн золгүй явдал хийхээ больж, сайн шидтэн болж хувирна. Ширээн дээр та олон өнгийн тойрогтой - тойргийг 2 тэнцүү хэсэгт нугалав. Хэсэг хэсгүүд нь ижил байхын тулд хэрхэн нугалах вэ? (ирмэгийг тэгшлэх) Хэсэг бүрийг хэрхэн нэрлэх вэ? ½ (хагас) Одоо дахин хагасаар нугалах уу? Тойргийн үр дүнд үүссэн хэсгийг юу гэж нэрлэдэг вэ? ¼ (дөрөвдүгээр хэсэг) Сайн байна, муу шившлэг ариллаа!!!

Мөн аль хэдийн сайн шидтэндээ зориулж олон өнгийн дугуй хэлбэртэй хээ гарган нэг том гоёмсог хивс хийцгээе. Энэхүү хивсний тусламжтайгаар илбэчин зөвхөн сайн гайхамшгуудыг бүтээх болно.

Залуус аа, та бүх даалгавраа биелүүлж, математикийн оронд бүх зүйлийг эмх цэгцтэй болгож, муу шидтэнг сайн шидтэн болгосон. Хатан хаан таны тусламжинд маш их талархаж байна. Залуус аа, бидний аялал танд таалагдсан уу? Таны хувьд юу нь ялангуяа амархан байсан бэ, юу нь танд хэцүү байсан бэ? (Гинжинд байгаа хүүхдүүдийн хариулт).

Өнөөдөр бүх хүүхдүүд сайн ажилласан ч тэд онцгой идэвхтэй байлаа...

За одоо цэцэрлэгтээ буцах цаг боллоо.

Нүдээ аниад 5-аас 0 хүртэл тоолж эхлээрэй. (хүүхдүүд найрал дуугаар тоолдог)

асран хамгаалагч: Бид цэцэрлэгт ирлээ.

Бид хаант улсад очсон

Их зүйл сурсан.

Бид буцаж ирлээ

Цэцэрлэг бидэнд маш их баяртай байна!

Математикийн хичээлүүдийн хураангуй, FEMP
Хүмүүс цагийг хэрхэн хэмждэг вэ?


Хөтөлбөрийн даалгавар: өмнөх болон дараагийн тоог 8 дотор давтах; хүүхдүүдэд цагийг хэлэхийг заах; энэ ур чадварыг тоглоомонд нэгтгэх; "цаг" тоглоомд логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх; үе тэнгийн бүлэгт харилцах чадварыг бий болгох.

Материал: механик, электрон, элсэн цаг, үзүүлэнгийн цаг, хосоор ажиллах картууд.

Ширээн дээр чимээгүйхэн суу.

Оньсого таавар:
1. Хүн бүр чанга дуулахаас өмнө кокерел босох үед,
Нар мандахыг дуудаж байна. (өглөө)

2. Цонхны гадаа харанхуй болж эхлэв
Шувууд чимээгүйхэн дуулж эхлэв
Тоглоомыг арилга
Ээж хүн бүрийг оройн хоолонд дууддаг
Хэзээ болдог вэ?

3. Тэнгэрт одод гэрэлтэв
Хөвгүүд унтлаа
Орой, өдөр хурдан өнгөрөв
Тэднийг шөнийн цагаар сольсон.

4. Тэнгэрт нар тод тусна.Хүүхдүүд зугааллаа.
- Сайн байна, та зөв таасан бөгөөд одоо бид өглөө, өдөр, шөнө, орой хэзээ болохыг мэдэж байна.
- Залуус аа, өнөөдөр бид цаг хугацааны гайхалтай улс руу явна. Гэхдээ даалгавраа зөв гүйцэтгэсэн хүмүүс л тэнд очих боломжтой болно.

Одоо бид "Эх цэгцтэй зогсох" тоглоом тоглох болно.
(Би хүүхдүүдэд тоо бичсэн картуудыг өгч, картанд бичигдсэн дарааллаар зогсохыг санал болгож байна. Бид өмнөх болон дараагийн дугаарыг зааж өгдөг.

-Сайн байна залуусаа. Бүгд зөв зүйл хийж, Цагийн улс руу нэвтрэх эрх авсан. Нүдээ аниад - нэг, хоёр, гурав ...
(цаг тохируулах)

Би оньсого таамаглаж байна: Бид нэг өдөр унтдаггүй,
Бид шөнө унтдаггүй, өдөр шөнөгүй тогшиж, тогшдог.
Энэ нь зөв, цаг.
“Бид цаг хугацааны нутагт орчихлоо. Залуус аа, та эдгээр зүйлсийг мэдэх үү?
Тэд юунд хэрэгтэй вэ?

- Энэ бол элсэн цаг. Тэд ажилладаг гэж та бодож байна уу? (тэдэнд элс асгаж, хүмүүс үүгээр цагийг таньдаг).
- Залуус аа, 5 минутын турш элсэнд цутгаж, цагийг минутаар тоолох ёстой тул хүмүүс эдгээр цагнуудад таагүй мэдрэмж төрж, хүмүүс механик цаг гаргаж ирэв.

- Мөн энэ бол батерейгаар ажилладаг электрон цаг юм.

Өнөөдөр бид механик цаг ашиглан цагийг хэрхэн таньж, харуулахыг сурах болно. Механик цагны цагийг тодорхойлоход юу тусалдаг вэ гэж бодож, хариулна уу.
- Мэдээжийн хэрэг, тоонууд болон сумнууд.
- Урт гар нь минутын зүү, хэдэн минутыг харуулдаг, богино гар нь цагийн зүү бөгөөд минутын зүүнээс хамаагүй удаан хөдөлдөг. Цагийн зүү нэг цифрээс нөгөө цифр рүү шилжиж байхад минутын зүү бүхэл бүтэн тойргийг тойрдог.

Цаг хэд болж байгааг бид яаж мэдэх вэ. Энэ нь огтхон ч хэцүү биш нь харагдаж байна.
Минутын гар 12-ыг харуулах үед тухайн үеийн зүү бидэнд цаг хэд болж байгааг хэлэхэд тусална.
Тодорхойлохыг хичээцгээе. (Би цагны загвар дээр янз бүрийн сонголтуудыг харуулж, хүүхдүүд хариулдаг).
Гэхдээ бүхэл бүтэн цаг өнгөрөөгүй, харин хагас нь л өнгөрдөг. Энэ тохиолдолд тэд: нэг хагас эсвэл нэгээс 30 минутын өмнө гэж хэлдэг.
(харуулж)

"Одоо чи надад цагийг тодорхойлохыг заана: чи харуулах болно, би нэрлэх болно. (та алдаа хүлээн авах аргыг ашиглаж болно).

Fizminutka: "Долоо хоногийн өдрүүд."
Даваа гараг - Туулайн оёдол.
Мягмар гараг - Nightingale - дээрэмчин.
Мягмар гарагийн дараа лхагва гариг ​​бол үнэгний хоол юм.
Лхагва гарагийн пүрэв гараг - чоно нүдээрээ хөмрөв.
Пүрэв, Баасан гарагийн дараа - колобок унах болно.
Баасан гараг, Бямба гарагийн дараа - элбэнх дэх угаалгын өрөө.
Бямба гарагийн дараа - Ням гараг
Бид өдөржингөө хөгжилтэй байдаг.

-Залуус аа, Цагийн оронд бүх үйл явдал яг цагт болдог. Та бүхэндээ зориулж дараагийн оньсого байна: зурагнаас үйл явдал хэзээ болохыг тодорхойлж, цагны зөв зургийг сонгох.
(хоёр хоёроороо ажил)

- Та хамтдаа картан дээр хэдэн цаг байгааг тодорхойлж, зөвшөөрч байна: хэрэв та нарын нэг нь цагны гарыг зурвал, хоёр дахь нь хариулах болно.

- Залуус аа, та хичээл дээр ямар шинэ зүйл сурсан бэ? Timeland танд юу таалагдсан бэ?

Гарчиг: "Хүмүүс цагийг хэрхэн хэмждэг вэ" ахлах бүлгийн FEMP-ийн хичээлийн хураангуй
Нэр дэвшүүлэх: Цэцэрлэг, Лекцийн тэмдэглэл, ГХД, математик, Ахлах бүлэг

Албан тушаал: сурган хүмүүжүүлэгч
Ажлын байр: MBDOU Сявскийн "Хонх" цэцэрлэг
Байршил: r.p. Нижний Новгород мужийн Шахунский дүүргийн Сява