Dan jedinstva scenarija igre. Scenarij dječjeg koncertno-igranog programa povodom Dana narodnog jedinstva „Zajedno smo jedna obitelj! Kad smo jedno...

Elena Kolčina
Scenarij sportske smotre posvećene Danu narodnog jedinstva

Scenarij sportskog festivala "U jedinstvu je naša snaga!"

Cilj:

Podignite zanimanje za povijest svoje zemlje na primjeru povijesnih događaja i ličnosti.

Zadaci:

Obrazovno područje "Spoznaja"

1. Proširiti dječje ideje o njihovoj rodnoj zemlji, o državnim praznicima.

2. Navedite osnovne podatke o povijesti Rusije.

3. Produbiti i razjasniti ideje o domovini – Rusiji.

4. Učvrstiti znanje o zastavi, grbu i himni Rusije.

5. Proširite ideje o Moskvi - glavnom gradu, glavnom gradu Rusije.

6. Razvijati interes za narodne igre.

Obrazovno područje "Socijalizacija"

1. Održavati interes djece za događaje koji se događaju u zemlji, usaditi osjećaj ponosa na njezina postignuća.

2. Njegovati poštovanje prema ljudima različitih nacionalnosti i njihovim običajima.

Obrazovno područje "Fizička kultura"

Ojačati sposobnost sudjelovanja u raznim igrama na otvorenom.

Obrazovno područje "Komunikacija"

1. Unaprijediti govor kao sredstvo komunikacije.

2. Nastaviti rad na obogaćivanju društveno-znanstvenog rječnika.

Obrazovno područje "Čitanje fikcije"

Popuniti književni fond pjesmama o Rusiji.

Integrativne kvalitete:

Formirati kod djece aktivnost, znatiželju, odzivnost, sposobnost upravljanja svojim ponašanjem u timu.

Oprema:

Emblemi timova;

Ime tima;

Vreće za skokove - 2 kom. ;

- "izbočine" - 4 kom. ;

Užad za skakanje - 2 kom. ;

Fitballs - 2 kom. ;

Trake -2 kom. ;

Bijele, plave i crvene zastavice prema broju sudionika;

- "tuneli" - 2 kom. ;

Orijentiri - 2 kom.

Vodeći. Ruski narod je u svako doba volio svoju domovinu, ujedinjen kada joj je prijetila nevolja i branio je od neprijatelja. Prije 400 godina našu su zemlju napali neprijatelji - Poljaci. Činilo se da je ruska država mrtva i da nikada neće dobiti snagu, da neće povratiti svoju bivšu moć. Ali ruski narod nije mogao i nije htio podnijeti smrt svoje države. U to je vrijeme u Nižnjem Novgorodu živio odvažni heroj Kuzma Minin. Minin je okupio ruski narod na trgu i rekao: “Naša domovina umire, ali mi je možemo spasiti. Nećemo poštedjeti život za izbavljenje Rusije, gotovo godinu dana ruski narod je skupljao svoje snage. A onda je došao dan kada je grad ispratio svoju vojsku u bitku. Najbolji zapovjednik tog vremena, hrabri i pošteni knez Dmitrij Požarski, zapovijedao je ruskom vojskom. Bitka za prijestolnicu bila je tvrdoglava i krvava, milicije su se hrabro borile i pobjeđivale. Proslavio narod osloboditelja ruske zemlje.

Ova veličanstvena pobjeda učinila nam je 4. studenoga zauvijek nezaboravnim. I u naše vrijeme u glavnom gradu naše domovine - u Moskvi, na Crvenom trgu nalazi se spomenik Kuzmi Mininu i Dmitriju Požarskom.

1. Slavimo Dan zajedništva

Ruski praznik je mlad,

I želimo svima

Za zemlju da budem vjerna svim srcem!

2. U jedinstvu, bratstvu, našoj snazi,

A neprijatelj nas ne može pobijediti!

Pa neka bude bolje

Država u kojoj smo slučajno živjeli!

3. Jaka velika moć

Sinovi, kćeri.

Slava Rusije neće nestati,

Sve dok smo zajedno i ujedinjeni!

4. Naša majka Rusija

Kao i prije, postat će jaka.

Praznik je dan domoljublja,

Živjela, ponosna domovino!

Vede: Ruski narod je od pamtivijeka bio poznat po svojoj snazi, hrabrosti i hrabroj spretnosti. A u Rusiji su uvijek bili heroji - neka vrsta jakih ljudi dobrog srca i čiste duše. Naši heroji okupili su se danas na sportskim natjecanjima "U zajedništvu je naša snaga", a sada ćemo saznati koja je momčad najjača, najizdržljivija i tvrdoglava. najpametniji i najdruželjubiviji.

Prikaz naredbe:

1. "Dubravushka"

Moto: Glavna stvar je zajedno!

Glavna stvar je zajedno!

Glavna stvar - sa srcem koje gori u prsima!

Ne treba nam ravnodušnost!

U svijetu, živite u skladu sa svima!

2. "Oskoruša"

Moto: Dobro na svijetu

Ako sunce sja.

Dobro na svijetu

Ako smo svi zajedno.

Vede. Pažnja! Pažnja! Ovdje su se okupila najspretnija, najhrabrija i brza djeca.

Natjecanje počinje!

A sada malo vježbanja!

Svako jutro radim vježbe!

Volimo raditi sve po redu:

Zabavite se hodajući (marširanjem)

Podignite ruke (vježbe za ruke)

Čučni i ustani (čučanj)

Skoči i skači (skok)

Zdravlje je u redu - zahvaljujući punjenju!

1 štafetna utrka: "SKOČI ZAJEDNO - SKOČI ZAJEDNO"(Skakanje u vrećama.)

Djeca u parovima oblače torbu i skaču do orijentira i natrag. Prenesite torbu sljedećem paru. Pobjeđuje ekipa koja prva završi štafetu.

2 štafeta "NAJVJEŠTIJI".(Tko će brzo prijeći preko neravnina).

Dijete stane na jednu "kvrgu", stavi drugu "kvrgu" ispred sebe, ide na nju itd. Pobjeđuje ekipa koja prva završi štafetu.

Dvije kičice, dvije sestre

Lete poput ptica.

Sa užetom za preskakanje ujutro -

Igra počinje.

3 štafeta s konopima "TRANSPORT YOUR FRIEND"

Sudjeluju u parovima, uže se koristi kao uzde. Jedna strana trči kao konj, druga trči natrag. Pobjeđuje ekipa koja prva završi štafetu.

Igrat ćemo zajedno

Trčite, skačite i skačite.

Da bude zabavnije

Uzet ćemo loptu što je prije moguće.

4 štafeta "RIDERS".

Na znak, prvi član svake ekipe sjeda na fitball i skače na njega, držeći se za rogove, za igle i natrag te dodaje fitball sljedećem sudioniku, dok on sam ide na kraj kolone. Pobjeđuje ekipa koja prva završi štafetu.

Vede. U međuvremenu naš cijenjeni žiri sumira rezultate, dečki će izvesti pjesmu "Ruska zastava". Zbrajanje rezultata 4 štafetne utrke.

Pjesma "Ruska zastava"

5 štafeta "BIJELI, PLAVI, CRVENI"

Djeca naizmjence vješaju zastave na vrpcu, prenoseći luknu palicu prijatelju. Pobjeđuje ekipa koja prva završi štafetu.

6 štafeta "PRIJATELJSKI TIM"

Dijete drži suborca ​​za noge, a on u naručju stiže do orijentira. Vraćaju se trčeći, držeći se za ruke. Pobjeđuje ekipa koja prva završi štafetu.

7. štafeta "The BOLDEST"(tunel)

Dijete puzi kroz tunel, vraća se u tim, predaje palicu sljedećem sudioniku. Pobjeđuje ekipa koja prva završi štafetu.

Vede. Ljudi, naše natjecanje je gotovo. Zamolimo ugledni žiri da sumira.

Na Dan jedinstva bit ćemo blizu,

Budimo zajedno zauvijek

Sve nacionalnosti Rusije

U dalekim selima, gradovima!

Živite, radite, gradite zajedno,

Sijte kruh, odgajajte djecu,

Stvarajte, volite i svađajte se,

Čuvajte ljude.

Poštuj pretke, sjeti se njihovih djela,

Izbjegavajte ratove i sukobe

Ispuniti život srećom

Spavati pod mirnim nebom!

Vede: Rusija je jaka samo kada je ujedinjena! Rusija – ujedinjena, moćna, bezgranična, gostoljubiva – pruža ruku prijateljstva i otvara svoje ruke svim bratskim narodima i dobrim susjedima, svima koji žele mirno živjeti na zemlji.

Pjesma "Zavičajna strana" Glazba I. Tikhomirova, tekst V. Bredis

Povezane publikacije:

„Dan narodnog jedinstva“ (4. studenog). Scenarij praznika za djecu starije predškolske dobi SLAJD №1 Voditelj: Dobar dan draga djeco i uvaženi gosti! Četvrtog studenog cijela Rusija će proslaviti "Dan narodnog jedinstva".

"Dan narodnog jedinstva". Scenarij odmora za djecu pripremne skupine Djeca ulaze u dvoranu uz glazbu i sjede na stolicama. Vodeći. Bok dečki! 4. studenog slavimo jedan od glavnih državnih praznika.

Scenarij praznika "Dan narodnog jedinstva" Dan narodnog jedinstva Dvorana je svečano uređena. Zvuči pjesma "O Rusiji", djeca ulaze u dvoranu i sjedaju na svoja mjesta. Domaćin: Ljubazni.

Scenarij praznika za Dan zajedništva "U prijateljstvu smo jaki" Svrha: njegovati domoljubne osjećaje: ljubav prema domovini, rodnom kraju, toleranciju prema ljudima svih nacionalnosti koji žive u našoj zemlji.

Pažnja! Uprava web-mjesta rosuchebnik.ru nije odgovorna za sadržaj metodoloških razvoja, kao ni za usklađenost razvoja s Federalnim državnim obrazovnim standardom.

Ovaj razvoj je posvećen Danu narodnog jedinstva. Učenici će na razigran način imati priliku upoznati se s poviješću naše domovine, kao i udružiti se u jedinstven tim.

Cilj pridonijeti odgoju osjećaja domoljublja kod učenika, razvoju poštivanja nacionalne povijesti, kulture, tradicije, kao i razvoju vještina i sposobnosti timskog rada.

Zadaci:

  • upoznati učenike s poviješću obilježavanja Dana narodnog jedinstva;
  • stvoriti uvjete da učenici, s jedne strane, koriste znanja, vještine i sposobnosti iz povijesti Rusije, as druge strane, da pokažu višenacionalnost i multikonfesionalnost ruskog naroda;
  • objasniti važnost i značaj Dana narodnog jedinstva za konsolidaciju društva i razvoj države.

Oblici organizacije dječjih aktivnosti - quest tehnologija, team building.

Napredak događaja

Izgradnja timova i njihovo predstavljanje (mogući su slogani, amblemi, nazivi timova koji simboliziraju Dan narodnog jedinstva)

Uvod.

Vodeći: Naša zemlja je veliki teritorij na kojem živi mnogo ljudi, različitih nacionalnosti, kultura i karaktera.

Pitanje za publiku: A koliko raznih tradicija ima u našem rodnom kraju?!

Vjerojatno desetke, stotine, tisuće! Ali nije uvijek bilo tako. Isprva su istočnoeuropsku ravnicu naseljavali različiti plemenski savezi, koji su često bili u međusobnom neprijateljstvu, a kasnije se, zahvaljujući naporima prvih knezova, ruska zemlja počela postupno uobličavati u jedinstvenu državu s određenim obrisima. granica, vrijednosti i stavova. Međutim, postupno su pojedini knezovi željeli više moći, pa je svaki "navukao pokrivač na sebe", dotadašnja se unija počela raspadati, a počelo je specifično razdoblje nacionalne povijesti. Kasnije se, zahvaljujući ljudskoj pronicljivosti i prijetnji Horde, ruski narod počeo ujedinjavati protiv nadolazeće prijetnje, a zahvaljujući narodnim milicijama naša država je preživjela Smutno vrijeme.

Danas ćemo, dragi prijatelji, pokušati proučiti povijest ovog blagdana, upoznati se s nekim tradicijama i običajima našeg naroda, koji su doprinijeli razvoju našeg zajedništva i tolerantnog odnosa jedni prema drugima.

Apel kapetanima. Kapetani momčadi, molimo uzmite materijale koji su vam potrebni da završite težak put znanja.

Timovi dobivaju šifru koju timovi moraju riješiti, kao i mapu puta, zahvaljujući kojoj će timovi znati u kojem smjeru se kretati. Nakon predaje potrebnih materijala, timovi počinju polagati testove.

ŠIFRA

Odgovor: Prijateljstvo naroda je njihovo bogatstvo (Baškirska poslovica)

Primjer. TIMSKI PUT br.1


*** Raspored učionica, kao i postupak njihovog polaganja, ovisi o svakoj konkretnoj situaciji i materijalno-tehničkim uvjetima obrazovne ustanove. Optimalno je da vrijeme provedeno na jednoj postaji bude približno isto ili na različitim mjestima (publika može organizirati nekoliko sličnih postaja)

Stanica br.1

Ekipu dočeka moderator stanice. Djeca su pozvana da pokupe poslovice svojih završetaka do početka, lijepeći ih prozirnom ljepljivom trakom, jednu za drugom. Ako uzastopno prikupite sve poslovice i zalijepite ih zajedno, tada ćete na stražnjoj strani dobiti ključ nagovještaja za otkrivanje šifre.

Primjeri poslovica za usporedbu:

  • Potoci će se spojiti - rijeke, ljudi će se ujediniti - snaga.
  • Jedinstvo braće jače je od kamene litice.
  • Ako su srca oca i sina sjedinjena, zemlja će se pretvoriti u zlato; ako braća naprežu svoju snagu, planina će se pretvoriti u jaspis.
  • Ako je neprijatelj na vratima, svi ljudi su u obrani.
  • Svijet će se osušiti, pa će se i šuma osušiti.
  • Dobro bratstvo je bolje od bogatstva.

Primjer dizajna


Na kraju zadatka tim dobiva ključ 16-O.

Po crno-bijelom
Pišu svako malo.
Trljanje krpom -
Očisti stranicu.
(Ploča)

Na poleđinu preklopne polovice ploče zalijepite komad papira s abecedom kako biste potaknuli tim da odgonetne šifru.

Stanica broj 2

Moderator postaje govori timu što su nevolje, što će sadržavati odgovore, a zatim daje sudionicima da prikupe nekoliko izrezanih slika koje je potrebno prikupiti i kažu kako se te slike odnose na razdoblje nevolja.

Priča:

Nakon smrti Ivana Groznog nije bilo nasljednika sposobnih za nastavak njegove politike. Fjodor Joanovič i Boris Godunov nisu mogli održavati red u zemlji, u vezi s tim nastupilo je vrijeme nevolje, t.j. povijesno razdoblje kada nije bilo jednog vladara, a varalice-Lažni Dmitrij zamijenili su jedni druge na prijestolju. Ali narod ovo nije mogao podnijeti, jer. Situacija je bila komplicirana činjenicom da su se druge države (npr. Poljska) uplele u naše državne poslove, pokušale povratiti naše teritorije, pa se početkom 1611. okupila prva narodna milicija pod vodstvom Prokopija Ljapunova protiv stranih osvajača, ali ništa nije završilo, raspalo se zbog neorganiziranosti. Već u jesen iste godine okupila se Druga milicija pod vodstvom gradskog starješine Kuzme Minina i kneza Dmitrija Požarskog, a 1612. Moskva je oslobođena od Poljaka, koji su počinili brojna zvjerstva. Godine 1613. sazvan je Zemski sabor, odlukom kojeg je na prijestolju zavladala nova dinastija - Romanovi i njezin prvi predstavnik Mihail Fedorovič. Godine 1625., prema popularnom mišljenju među povjesničarima, u čast protjerivanja poljsko-litvanskih osvajača iz Moskve, sagrađena je katedrala Kazanske ikone Majke Božje u Moskvi o trošku kneza Dmitrija Požarskog.

Primjeri slika.


(Katedrala Kazanske ikone Majke Božje u Moskvi)


(Spomenik Mininu i Požarskom)


(Mihail Fedorovič Romanov)

Nakon obavljenog zadatka, tim dobiva sljedeću šifru: 18-R.

Stanica br.3

Moderator: Na ovoj postaji pokušat ćemo ne rastegnuti mozak, već pokazati kakav ste tim. Zapamtite svoj moto!

Djeca ponavljaju svoj moto.

Hmm, bravo! Dobro ste obavili ovaj zadatak, a sada predlažem da izvedete vježbu "Otok".

Pojmovi: na pod trebate zalijepiti ljepljivom trakom (dovoljno tvrdo) pet listova A 4 formata.

Zadatak: potrebno je da svi članovi tima stanu na ovaj otok u roku od 3 minute.

(možete dati djeci stajati na ovom otoku jednom nogom ili se držati jedno drugo, glavno je da noge ne vire izvan granica ovih plahti)

15-N.

Stanica br.4

Potrebno je povezati portret i lik Vremena nevolje ili sadašnjosti, nakon korelacije tim će dobiti niz brojeva, koji će vam omogućiti da dobijete ključ od škrinje gdje je šifra skrivena

(ključ drži moderator stanice, portreti i imena se stavljaju na ploču pomoću magneta ili ljepljive trake)


Tim koji je dovršio zadatak dobiva još jedan kod za savjet: 5-D.

Stanica broj 5

Moderator: Dečki, hajde da se sada malo poigramo, a na kraju vašeg puta pokazat ćemo kako možete slušati jedni druge, podržati, biti složan i istinski prijateljski tim!

Zadatak: potrebno je izgraditi staru rusku kulu bez upotrebe riječi koristeći jednostavne papire bez ljepila, spajalice itd.

Primjer izvršenja


Tim koji je dovršio zadatak dobiva završni kod: 1-A.

***

Nakon prolaska kroz sve postaje, ekipe predaju tovarne listove (vidi Dodatak 1), žiri broji rezultate, broji ili ne broji riješenu šifru. Pobjednik je tim koji je riješio šifru i izvršio zadatke što je brže moguće + tim može dobiti bonus bodove od moderatora za kvalitetu zadatka. (1 bod)

Vodeći: Ovdje je naš put došao kraju. Na postajama ste se upoznali s poviješću Smutnog vremena, pogledali doprinos tadašnjih heroja, a i malo se sprijateljili. Istina? (pitanje timovima)

A sada da sumiramo. (rezultati se zbrajaju, proglašavaju pobjednici, svaki član ekipe dobiva trobojne vrpce, te potvrde za sudjelovanje, pobjednici dobivaju vrijedne poklone)

Otišla u povijest godine
Kraljevi su se promijenili i nacije
Ali vrijeme je teško, nevolje
Rusija nikada neće zaboraviti!

Red je napisan u pobjedi,
I hvali stih bivših junaka,
Pobijedio narod odbačenih neprijatelja,
Zauvijek pronašao slobodu!

I Rusija se digla s koljena
U rukama s ikonom prije bitke,
Blagoslovljen molitvom
Na zvuk nadolazećih promjena.

Sela, sela, gradovi
S poštovanjem prema ruskom narodu
Slavite slobodu danas
I Dan jedinstva zauvijek!


Općinska obrazovna ustanova dodatnog obrazovanja djece

Centar za dječje tehničko stvaralaštvo.

Igra - kviz

Tema: Dan narodnog jedinstva.

Pripremio:

Učiteljica dodatnog obrazovanja

II kvalifikacijska kategorija

Sidorina Ana Mihajlovna

Vyksa.

2010

Cilj: Promicati građanski i domoljubni odgoj djece.

Zadaci:

  1. Gajiti ljubav prema rodnom kraju.
  2. Povežite se s povijesnom prošlošću.
  3. Razvijati pažnju, razmišljanje, sposobnost timskog rada.

Materijali i alati

Za izvođenje lekcije na ovu temu trebate: kartu nacrtanu na ploči, dva magneta, kocku s brojevima.

Vrijeme igre kviza:

Uvodni dio -15 min.

Glavni dio - 40 min.

Završni dio -5 min.

Plan učenja

  1. Uvodni dio: pozdrav, tema igre, organizacijski trenutak, predgovor.
  2. Glavni dio: igra.
  3. Završni dio: sumiranje igre.

Sažetak lekcije

1. Uvod.

Učitelj, nastavnik, profesor: Dobar dan dragi momci! Ljudi, znate li koji praznik cijela Rusija slavi 4. studenog.

studenti: Dan narodnog jedinstva. (Ako je djeci teško odgovoriti, učitelj pomaže)

Učitelj, nastavnik, profesor: Dečki, znate li s kojim je povijesnim događajima povezan ovaj praznik?

studenti: Ovo je dan kada se cijela Rusija ujedinila.(Ako je djeci teško odgovoriti, učitelj pomaže).

Učitelj, nastavnik, profesor: Ovaj dan zauzima posebno mjesto među državnim praznicima moderne Rusije. Povezan je s događajima iz 1612. godine - podvigom naših predaka, koji su se okupili u ime slobode i neovisnosti Domovine. Danas ćemo provesti kviz posvećen državnom prazniku Danu narodnog jedinstva.

Sada ću vam ispričati predgovor iz priče, slušajte pažljivo. Evo točnih odgovora na pitanja.

studenti: Pažljivo slušaju.

Učitelj, nastavnik, profesor: U 17. stoljeću, prije 4 stoljeća, u Rusiji je počelo Smutno vrijeme. Car Ivan Grozni je umro. Najstariji sin nije mogao vladati, a najmlađi, Dmitrij, umro je igrajući se nožem pod misterioznim okolnostima. Bez kralja, kao bez gospodara u kući, odmah je počeo nered. I kako narod kaže: nevolja je došla - otvori kapiju. Odmah 2 godine zaredom bile su mršave godine i počela je glad. Mnogi su željeli zauzeti rusko prijestolje u ovim teškim godinama za sve. Pa čak su i stranci, Poljaci i Šveđani, na prijevaru htjeli postaviti lažne kraljeve na prijestolje. Tako su se zvali: Lažni Dmitrij-I i Lažni Dmitrij-II. Počele su pljačke i pljačke u Rusiji, a stvari nije imao tko dovesti u red. Tako je naša zemlja uništena, a Poljaci su je zauzeli. Varalica Lažni Dmitrij I vladao je cijelu godinu, ali nije uspio prevariti ruski narod, bio je razotkriven i ubijen. Ali red u zemlji nikada nije uspostavljen, zbog čega nije bilo jedinstva u zemlji. Ubrzo se pojavio još jedan varalica, Lažni Dmitrij II. A ljudi nisu znali što učiniti i kome vjerovati. Neprijatelji su nastavili osvajati ruske zemlje, pustošiti zemlju i ponižavati ljude.

Ali uvijek, kada je Domovina u opasnosti, ima herojskih ljudi koji će je spasiti.

Trgovac Kuzma Minin otišao je u Nižnji Novgorod kod vojvode Dmitrija Požarskog, okupili su narodnu miliciju. Monah Irinarh Pustinjak Borisoglebski blagoslovio je Minina i Požarskog ikonom za sveti cilj - protjerivanje osvajača ili intervencionista. Narodna milicija morala je ići dug put do Moskve, čitavu godinu oslobađala je ruske zemlje koje su zauzeli Poljaci i Šveđani. Svatko je pomagao koliko je mogao, ušli su i u redove milicije.

Oni su oslobodili Moskvu od intervencionista 1612. godine. Pobijedili su neprijatelja jer su bili zajedno, jer su branili svoju domovinu, nisu je htjeli izgubiti.

Pobijedili su zahvaljujući zagovoru ikone Kazanske Majke Božje (Djevice Marije).

Ruski narod vjerovao je da ga Majka Božja, Zagovornica Rusije, neće ostaviti u neravnopravnoj borbi s neprijateljem.

U Rusiji su izabrali novog cara, Alekseja Mihajloviča Romanova. A u zemlji je vladao mir i spokoj. I podignut je spomenik herojima - osloboditeljima Mininu i Požarskom novcem koji je prikupio narod.

Povijest Rusije nas uči: odvojeno, jedan po jedan ne možete učiniti ono što se može zajedno.

Tako biva u životu: jedan posadi drvo, a svi zajedno - vrt; imat će se vremena položiti samo ciglu, a za one koji su krenuli raditi zajedno, kuća je već spremna!

Prijateljstvo spaja ljude i narode. Zajedno žive sretno.

Ne smijemo zaboraviti pouke povijesti: Rusija je jaka samo kad je ujedinjena!

Zato naša zemlja ima tako važan praznik - Dan narodnog jedinstva.

Glavni dio.

Podijelimo se u dva tima i izaberimo zapovjednika.

studenti: Podijelite se u dva tima i odaberite zapovjednika.

Učitelj, nastavnik, profesor: Na ploči je nacrtana karta po kojoj ćemo se kretati od Nižnjeg Novgoroda do Moskve (bacanjem kocke na kojoj su označeni brojevi).

Imam dva magneta: crveni magnet je prvi tim, zeleni magnet je drugi tim. Stavio sam ih na početak naše karte, t.j. put kojim ćemo se kretati i osvojiti ruske zemlje.

studenti: Pažljivo slušajte zadatke.

Učitelj, nastavnik, profesor: Svaki tim zauzvrat će baciti kockicu s brojevima i odgovoriti na pitanja, ako tim ne odgovori na pitanje, onda drugi tim može odgovoriti na ovo pitanje i krenuti naprijed.

Prva ekipa baca - crveno.

studenti:

Učitelj, nastavnik, profesor: I zato prvo pitanje pažljivo slušajte obje ekipe.

Kako se zove Minina?

studenti:

Učitelj, nastavnik, profesor: Slušam odgovor zapovjednika crvenog tima.

studenti: Odgovara vođa crvenog tima. Ako crveni tim ne odgovori, onda zeleni tim odgovara. Tim prelazi na broj koji je pao na kockicu. Ako netko od tima odgovori točno, kreće se po karti. Minin se zvao i Kosma.

Učitelj, nastavnik, profesor: Sada drugi tim baca kockicu

studenti: Zapovjednik zelenog tima izlazi i baca kockicu.

Učitelj, nastavnik, profesor: Drugo pitanje je za zeleni tim.

Kako se zove Pozharsky?

studenti:

Učitelj, nastavnik, profesor: Slušam odgovor zapovjednika zelene momčadi.

studenti: Zeleni vođa tima odgovara. Ako tim ne odgovori, odgovara drugi tim. Tim se pomiče na karti do broja koji je pao na kockicu.

Učitelj, nastavnik, profesor: Sada drugi tim baca kockicu.

studenti: Izlazi zapovjednik - crveni i baca kocku.

Učitelj: Sljedeći pitanje za timove.

U kojem je gradu Kuzma Minin došao kod Dmitrija Požarskog i odakle su započeli svoj put oslobođenja?

studenti: Timovi pažljivo slušaju. Raspravite odgovor.

Učitelj, nastavnik, profesor: Slušam odgovor vođe tima.

Učenici: Nižnji Novgorod

Učitelj, nastavnik, profesor:

studenti: Izlazi zapovjednik - zeleni tim baca kockicu.

Učitelj: Sljedeći pitanje četvrto.

Koji je drugi naziv za Rusiju?

studenti: Domovina ili domovinaodgovara vođa tima. Ako tim ne odgovori, odgovara drugi tim. Tim se pomiče na karti do broja koji je pao na kockicu.

učitelj, nastavnik, profesor Sada drugi tim baca kockice.

studenti: Izlazi zapovjednik - crveni i baca kocku.

Učitelj: Peto pitanje za timove.

Kako se zvao poštar u Rusiji?

Učenici: Glasnik odgovara vođa tima. Ako tim ne odgovori, odgovara drugi tim. Tim se pomiče na karti do broja koji je pao na kockicu.

učitelj, nastavnik, profesor : Bravo, dobro ti ide!Sada drugi tim baca kockice.

studenti:

Učitelj: Šesto pitanje za timove.

Kako su se zvali ljudi u Rusiji koji su živjeli u gradu?

studenti: Obje ekipe pažljivo slušaju pitanje. Raspravite odgovor.

Učitelj, nastavnik, profesor:

Učenici: Građani odgovara zapovjednik zelene ekipe. I kretati se po karti.

učitelj, nastavnik, profesor : Bravo, dobro ti ide!Sada drugi tim baca kockice.

studenti: Vođa drugog tima izlazi i baca kockicu.

Učitelj: Sedmo pitanje za timove.

Koja je ikona korištena za blagoslov ruskih vojnika za svetu bitku?

studenti: Obje ekipe pažljivo slušaju pitanje. Raspravite o problemu.

Učitelj, nastavnik, profesor: Sluša odgovor voditelja tima.

studenti: Javlja se zapovjednik crvenog tima. Ako zapovjednik ne odgovori, odgovara drugi tim i oni se kreću po karti.

studenti: Vođa drugog tima izlazi i baca kockicu.

Učitelj: Osmo pitanje za timove.

studenti: Obje ekipe pažljivo slušaju pitanje. Raspravljajte. Odgovorite na pitanje i krećite se po karti.

studenti: Vođa drugog tima izlazi i baca kockicu.

Učitelj: Deveti pitanje za timove.

S kim su se borili ruski vojnici?

studenti: Timovi pažljivo slušaju. Raspravljajte. Odgovorite na pitanje i krećite se po karti.

učitelj, nastavnik, profesor : Bravo, dobro ti ide!Sada drugi tim baca kockice.

studenti: Vođa drugog tima izlazi i baca kockicu.

Učitelj: Deseti pitanje za timove.

Koje je vrijeme u Rusiji došlo prije 400 godina nakon smrti cara Ivana Groznog?

studenti:

Javlja se zapovjednik zelene ekipe. Ako tim ne odgovori, odgovara drugi tim. Tim se pomiče na karti do broja koji je pao na kockicu.

učitelj, nastavnik, profesor : Bravo, dobro ti ide!Sada drugi tim baca kockice.

studenti:

učitelj, nastavnik, profesor : Jedanaesto pitanje ekipama. Slušajte pažljivo. U obliku je zagonetke.

Jučer je bilo, danas jest i sutra će biti?

studenti: Timovi pažljivo slušaju. Raspravljajte.

učitelj, nastavnik, profesor

studenti: Kreću se po karti jedan za drugim uz pomoć crvenih i zelenih magneta.

učitelj, nastavnik, profesor : Drugi tim sada baca kocku.

studenti: Vođa zelenog tima izlazi i baca kockicu.

učitelj, nastavnik, profesor : Dvanaesto pitanje. Slušajte pažljivo.

Kako se zvalo kraljevo pismo narodu, napisano perom?

studenti: Timovi pažljivo slušaju. Raspravljajte.

Učitelj, nastavnik, profesor: Zeleni tim je glavni.

studenti: Javlja se zapovjednik zelene ekipe.

učitelj, nastavnik, profesor : Bravo, i vaša ekipa ide dalje. Dobar si u tome!Sada drugi tim baca kockice.

studenti: Izlazi vođa crvenog tima i baca kockicu.

učitelj, nastavnik, profesor : Trinaesto pitanje.

S kojim su se oružjem borili Dmitrij Požarski i Kuzma Minin?

studenti: Timovi raspravljaju. Javlja se zapovjednik crvenog tima.

učitelj, nastavnik, profesor : Dobro napravljeno! Evo nas s vama i približili se Moskvi. Posljednje pitanje za zeleni tim.

Koji je drugi naziv za osvajače Šveđana i Poljaka?

studenti: Timovi pažljivo slušaju. Raspravljajte.

učitelj, nastavnik, profesor : Ako oba tima ne odgovore na pitanje, onda ih učitelj, ako je moguće, traži.

Tako smo ti i ja stigli do Moskve, narod se ujedinio i istjerao sve osvajače ruske zemlje.

Završni dio.

učitelj, nastavnik, profesor : Je li vam se svidjelo?

Učenici: Da.

učitelj, nastavnik, profesor : Što ti se najviše svidjelo?

studenti: Natjecanja tko će brzo doći do kraja puta.

studenti: Dan narodnog jedinstva.

učitelj, nastavnik, profesor : Sad znaš zašto se tako zove. I razumijemo iz ovoga: Kad smo ujedinjeni, nepobjedivi smo!

Ovim je naša utakmica završena, hvala svima i doviđenja!

Učenici: Zbogom!

pitanja:

  1. Kako se zove Minina? Odgovor (Kuzma).
  2. Kako se zove Pozharsky? Odgovor (Dmitrij).
  3. Gdje je živio Dmitrij Požarski? Odgovor (Nižnji Novgorod).
  4. Koji je drugi naziv za Rusiju? Odgovor (Domovina, domovina).
  5. Kako se zvao poštar u Rusiji? Odgovor (Glasnik).
  6. Kako su se zvali ljudi koji su živjeli u gradu u Rusiji? Odgovor (Građani).
  7. Koja je ikona korištena za blagoslov ruskih vojnika za svetu bitku? Odgovor (Djevica Marija).
  8. Koji je datum starog praznika? Odgovor (22. listopada).
  9. S kim su se borili ruski vojnici? Odgovor (Poljaci, Šveđani).
  10. Koje je vrijeme došlo prije 400 godina nakon smrti cara Ivana Groznog? Odgovor (Trouble, Time of Troubles).
  11. Jučer je bilo, danas jest i sutra će biti? Odgovor (vrijeme).
  12. Kako se zvalo kraljevo pismo narodu, napisano perom? Odgovor (Diploma).
  13. S kojim su se oružjem borili Dmitrij Požarski i Kuzma Minin? Odgovor (Sablja).
  14. Koji je drugi naziv za osvajače Šveđana i Poljaka? Odgovor (Intervencije).

Irina Selyuk
Scenarij slobodnog događanja za Dan narodnog jedinstva "Ja, ti, on, ona zajedno smo prijateljska obitelj"

Vodeći- Dobar dan, dragi dečki, gosti! Drago nam je što vam možemo dobrodošlicu! Danas

Imamo sportski festival, koji je posvećen danu narodnog jedinstva.

Svi smo različiti: govorimo različite jezike, pjevamo različite pjesme, imamo različite

nacionalne kulture i tradicije, ali jednako volimo i zemlju na kojoj živimo, i

Za sve nas Rusija je domovina. Svi smo mi Rusi.

Vodeći- Dečki su pripremili pjesme o domovini. Predlažem da ih poslušate.

1 dijete.

"JEDINSTVO»

Toliko riječi na svijetu

Kao snježne pahulje zimi.

Ali uzmimo za primjer ove:

Riječ "ja" i riječ "mi".

"Ja" na svijetu sam usamljen,

Od "ja" nema puno koristi.

Jedan ili jedan

Teško je nositi se s nedaćama.

Riječ "mi" je jača od "ja".

Mi smo obitelj i prijatelji smo.

Mi smo narod i JEDNO smo.

Zajedno smo nepobjedivi!

2 dijete.

"NARODI RUSIJE"

U Rusiji žive različiti ljudi

naroda već dugo vremena.

Jedan - tajga po njihovom ukusu,

Drugi - stepsko prostranstvo.

Svi ljudi

Svoj jezik i odijevanje.

Jedan nosi Čerkezicu

Drugi je obukao ogrtač.

Jedan je ribar od rođenja,

Drugi je stočar sobova.

Jedan priprema koumiss, drugi priprema med.

Jedna je slađa od jeseni,

Drugi vole proljeće.

Domovina Rusija

Svi imamo jednu.

3 dijete.

"KAMILICA"

Na njivi je rasla kamilica

i pozvao zvono.

Pozvao je nježni đurđevak,

I različak nije zaboravio ...

Cvijet do cvijeta i stabljike,

Učvršćeni zajedno na livadi.

Buket je procvao usprkos vjetrovima,

Evo nešto za naučiti.

Tako ojačaj i tako procvjetaj,

Sve najbolje na brkove za navijanje.

Svi u jedinstvu, u prijateljstvu

Vjerovati i voljeti Rusiju!

Vodeći- Hvala djeci na prekrasnim pjesmama o domovini. Sjedni.

"Rusija! Kako lijepa riječ! I rosa, i snaga, i nešto plavo. - tako je pisalo

Ruski pjesnik Sergej Jesenjin prije mnogo godina.

Vodeći– Svi narodi poznaju i vole svoj jezik i narodnu kulturu. Osnova svake

kultura je folklor: bajke, pjesme, zagonetke, poslovice i izreke. Razviti

a u narodnoj igri usavršavaju se nacionalne tradicije. Danas ćemo se sastati

s baškirskom, tatarskom i ruskom igrom.

Vodeći- Pozivam sve dečke na baškirsku narodnu igru "Strijelac" .

Povučene su dvije paralelne linije na udaljenosti od 10-15 m jedna od druge. U sredini

između njih je povučen krug promjera 2 m. Jedan igrač je strijelac. On drži loptu

stoji u krugu. Ostali igrači počinju trčati s jedne linije na drugu. strijelac

pokušavajući ih pogoditi loptom. Jedan pogodak postaje strijelac.

Pravila igre. Na početku igre strijelac postaje onaj koji nakon iznenadne

zapovijedi „Sjedni!“ sjeo zadnji. Trenutak bacanja lopte određuje se sam

strijelac. Bačena lopta, igrači bacaju strijelu. Ako je igrač uhvaćen

lopta bačena na njega, ne računa se kao pogodak. Moderator - Bravo dečki! A sada vas pozivam na tatarsku narodnu igru

"presretači"

Na suprotnim krajevima hodnika crtama su označene dvije kuće. svirajući

nalaze se u jednom od njih u nizu. U sredini, okrenut prema djeci, je vozač.

Djeca zborom izgovaraju riječi:

Možemo brzo trčati

Volimo skakati i skakati

Jedan dva tri četiri pet

Nema šanse da nas uhvatite!

Nakon završetka ovih riječi svi trče na sve strane hodnikom do druge kuće. vozeći

pokušavajući ocrniti prebjege. Jedan od umrljanih postaje vozač, a igra

nastavlja. Na kraju igre se obilježavaju najbolji momci koji nikada nisu uhvaćeni.

Pravila igre. Vozač hvata igrače dodirujući im rukom rame. zamrljana

odlazak na zakazano mjesto.

Vodeći- Dobro napravljeno! A sada pozivam svu djecu u kolo na rusku igru

"Vrtuljak" (svi stoje u velikom krugu, držeći se za vrpce na obruču). Sve je zajedno

izgovoriti riječi

“Jedva, jedva, jedva, jedva su se vrtjeli vrtuljci.

I onda, i onda svi trče, trče, trče.

Tiho, tiho, ne žuri, zaustavi vrtuljak.

Jedan, dva, jedan, dva, igra je gotova. Vrtuljak je stao

Ustajemo u opći ples uz pjesmu "Big round dance" (sva djeca u krugu uz glazbu

izvoditi pokrete)

Vodeći Tako je našem događaju došao kraj i na kraju želim reći:

Čuvaj Rusiju -

Nema druge Rusije

Čuvaj njen mir i tišinu,

To su nebo i sunce

Ovaj kruh je na stolu

I domaći prozor

U zaboravljenom selu

Vodite računa o Rusiji

Ne možemo živjeti bez nje.

Brini se za nju

Biti zauvijek

Našom istinom i snagom

Sva naša sudbina. Čuvaj Rusiju -

Nema druge Rusije

Povezane publikacije:

Dan narodnog jedinstva Svrha: Formiranje domoljublja kod djece. Zadaci: Proširivanje shvaćanja djece o državnim praznicima. Odgoj.

„FESTIVAL NARODNE PJESME“ na Dan narodnog jedinstva. Pripremne grupe 2015. Čuvar zaslona "Dan narodnog jedinstva" Ulaze djeca.

Scenarij intelektualnog sportskog događaja "Tata, mama, ja sam prijateljska obitelj"“Tata, mama, ja sam prijateljska obitelj!” Obiteljsko slobodno vrijeme u starijoj skupini Zadaci:. 1. Učvrstiti vještine i sposobnosti sudjelovanja u štafetnim utrkama. 2. Obrazujte.

Nastavni sat "Zajedno - prijateljska obitelj" Nastavni sat-trening "Zajedno prijateljska obitelj!" Svrha: jedinstvo dječjeg tima. Napredak tečaja. 1. Zagrijte se. Vježba "Dobro jutro".

Scenarij praznika "Mama, tata, zajedno sam prijateljska obitelj!" Mama, tata, ja sam prijateljska obitelj! Ciljevi projekta: *Tjelesni razvoj: promicati jačanje mišićno-koštanog sustava i formiranje.

Scenarij manifestacije "Dan narodnog jedinstva" Blagdan "Dan narodnog jedinstva". S poviješću se ne svađaju, s poviješću žive, Ona ujedinjuje Za podvig i za rad Jedna država, Kada.

Anastasia Sysayeva
Zabava "Dan narodnog jedinstva" (stara predškolska dob)

Zabava za starije osobe

« Dan narodnog jedinstva»

Ciljevi i zadaci praznika:

Zainteresirati učenike za povijest praznika Dan narodnog jedinstva;

-razviti domoljubni osjećaji, osjećaj dužnosti i odgovornosti za sudbinu svoje domovine; usaditi interes za povijesnu prošlost svoje zemlje.

Ujedinite djecu različitih nacionalnosti.

(slajd 1)

Vede: Pozdrav dragi ljudi.

Ne raspravljaj se s poviješću

Živite s poviješću

Ona donosi zajedno

Za podvig, i za posao

Jedna država,

Kada jedan covjek,

Kad s velikom snagom

Kreće naprijed.

On pobjeđuje neprijatelja

Ujedinjeni u borbi

I Rusija oslobađa

I žrtvuje se.

Za slavu tih heroja

Živimo s istom sudbinom

Danas dan jedinstva

Slavimo s vama.

(slajd 2)

Vede: Cijela naša zemlja slavi vrlo mlad praznik - " Dan narodnog jedinstva".

(slajd 3)

Vede: 4. studenog 1612. cijela Rusija zahvalila je Kuzmi Mininu i Dmitriju Požarskom, koji su okupili ljude iz cijele zemlje da poraze neprijatelja, a to se jedino moglo učiniti ujedinjujući sve ljude.

(slajd 4)

Dan narodnog jedinstva demonstrira jedinstvo, junaštvo i jedinstvo narod.

reb. 1.: U Dan zajedništva će biti blizu,

Budimo zajedno zauvijek

Sve narodnosti Rusije

U dalekim selima, gradovima!

reb. 2: Živite, radite, gradite zajedno,

Sijte kruh, odgajajte djecu

Stvarajte, volite i svađajte se,

Čuvajte ljude.

reb. 3: Poštuj pretke, sjeti se njihovih djela,

Izbjegavajte ratove i sukobe

Ispuniti život srećom

Spavati pod mirnim nebom!

reb. 4: Ja sam za Dan narodnog jedinstva

Želim poželjeti po cijeloj zemlji

Tako da je nebo mirno, čisto

I reći "Ne" ratu!

reb. pet: Tako da se uistinu drže zajedno,

Da poštujem svoje narod,

Spašeni od problema zajedno

I živjeli su tako iz godine u godinu!

pjesma: "Pjesma mira"

Vede: Dečki, što je? Nacionalno jedinstvo?"

(odgovori djece)

Vede: Ovo je kada je cjelina narod svih nacionalnosti naše zemlje spojeni u jedno.

Vede: Danas, dečki, htjeli bismo razgovarati o drugačijem nacionalnostiživi s nama na Uralu.

Glavno stanovništvo koje živi na Uralu su Rusi narod.

(slajd 5)

Kao i svi narod, Rusi imaju svoje tradicije.

Praznici: Rođenje Kristovo, postavljeno u spomen rođenja Isusa Krista. Božić se slavi 7. siječnja.

(slajd 6)

Božić je glavni zimski blagdan, ovo je posebno blagdansko vrijeme od rođenja Kristova 7. siječnja do dana krštenja. U ovom svetom tjednu ljudi su dotjerani išli od kuće do kuće, pjevali pjesme i primali poslastice od vlasnika, a djevojke su pogađale zaručnika.

(slajd 7)

Tjedan palačinki - pučka fešta, u čast ispraćaja zime. U dane pokladnog utorka bio je običaj praviti proslave u glavnoj ulici grada ili sela. Zabava od jutra do kasno u noć narod. Kukači hodaju ulicama sa slikom od slame (simbol prolazne zime, obučeni u žensku odjeću.

Ove fešte slavile su se cijeli tjedan, a na kraju su se pekle palačinke.

(slajd 8)

Uskrs je blagdan ustanovljen u spomen na uskrsnuće Isusa Krista.

U tome dnevno pečenje kolača farbajte jaja i idite u crkvu.

I mnogi drugi ruski praznici narod.

(slajd 9)

Tradicionalna ruska nošnja je sarafan za djevojku, na glavi joj je vrpca ili kokošnik, dječak ima košulju ili kosovorotku, opasan pojasom, odnosno pojasom. (odjevena djeca prolaze i demonstriraju kostime)

(slajd 10)

Na svim ruskim svečanostima plešu kolo, pjevaju ruske pjesme, sviraju na različitim narodni instrumenti, te razne igre. Želite li slušati ruski narodna pjesma. (Sv. An. pjeva pjesmu)

A sada dečki ćemo igrati igru ​​"Golden Gate"

Igra: "Zlatna vrata"

Vede: Osim ruskog narod Ural naseljavaju drugi nacionalnosti. A u našim vrtićkim skupinama ima djece različitih nacionalnosti. A sada ćemo ih upoznati.

Moj nacionalnost predstavit će nam vaša tutorica Victoria Viktorovna. Marika.

(slajd 11, 12, 13, 14, 15)

Praznici Mari su isti kao i ruski narod. Ali oni su nazvani po sebi.

"kugeche" (Uskrs)

Shorykyol (Božić)

I naravno, u svakoj šetnji pjevaju pjesme, zabavljaju se igrajući igrice.

Igra: "Biljaša" (Mari narodna igra)

(na igralištu su dvije linije, s obje strane su dvije ekipe jedna naspram druge. Igrači prve ekipe uzvikujući "Bilyash" odlaze do druge ekipe, svaki sudionik daje jedan drugome desnu ruku i pokušava se povući na njegovu stranu. čija će ekipa više povući, ona pobjeđuje)

Obitelji Kačkarov i Kirgizbajev pripadaju Kirgizima nacionalnosti Upoznajmo se s njihovim tradicijama.

(slajd 16)

Tebetey je uobičajena zimska pokrivala za glavu, neizostavan dio muške nošnje.

Chapan - muška i ženska duga odjeća poput ogrtača. Smatralo se nepristojnim izaći iz kuće bez čapana.

(slajd 17)

Tradicionalni praznik Naoruz

U dan praznik u svakoj obitelji prekriven dastorkonom - bijelim stolnjakom s raznim jelima. Za počastiti susjede pripremili su tradicionalni gulaš. Uoči blagdana ljudi su doveli svoje kuće u red, otplatili dugove, podnijeli sve s kim su bili u zavadi.

Praznik Nooruz nije mogao bez hrvanja, u kojem su mogli sudjelovati i mladići - konjanici i djevojke. Dan završio priredbom, pjesmama i pjesmama. Poslušajmo ovu glazbu narod.

Kirgiška pjesma

Nakon općeg objeda počele su igre.

Igra: "Hit the Pumpkin" od Chake Chapmay

(zabadati štap, bundevu na štap, sudioniku igre se povezuju oči, daje se štap, odmotava se, zatim mora udariti bundevu od vrha do dna, tj. oboriti je sa štapa)

(slajd 18)

A sada ćemo vas upoznati s tradicijama tatara i baškira narod.

Obitelj. Tatarske obitelji Gataulins i Ovsyannikovs.

Naravno, kao i svi narod, Tatari također imaju svoju narodnu nošnju. Obitelj Gataulins poklonit će nam čelenku.

Obitelj. - Baškirska obitelj. Adelinina majka pripremila nam je pjesmu na svom materinjem jeziku.

(slajd 19)

Sabantuy (tatarsko - baškirski praznik)

Možda najmasovniji i najpopularniji odmor sada uključuje svečanosti, razne rituale i igre. Sabantuy počinje ujutro. Žene navlače svoj najljepši nakit, vrpce su utkane u grive konja, zvona vješaju o luk. Svi se oblače i okupljaju na Majdanu – velikoj livadi. Zabava na Sabantuy jako puno

Tradicionalna natjecanja Sabantuy:

Borite se s vrećama sijena na kladi. Cilj je nokautirati neprijatelja "iz sedla".

Trčite u vrećama.

- Natjecanje u parovima: jedna noga se veže za nogu partnera i tako trče do cilja.

Kampanja za nagradu na ljuljačkom balvanu.

Penjanje na visoku motku s nagradama vezanim na vrhu.

Trčite sa žlicom u ustima. Na žlici je sirovo jaje. Tko prvi dotrči, a da ne razbije vrijedan teret, pobjeđuje.

Igra: "Borba jastucima"

Igra: "Double match"

"Bag Run"

Na proplanku gdje se održavaju fešte možete kušati šiš kebab, pilav od domaćih rezanaca i nacionalni tatar poslastice: chak-chak, echpochmak, balish, peremyach.

Obitelj Ovsyannikov je za sve pripremila svoje nacionalno jelo "Kystybai", ali obitelj Gataulin pripremila je ukusne chak-chak slatkiše. Svakako ćemo im se počastiti u grupama.

(slajd 20)

Vede: Vidite, momci, koliko divnih nacionalnostiživi na Uralu.

Proslavimo praznik ujediniti i zapleši našu prijateljsku veselu polku.

Ples: "polka"

Vede: Neka narod Rusije

Je uvijek jedan će biti

Tako da nevolje ne pokosi

Usrećiti ljude

Tako da je ta sreća svijetla

Kao radost majčinstva

U žaru vrućeg zagrljaja

Narodno jedinstvo.

Udružimo se svi za ruke, postanimo još više prijateljski raspoloženi, još ujedinjeniji, ujedinjen. A kad smo ujedinjeni - nepobjedivi smo!

Preliminarni rad.

Davne 1612. odlučio je o sudbini zemlje ljudi bez moći kada ljudi volontiraju ujedinjen u borbi za svoju zemlju. Doba nevolja koje je prethodilo tim strašnim danima podijelilo je sve. Promijenjeni Pretenders na vlasti, s vremena na vrijeme bljesnuo narodnih nereda, sukob katolika i pravoslavaca, glad, bolesti, pošast... Naravno, vanjski neprijatelji, pogranični susjedi, iskoristili su ovu situaciju unutarnjih previranja, nastojeći proširiti svoje teritorije. Postrojbe poljskog i švedskog kralja napale su ruske zemlje i ušle u Moskvu. Popravljali su potpuni kaos, pljačkali i rušili kuće, ubijali nevine ljude.

Ali Rusi su strpljivi, a kad je nad zemljom nadvila smrtna opasnost, dao je sve do zadnjeg novčića da naoruža i nahrani miliciju. Oni koji nisu imali novca skinuli su bakreni križ, najskuplju stvar koju su imali.

Narodna vojsku je predvodio knez Dmitrij Ivanovič Požarski, cijenjen čovjek, pošten i pošten, oštrouman vojskovođa i poglavar Kozma Minin koji je vikao na gomilu.

Vojska koja je napredovala iz Nižnjeg Novgoroda postala je moćnija na putu prema Moskvi. Od gradova i sela do njega pridružili su se seljaci koji su umorni od zlodjela Poljaka. Dva mjeseca ljudi opsjedali Moskvu.

Kad je došlo mirno vrijeme, car je velikodušno nagradio Minina i Požarskog. Njihovo ime je zapamćeno narodne. Njima u čast na Crvenom trgu podignut je brončani spomenik na kojem je natpis kaže: "Zahvalna Rusija građaninu Mininu i knezu Požarskom".