Roditeljski sastanak "Kako pomoći djetetu u učenju?" Roditeljski sastanak “Kako pomoći djetetu u učenju Praćenje izrade domaće zadaće”

Roditeljski sastanak na temu

“KAKO POMOĆI DJETETU DA DOBRO UČI”

Ciljevi sastanka:

  1. Raspravite o uzrocima teškoća u učenju s kojima se susreće osnovnoškolac te utvrdite kako ih spriječiti i prevladati.
  2. Naučite roditelje kako kod svoje djece razviti naviku strogog ispunjavanja domaće zadaće.

Sudionici : razrednik, roditelji, školski psiholog.

Oblik ponašanja: obavijesni razgovor.

Organizacija roditeljskih sastanaka:

  • priprema pozivnica za roditelje;
  • nastavnikovo proučavanje psihološke i pedagoške literature o temi skupa;
  • poziv školskog psihologa;
  • organiziranje izložbe knjiga za pomoć roditeljima;
  • priprema letaka sa savjetima za roditelje.

Ako dijete uspije u školi, ima sve šanse za uspjeh u životu.

W. Glasser

TIJEK SASTANKA

I. Pozdravni govor razrednika

Dragi roditelji! Učenje u školi jedan je od najvažnijih, najtežih i najodgovornijih trenutaka u životu djece. IzmeVodi se računa o cijelom životu djeteta: sve je podređeno učenju, školi, školskim poslovima i brigama. A svatko od vas želi da vaša djeca budu samostalna i uspješna u svojoj glavnoj djelatnosti – učenju.

U rječniku ruskog jezika SI. Ozhegova, riječ "uspjeh" promatra se u tri značenja: kao sreća u postizanju nečega, kao javno priznanje i kao dobri rezultati u radu, učenju i drugim vrstama društveno korisnih aktivnosti.

Učitelji, psiholozi i roditelji nastoje učiniti sve kako bi školovanje mlađih školaraca bilo uspješno, kako bi svako dijete postiglo što veće rezultate u svom obrazovnom djelovanju.

Iz aksioma: “Svaki pedagoški utjecaj je uspješan ako vodi računa o potrebama djeteta.”

Pogledajmo najvažnije od ovih potreba.

  1. Učenik želi steći nova znanja u školi. "
  2. Učenik teži samopotvrđivanju i priznanju od strane odraslih.
  3. Kako djeca odrastaju, počinju shvaćati da ih škola priprema za odrasli život. I da će bolje moći rješavati probleme koje će im društvo postavljati, što temeljnije znanje sada steknu.

Vodimo li uvijek računa o ovim potrebama djece u našem odgojno-obrazovnom radu? Ali moramo zapamtiti da će “svaka pedagoška intervencija biti uspješna samo ako uzme u obzir potrebe djece.”

Trebam li pomoći svom djetetu u učenju? Naravno da. Pokušajmo koristiti sljedeće u radu s djetetom.

II. Govor školskog psihologa.

Vaše dijete nešto uči. Ukupni rezultat sastojat će se od nekoliko parcijalnih rezultata. Navedimo četiri od njih.

  1. Najočitije je znanje koje će steći ili vještina kojom će ovladati.
  2. Manje očit rezultat je uvježbavanje opće sposobnosti učenja, odnosno samopoučavanja.
  3. Rezultat je emocionalni trag aktivnosti: zadovoljstvo ili razočaranje, povjerenje ili nedostatak povjerenja u vlastite sposobnosti.
  4. Rezultat je trag vašeg odnosa s njim, ako ste sudjelovali u nastavi. Ovdje rezultat može biti ili pozitivan (bili smo zadovoljni jedni s drugima) ili negativni (kasica prasica obostranog nezadovoljstva je dopunjena).

Zapamtiti. Roditelji se suočavaju s opasnošću fokusiranja samo na prvi rezultat (naučeno? Naučeno?). Nikad ne zaboravite na ostala tri. Oni su mnogo važniji.

Za dijete osnovnoškolske dobi vrlo je važan odnos odraslih prema njemu. Mišljenje roditelja i učitelja na mnogo je načina određeno djetetovim samopoštovanjem, stvara osjećaj samopouzdanja i utječe na razinu anksioznosti. Stoga su djetetu toliko važni vaša podrška, zanimanje i pažnja za njegove poslove i probleme.

Koliko često razmišljamo o tome zašto učenje nije povezano s užitkom učenja, ne pobuđuje interes i ne služi razvoju sposobnosti? Sjećamo li se, u potrazi za dobrim ocjenama, da učenje na silu, pod strogim zahtjevima odrasle osobe, koči razvoj djetetovih kreativnih sposobnosti? Svaki dan ga pitamo što je danas dobio. Hvalimo ga i odobravamo upravo zbog dobrih ocjena i uopće nas ne zanima što je dijete novo naučilo, što je naučilo, što mu je posebno zanimljivo. Nitko se ne sjeća radosti spoznaje!

Mi, odrasli, moramo voditi računa o djetetovoj individualnosti, njegovim osobinama i mogućnostima, poznavati njegov tipičan tempo rada, te pratiti njegov rast i razvoj. Razmislite: možda trebate preispitati svoj stav prema njegovom učenju, organizaciji njegovih domaćih zadaća, prirodi i sadržaju vaše procjene njegovog obrazovnog uspjeha?

Dopustite mi da vas podsjetim na još jednu osobinu mlađeg školarca: on mora obavljati svaki posao "s uspjehom". Stoga je tako važno održati čak i najbeznačajnije rezultate, osobito ako je učenik pokazao neovisnost, strpljenje i ustrajnost.

III. Poruka razrednika.

"Kako pomoći djetetu da dobro uči"

Svi roditelji sanjaju da im djeca dobro uče. No neki roditelji vjeruju da nakon što dijete pošalju u školu mogu odahnuti: sada sve probleme vezane uz učenje treba rješavati škola. Naravno, škola ne odustaje od svojih obveza. To nije samo stvar škole, već i roditelja. Mi, učitelji, objašnjavamo djeci tehnike rada, ali kako je dijete naučilo te tehnike, kako ih koristi i koristi li ih uopće, ostaje izvan učiteljevog vidnog polja. A roditelji imaju sve mogućnosti kontrolirati svoje dijete. Oni mogu pružiti pomoć koju učitelj ne može pružiti.

U ovom slučaju od posebne je važnosti suradnja roditelja i učitelja te koordinacija njihovog djelovanja.

U početnoj fazi obrazovanja roditelji bi trebali pružiti maksimalnu brigu za svoje dijete. Njihov zadatak je naučiti kako pravilno učiti. Stoga pitanje "Kako pomoći djetetu da dobro uči?" Nosim ga na roditeljski sastanak.

Ujedinjeni su napori obitelji i škole u rješavanju ovog problema.Pomozite
djeca moraju biti učinkovita, pismena i moraju hodati u troje
upute:

  • organizacija dnevne rutine; , .
  • kontrola izrade domaće zadaće;
  • učeći djecu da budu neovisna.

1. Organizacija dnevne rutine.

Organiziranje dnevne rutine omogućuje djetetu da:

Lakše se nositi sa studijskim opterećenjem;

Štiti živčani sustav od prekomjernog rada, tj. poboljšava zdravlje. Loše zdravlje uzrok je akademskog neuspjeha.

Stoga naučite svoju djecu pridržavati se dnevne rutine; racionalna prehrana; Pobrinite se da vaše dijete ujutro radi jutarnje vježbe; Bavio sam se sportom; proveo najmanje 3,5 sata na svježem zraku.

Točan raspored nastave- ovo je osnova svakog rada.U dnevnu rutinu potrebno je uključiti svakodnevne kućanske poslove (kupnja kruha, pranje suđa, iznošenje smeća i sl.). Možda ih je malo, ali djeca moraju stalno ispunjavati svoje dužnosti. Dijete koje je naviklo na takve dužnosti neće se morati podsjećati da pospremi svoje stvari, opere suđe i sl.

Apsolutno je nužno da svakodnevno čitanje knjiga bude uključeno u dnevnu rutinu.Po mogućnosti u isto vrijeme.

Učenik koji dobro čita razvija se brže, brže

svladava kompetentne vještine pisanja i lakše se nosi s rješavanjem problema.

Dobro je ako tražite da prepričate ono što je dijete pročitalo (priču, bajku). Istodobno, odrasli će moći ispravljati govorne pogreške i netočno izgovorene riječi. Na taj način djeca će naučiti izražavati svoje misli.

Važno pitanje u organizaciji dnevne rutine- Ovo je aktivnost u slobodno vrijeme.Važno je ne ostaviti dijete bez nadzora, već mu dati priliku da u slobodno vrijeme od škole radi ono što voli.

Posebnu pozornost treba posvetiti boravku na svježem zraku (do 3,5 sata dnevno), jer djeca imaju veliku potrebu za kretanjem. U grupi - 1,5-2 sata. Kod kuće - 1,5-2 sata.

Potrebno je pravilno organizirati spavanje. Dnevno spavanje - 1 sat. (Ako dijete ne spava ili je preuzbuđeno, neka leži i sluša bajku.)

Morate ići u krevet u 21:00. Dobar, miran san temelj je zdravlja.

Pazite da vaše dijete ne bude pretjerano stimulirano nakon večere.Nisam gledao "strašne filmove" niti igrao bučne igre. Sve će to utjecati na djetetov san i dobrobit. Prije spavanja dobro je prošetati 30-40 minuta.

Ako dijete spava, pobrinite se da TV i radio nisu glasni. Ugasi svjetla, govori tiše. Roditelji se često povode za djetetom i podnose djetetove hirove: djeca sudjeluju u gozbama i kasno idu spavati. Neprihvatljivo je. Ovdje morate biti čvrsti.

Morate zapamtiti da sada imate učenika i nemojte ga ometati. Roditelji često ne primjećuju da ometaju svoju djecu: glasno pričaju, pale TV. Ponekad roditelji svojoj djeci rade domaću zadaću. U ovom slučaju trpi moral. Djeca se navikavaju na laž i licemjerje.

Ne treba zaboraviti da se školarci zbog svoje dobi teško prebacuju s jedne vrste posla na drugu. Na primjer, dijete sjedne crtati, a roditelji ga pošalju u trgovinu. Morate dati vremena za promjenu. Inače, unutarnja nevoljkost može biti popraćena nepristojnošću. Zapamtite: svako nerazumno prebacivanje s jedne vrste posla na drugu može razviti lošu naviku: nedovršavanje posla.

Kontrola mora biti sustavna,a ne od slučaja do slučaja i ne ograničavajući se na pitanja: koje oznake? jesi li završio domaću zadaću?

Nakon potvrdnog odgovora roditelji se bave svojim poslom bez nadzora djece.

Neki roditelji uopće ne kontroliraju svoju djecu, objašnjavajući to nedostatkom vremena ili zauzetošću. Zbog toga djeca ne uče gradivo, radi se nemarno, prljavo, počinju se gomilati praznine, što može dovesti do djetetove intelektualne pasivnosti. Ne razumije učiteljeva pitanja ni odgovore svojih drugova. Postaje nezainteresiran za nastavu, ne trudi se misaono raditi, a nevoljkost misaonog naprezanja prelazi u naviku, odnosno razvija se intelektualna pasivnost. Što dovodi dijete do nevoljkosti učenja. Stoga, pomoć djeci treba pružiti pravodobno. Inače će se praznine u znanju akumulirati, a tada će ih biti jednostavno nemoguće ukloniti. Stoga kontrola mora biti stalna, svakodnevno, posebice u osnovnoj školi.

Što više zahtjeva prema djeci i što više poštovanja. Kontrola treba biti nenametljiva i taktična.

U početku mali učenik treba vašu pomoć, da ga podsjetite na njegove lekcije, pa čak možda i da sjedite pored njega dok ih izvodi. Ti prvi školski koraci iznimno su važni: možda o njima ovisi cijeli njegov školski život.

Vrlo je važno kontrolirati ne konačni proizvod njihovog rada, već sam proces, tj. važno je ne samo kontrolirati rezultat rada, već i kontrolirati kako je dijete izvršilo taj posao, kako bi se prevladale poteškoće u radu!

Pa, ako vas zanima:što je dijete danas učilo u školi; kako je shvatio gradivo; kako može objasniti, dokazati radnje koje je izvršio.

U radu s djecom važno je ne obučavati ih individualnim vještinama, već ih naučiti samostalno razmišljati, analizirati, dokazivati, obraćajući se vama za savjet i pomoć.

Kontrola je organizacija pomoći za otklanjanje bilo kakvih nedostataka ili poteškoća.

Za mlađe školarce je karakteristično da prvo nešto naprave pa onda razmišljaju. Stoga je potrebno naučiti djecu planirati nadolazeći posao.

Na primjer, kada rješavate problem, trebate:

“Objasnite što znači svaki broj, ponovite pitanje u zadatku; razmislite je li moguće odgovoriti na pitanje zadatka; ako ne, zašto;

“napraviti plan za rješavanje problema;

c provjeriti rješenje;

“Zapiši rješenje u svoju bilježnicu.

Prilikom izvođenja vježbe na ruskom jeziku morate:

* ponoviti pravila;

Vrlo je važno razviti naviku

striktno izvršavanje domaće zadaće:

  • bez obzira na vrijeme;
  • bez obzira na TV emisije;
  • bez obzira čiji je rođendan.

Lekcije se moraju odraditi, i to dobro.Isprike za nedovršavanje lekcijane može biti. ZaRazvijanje ove navike zahtijeva od roditelja da učenje poštuju kao važnu i ozbiljnu stvar.

Vrlo je važno da dijete sjedne na nastavu u isti sat.

Posebne studije su pokazale da fiksno vrijeme učenja uzrokuje stanje predispozicije za mentalni rad, odnosno razvija montaža.

Ovakvim stavom dijete ne treba prevladavati samoga sebe, a time; Bolno razdoblje uključivanja u posao svodi se na nulu. Ako nema redovnog vremena za vježbanje, ova postavka možda neće funkcionirati. razvijati, te će se formirati ideja da pripremanje nastave nije obvezno, sporedna stvar.

Važna je i lokacija na kojoj se radovi izvode. Mora biti trajno. Nitko ne smije ometati učenika. Također je vrlo važno učiti sabrano, dobrim tempom, bez da vas ometaju strane stvari.

Djeca imaju dva razloga za odvraćanje pažnje.

Prvi razlog je igra. Dijete je uvučeno u igru, a da to i ne primijeti. Razlog može biti napuštena igračka.

Drugi razlog je poslovni. Tražim olovku, pero, udžbenik. Što je više distrakcija, više se vremena troši na domaću zadaću. Stoga je potrebno uspostaviti jasan red: vladar, olovka, olovka - s lijeve strane; udžbenik bilježnica dnevnik – desno.

Mlađi školarci imaju naviku posao obavljati polovično. Čini se da nije rastresen, ali mu misli teku lijeno, stalno isprekidane, vraćajući se natrag.

Vrlo je važan tempo rada. Tko brzo radi, dobro radi. Stoga je djetetu potrebno vremenski ograničiti (namjestiti sat).

Ako u početku sjedite pored djeteta, trebali biste ga ohrabriti: „Ne žuri, dušo. Pogledaj kako je dobro ispalo pismo. Pa pokušaj još jednom da bude još bolje.” To će mu, naravno, pomoći u teškom radu, pa čak i učiniti ga zabavnijim. Ako se iritirate, ako vas svaka mrlja ljuti, dijete će mrziti ove zajedničke aktivnosti. Zato budite strpljivi i nemojte biti nervozni. Ali ako je dijete vrlo loše riješilo zadatak, onda ga treba ponoviti na komad papira i staviti u bilježnicu, ne radi ocjenjivanja, već da učitelj vidi da se dijete trudilo i poštuje njegov rad. Jedan od glavnih zadataka "sjedenja" pored vašeg sina ili kćeri je osigurati da ih ni na koji način ne ometaju tijekomradni sati. A to se može postići i od najneorganiziranijeg djeteta ako ga majka ili otac koji sjede pokraj njega pristojno i mirno vrate na posao.

Našoj djeci najteže je naučiti pisanje. Ovdje se možete uvjeriti da u naše doba kaligrafsko pisanje nije najvažnije i da ako vaše dijete zna govoriti, onda, na kraju krajeva, neka ne piše tako lijepo, i ne treba ga mučiti zbog toga. Važno ga je naučiti pisati čisto, uz margine i uvijek bez mrlja.

Opet iz odgojnih razloga: čovjek sve mora raditi lijepo, apsolutno sve. Pomozite svom djetetu u tome lijepom riječju i svojim prisustvom. I nećete požaliti utrošeno vrijeme: urodit će plodom.

Postavlja se pitanje: kada biste trebali ostaviti svoje dijete samo s njegovim lekcijama? To treba učiniti što je ranije moguće, ali ne naglo, već postupno. Produžavanje procesa ovog "sjedenja" također je štetno. Takva djeca koja domaću zadaću rade samo s jednim od odraslih nikada neće uspjeti izvršiti zadatak koji im je dodijeljen.

Uz razumnu pomoć i sustav kontrole, djeca uče raditi domaću zadaću u isto vrijeme i postupno uče samostalno upravljati vremenom.

Kada provjeravate domaću zadaću, nemojte žuriti s ukazivanjem na greške, pustite dijete da ih samo nađe, nemojte davati gotove odgovore na njihova pitanja. Prilikom izrade domaće zadaće nema potrebe zamjenjivati ​​učenika na poslu; Djeca prestaju razmišljati i čekaju savjete. Djeca su u tome vrlo lukava i nalaze načina kako ih “natjerati” da rade za sebe.

Naučite djecu da prepoznaju zadatak učenja, odnosno dijete mora jasno razumjeti koje vještine i znanja mora savladati kako bi moglo izvršiti ovaj ili onaj zadatak. Svakim isticanjem zadatka učenja na primjeru gradiva koje je upravo naučeno, pomažemo djetetu da ga nauči samo vidjeti kako u novom gradivu, tako i u gradivu koje tek treba savladati. Stoga, pružajući pomoć učeniku, odrasli ne bi trebali zaboraviti da glavna stvar nije prevladati ovu ili onu poteškoću koja se danas pojavila, već pokazati, na primjeru svakog pojedinog slučaja, kako općenito prevladati poteškoće u učenju, i učiti djecu da se sve više osamostaljuju.

IV. Sažimajući

Izrada pravila kojih se treba pridržavati u komunikaciji s djetetom.

1. Ne miješajte se u djetetove poslove ako ono ne traži pomoć. Svojim nemiješanjem reći ćete mu: “Dobro si! Naravno da se možeš nositi s tim!”

2. Ako je djetetu teško, a spremno je prihvatiti vašu pomoć, svakako mu pomozite. pri čemu:

  • preuzmi na sebe samo ono što on sam ne može učiniti, a ostalo prepusti sebi;
  • Kako dijete svladava nove radnje, postupno ih prenosite na njega.

3. Razmišljajte naglas pred djetetom, analizirajte, rezonirajte. Razmišljajte s djetetom zajedno, planirajte, raspravljajte. Rješavati životne situacije. Naučiti vlastito dijete razmišljanju glavna je odgovornost roditelja!

V, Odluka sastanka

  1. Dobivene informacije koristite u radu s djetetom.
  2. Koristite raznu popularnu razvojnu literaturu za organiziranje aktivnosti s djecom (razvijanje pamćenja, razmišljanja, pažnje, zapažanja, mašte itd.).

Roditeljski sastanak “Kako pomoći djetetu u učenju”

Cilj: Unapređenje pedagoške kulture roditelja po pitanju pomoći djetetu u učenju; integracija napora obitelji i učitelja u aktivnosti za razvoj djetetove osobnosti.

Tijek sastanka

ja. Organiziranje vremena

II. Govor razrednika

Slajd 1

Pozdrav drage mame i tate! Drago nam je vidjeti vas u ovoj prostoriji na roditeljskom sastanku. I htio bih ga započeti pitanjem: “Što svaki roditelj želi?” Odgovor je lak. Želimo da se dijete ne razboli, da se prema nama odnosi s poštovanjem, da pomaže u kući i kućanskim poslovima i da dobro uči. Pitamo se – kako sve to postići? Čovječanstvo je dugo tražilo odgovor na ovo pitanje. A mi, roditelji, počeli smo ga tražiti čim su se rodila naša “sunca, zečići i dušice”. I danas ćemo pokušati pomoći jedni drugima u rješavanju određenih problema s kojima se sami ne možemo nositi. Naime, govorit ćemo o: “Kako pomoći djetetu u učenju?”

Slajd 2

Današnja djeca moraju upijati mnogo informacija. To se događa dan za danom i gomila se poput grudve snijega. Svatko od nas poznaje izraz: "Učenje je svjetlost." I još bih želio dodati da je podučavanje dobro, čini čovjeka mudrijim, ljubaznijim, bogatijim i duhovno i materijalno (što je važno u naše vrijeme). Međutim, slažem se s V.A. Sukhomlinsky, koji je tvrdio da je "zbog činjenice da je podučavanje u našem društvu postalo ne samo javno dostupno, nego i obavezno, u očima mnogih mladih ljudi ono prestalo biti dobra stvar." Štoviše, za mnogu djecu to nije samo opterećenje, već i kazna, a pisanje domaće zadaće mučenje.

Kako učenje učiniti poželjnim i privlačnim, kako pomoći djetetu u učenju?

Postoji kategorija roditelja koji su nemarni prema tome kako njihovo dijete radi domaću zadaću. Obično kontrola domaće zadaće završava s osnovnom školom. Često čujemo fraze poput ove: “Zašto provjeravati? Sada je punoljetan, neka sam misli”, “Sad je drugi program, ja tu ništa ne razumijem.” Dobro je ako se dijete može snaći samo, ali što ako ne?

Psiholozi su odavno dokazali da odgovoran pristup djece domaćim zadaćama doprinosi ne samo učenju, već i razvoju vještina koje su bitne ne samo u školi, već iu životu: organiziranost, spremnost za rješavanje problema, pozornost, pamćenje, sposobnost formuliranja izazov, upornost i disciplina.

Koliko god dijete imalo godina potrebna mu je roditeljska pomoć. Ali kako zaposleni, uvijek zaposleni roditelji mogu pomoći? Najjednostavniji izgovor o vlastitom nepoznavanju gradiva nije razlog za izbjegavanje pomoći djetetu. Uopće nije potrebno savladati teoriju gradiva koje vaše dijete uči, ne morate umjesto njega rješavati zadatke i raditi vježbe. Glavna stvar koju možete učiniti za njega je moralno ga podržati i stvoriti potrebne uvjete. Jednom riječju, nemojte se povlačiti u procesu odgoja i obrazovanja djeteta.

Slajd 3.

Izrada domaćih zadaća studentima je obavezan dio učenja. Apsolutna dužnost roditelja je uspostaviti proces izrade domaće zadaće.

Slajd 4.

Dijete treba osjećati odgovornost za ono što radi, jer to je ključ uspjeha u školi i životu.

Slajd 5.

Njegovanje osjećaja odgovornosti neodvojivo je od sposobnosti da se započeti posao završi.

Još je jedna stvar važna. “Učenika prije svega treba promatrati kao osobu, a ne kao riznicu znanja koje treba steći, asimilirati i asimilirati. Znanje postaje blagodat tek kada se rađa iz spoja unutarnjih duhovnih snaga čovjeka i svijeta koji se spoznaje... Poslanje odgajatelja je otkriti djeci nedokučivo, probuditi želju za spoznajom, ” Mislim da su ove riječi V.A. Sukhomlinsky treba obratiti ne samo učiteljima, već i roditeljima.

Stoga, ako se vaše dijete ne snalazi u školskom gradivu i ne radi domaću zadaću, nemojte ga odmah etiketirati da je odustao i nemojte panično uzvikivati: “Ne znam što da radim s njim”. Prvo pokušajte razumjeti razloge koji su doveli do ove situacije.

Slajd 6.

To može uključivati ​​sljedeće:

Objektivne poteškoće, nerazumijevanje određene teme. U češćim slučajevima djetetovu pozornost zaokupljaju nepotrebne stvari, pa otud nepažnja pri usvajanju novih znanja i nemogućnost njihove reprodukcije.

Želja za privlačenjem pažnje odraslih. U obiteljima u kojima roditelji u svakodnevnoj žurbi ne daju svojoj djeci osnovnu ljudsku toplinu, to je jedini način privlačenja pažnje.

Razmaženost: Pretjerana briga može dovesti do diktature od strane djeteta.

Strah od neuspjeha, koji sprječava dijete da se koncentrira. Slična situacija nastaje ako roditelji kažnjavaju dijete za neuspjeh. Također se može dogoditi da će dijete kaznu povezati s učenjem, zbog čega će njegovo opće obrazovno znanje biti nedovoljno.

Aktivna prisutnost roditelja u životima djece daje osjećaj sigurnosti i samopouzdanja. Takva su djeca društvena, snalažljiva i sposobna razumjeti različite društvene situacije.

Ako su roditelji prezahtjevni i ne daju djetetu samostalnost, tada djeca gube vjeru u sebe, razvijaju nesigurnost, što dovodi do poteškoća u odnosima s drugima i do poteškoća u učenju.

Kada roditelji nisu nimalo zainteresirani za život svog djeteta, dobrovoljno ili nesvjesno izbjegavaju komunikaciju s njim, dijete može pasti pod utjecaj prvih „autoriteta“ koji naiđu, što će dovesti do sukoba u školi, nesporazuma kod kuće , smanjenje akademskog uspjeha i nestanak interesa za učenje.

Možemo zaključiti da škola, naravno, snosi odgovornost za odgoj djece, ali ipak je glavno obrazovno okruženje obitelj: ponašanje djeteta i, naravno, želja za učenjem ovise o odnosu roditelja i djece. Nakon što ste otkrili uzroke problema, morate tražiti rješenja.

Slajd 7

Situacija prva: dijete je očajno jer ne može riješiti problem. Istodobno, teško ili uopće ne odgovara na vaša pitanja o svom sadržaju.

Slajd 8.

Situacija druga: dan ranije dijete je dugo i uporno učilo povijest, ali strogi učitelj zahtijevao je ne samo reprodukciju sadržaja odlomka, već je postavio i niz pitanja o tome. Rezultat je "trojka". Dijete izjavljuje da više neće učiti predmet jer je "beskoristan".

Slajd 9.

Treća situacija: došli s posla i zatekli dijete u suzama. Nakon razgovora s djetetom shvatite da ne zna kako napisati esej: odakle početi, kako odabrati glavnu stvar. Ali najveća poteškoća je u tome što je dijete apsolutno sigurno da nikada neće uspjeti. Osim toga, prijatelji su ga dugo čekali da igraju nogomet u dvorištu, jer ključna je figura – vratar.

Savjeti za rješavanje problema

Slajd 10.

Ne postoji tableta koja može izliječiti sve bolesti odjednom. Isto vrijedi i za obrazovni proces. Ali nema bezizlaznih situacija. Što učiniti ako je vrlo teško prisiliti dijete da uči? Potrebno je pronaći takvu motivaciju da dijete želi dovršiti predloženi posao, kako bi djetetu bio ugodan ne samo rezultat, već i sam proces obavljanja posla. Potičite dijete za dobro obavljenu zadaću, pohvalite ga i veselite se njegovim rezultatima povezanim s pozitivnom ocjenom. Formirajte kod djeteta kulturu umnog rada, raspitajte se kojom dodatnom literaturom možete kvalitetno riješiti domaću zadaću. Posavjetujte se s predmetnim profesorima ako vidite da vaše dijete ima poteškoća s izradom domaće zadaće.

Slajd 11.

NIKAD NE RECI

Nikad ne razmišljaš svojom glavom. Uvijek računate da će netko misliti umjesto vas.

Nisi dobro napravio zadaću jer si lijen

Slajd 12.

RECI TAKO

shvatio sam. Ovo je vrlo neugodno, ali nemojte se uzrujavati. Sljedeći put ćete biti tako pripremljeni da vam neće trebati nikakvi savjeti.

Slajd 13.

ZABRANJENO JE
postaviti bilo kakve uvjete. Time se dijete uči da uči samo radi nečega.

Učenje zbog straha od kazne dovodi do toga da dijete razvija averziju prema učenju i školi

Slajd 14

NAPOMENA RODITELJIMA: Dijete treba zainteresirati za učenje

Ponovi nenametljivo:

“Dobivate znanje za sebe”

Slajd 15

NAPOMENA RODITELJIMA

Tijekom procesa učenja dijete treba učvrstiti u ideji da njegove mentalne sposobnosti nisu ograničene

Slajd 16

Potaknite dijete da razmišlja dok radi zadaću, to potiče mentalnu aktivnost i razvija interes za određena znanja

Slajd 17

POHVALITE DIJETE Pokažite mu da je sposobno za mnogo i da vjerujete u njegovu snagu

Izbacite uvrede iz komunikacije s djetetom.

Slajd 18

Roditelji najbolje poznaju svoje dijete i skloniji su mu priskočiti u pomoć ako ima problema u školi.

Roditelji moraju stalno usavršavati svoje znanje o svom djetetu.

Ovo je ključ uspjeha!

Ne postoji jedno pravilo za sve i za sve prilike. Svako dijete je jedinstveno, pa tako i naš odnos s njim. Filozof Rousseau je rekao: “Neka djeca rade što žele, ali neka žele ono što učitelj želi.” Ako želimo da naša djeca izbjegnu probleme s akademskim uspjehom i da izbjegnu nevoljkost prema učenju, tada ne samo učitelji, već i roditelji moraju stalno poboljšavati svoje znanje o svom djetetu. Ovo je ključ uspjeha. Oni poznaju svoje dijete bolje od ikoga i vjerojatnije je da će priskočiti u pomoć ako ima problema u školi. Samo će sami roditelji, nakon detaljne analize trenutne situacije, moći razumjeti što je uzrokovalo nevoljkost učenja.

Drage mame i tate! Pretvorimo dosadnu zadaću u uzbudljivu zadaću. Teško je ono što se ne razumije. Objasnite mu sve što ne razumije. Naučite ga koristiti rječnike, priručnike i enciklopedije. Ako smo u nedoumici što učiniti, bolje je ne žuriti. Posavjetujmo se s djetetom. Netko je rekao da su odrasli jako umorna djeca. Mamina velika želja je naspavati se i biti u tišini. I psiholozi kažu da je dovoljno dvadeset minuta samoće. Dakle, drage majke, nećemo naći ni dvadeset minuta. Pronađimo i vratimo se odgoju i dresuri naših "sunaca, zečića i dušica".

Slajd 19

Zahvaljujemo na sudjelovanju na sastanku.

Odluka roditeljskog sastanka.

1. Roditelji provode više vremena sa svojom djecom i zajedno s njima razvijaju program djelovanja za rješavanje nastalih problema.

2. Održavati stalnu suradnju roditelja, djece i učitelja. Datoteka će biti ovdje:

Roditeljski sastanak

Kako roditelji mogu pomoći svom djetetu da dobro uči, 1. razred
U 1. razred dolaze djeca s različitim stupnjevima pripremljenosti, svako dijete ima svoj tempo razvoja, svoju razinu usvojenosti znanja i različitu kognitivnu aktivnost.

Uspjeh u obrazovanju određuju učenikov trud, želja za učenjem, njegove sposobnosti, odnosi u obitelji, u kolektivu itd. Ali najvažnije je uzeti u obzir zdravstveno stanje djeteta, karakteristike njegove više živčane aktivnosti i individualne karakteristike njegove izvedbe.

U svakom razredu ima vrpoljaca i mrmljača, nekima treba sve potanko objasniti, drugi vole sami smišljati, jedan pruži ruku i ako ne zna, drugi zna ali šuti, neki se brzo odazivaju , drugi se sporo uključuju u posao i vrlo im je teško promijeniti drugu vrstu aktivnosti.

Glavno pitanje koje zanima sve roditelje: Kako pomoći djetetu da dobro uči?

Održavanje dnevne rutine pomaže djetetu da se nosi s obrazovnim opterećenjem, promiče zdravlje, štiti njegov živčani sustav od prekomjernog rada.

Prilikom planiranja djetetovih školskih obaveza i ostalih kućanskih obaveza, važno je da roditelji imaju na umu da za sve treba izdvojiti određeno vrijeme. Naravno, ponekad morate zamoliti dijete da vam nešto pomogne. Ali ne možete to činiti cijelo vrijeme, bez obzira na to što dijete sada radi. (npr. dijete sjedne raditi domaću zadaću - šalju ga hitno u trgovinu; čita knjigu - traže ga da se igra s mlađim bratom).

Ovisno o vrsti živčanog sustava djeteta, ovo prebacivanje može se dogoditi brže ili sporije. Djeca s pokretljivim tipom živčanog sustava lakše se prebacuju s jedne aktivnosti na drugu, dok spora imaju poteškoće. Mladi školarci u Visli, zbog svojih dobnih karakteristika, ne znaju kako se brzo prebaciti s jedne stvari na drugu. Da bi napustilo jednu zacrtanu aktivnost i krenulo s drugom, dijete mora prevladati prirodnu unutarnju želju da inzistira na svome i ne ispunjava zahtjeve roditelja. Rezultat je opće nezadovoljstvo, svađa i grubost.

Nerijetko pojedini učenici (4 osobe bez prezimena) kasne u školu na prvi sat, izuvaju se i žurno pripremaju za sat koji je već počeo. Iako dijete mora biti u školi 10-15 minuta prije nastave.

Druga grupa učenika u 1-2 sata slatko zijeva, letargični su, brzo se umaraju, ne uključuju se u rad na zahtjev, imaju potrebu ponoviti zadatak ili pitanje 2-3 puta, sve ignoriraju, puno griješe, propustiti slova. Za vrijeme odmora, jedan dječak je prišao i pitao: "Yu.L., jesi li gledao film jučer?" Ostao sam bez riječi jer je ovaj film završio oko 24 sata, a sadržaj je daleko od toga da je za djecu. Vjerujte mi, takvih slučajeva ima u našem razredu.

Mnogi roditelji odgađaju domaću zadaću do kasno navečer. Optimalno vrijeme je od 15.00 do 16.00 sati. Ako dijete radi domaću zadaću u 18.00-19.00 ili čak kasnije, onda je takav rad neučinkovit i vrlo naporan, jer je to vrijeme oštrog pada uspješnosti. Tako jadno dijete sjedi s majkom i prepisuje iz nacrta u čisti primjerak s novim pogreškama.

Morate početi pripremati lekcije s lakšim (razdobljem vježbe), a zatim prijeći na najteže.

Roditelji bi trebali kontrolirati izvršenje zadataka.

Prije svega, važno je provjeriti samu činjenicu obavljanja zadatka. a zatim pregledati ispravnost njegovog izvođenja. Ako primijetite grešku, nemojte žuriti s ukazivanjem na nju. Djecu treba učiti samokontroli. Ponudite da ponovno pročitate, preračunate i sami pronađete grešku.

Nažalost, neki roditelji počinju skice. Dijete je prisiljeno nekoliko puta prepisivati ​​zadaću. Ovo neće naučiti djecu da budu uredna i samokontrolirana. Domaću zadaću morate napraviti odmah, ali prije toga sve dogovorite s djetetom i pripremite ga za ozbiljan, pažljiv rad. Nakon toga ga ostavite na miru, ne zaboravite ga vremenski ograničiti: dolazim za 15 minuta, a vi morate lijepo, točno, ispravno napisati cijeli tekst!

Pozivam vas da uklonite gumice, poteze i olovke koje dolaze s gumicama za brisanje s djece (1 osoba). Imajući takvu olovku, dijete ne pokušava biti pozorno, ne pokušava pisati bez greške, jer zna da uvijek može upotrijebiti gumicu i pisati ponovno. Time i sami učite djecu nemaru i nemaru: zašto bi se trudio kad uvijek ima gumicu pri ruci? Učim djecu da pažljivo olovkom precrtaju krivo slovo ili broj i na vrh napišu ispravno (ali nikada točan odgovor ne pišu preko krivog - ispadne prljavo).

Ponekad djeca imaju tendenciju da dođu kući iz škole i odmah sjednu na nastavu. Neki roditelji potiču tu želju. Kod djece je takva želja uzrokovana nemogućnošću prelaska s jedne vrste aktivnosti na drugu. Ispravna dnevna rutina zahtijeva da se dijete nakon škole odmori, prošeta, odspava, a tek nakon toga sjedne za zadaću.

Ne razvijaju se sva djeca na isti način, neka ne svladavaju dobro nastavno gradivo. To će se s vremenom prebroditi. Ali neki roditelji, pokazujući veliko nestrpljenje, satima sjede s djetetom, doslovno mu ubijajući lekciju u glavu. Iznervirani, počinju vikati na dijete, nazivajući ga glupim ili drugim riječima. Time stvari postaju još gore; dijete počinje mrziti učenje i školu, kao krivca za svoje neuspjehe.

Druga je krajnost kada roditelji uopće ne provjeravaju djetetovu izvedbu domaće zadaće, niti ga ne pokušavaju motivirati da bude pažljivo, točno i ozbiljno. Kao rezultat toga, domaća zadaća ove djece (3-4 osobe) bila je riješena lošije nego u učionici, iako su kod kuće uvjeti bolji, nitko ne žuri i ne smeta.

Ne potičem vas da ulazite u obrazovni materijal koji proučavamo. Mnogima od vas ovo saznanje izgleda nepotrebno i neshvatljivo. Ali još jednom ponavljam: ako nešto ne razumijete, ne znači da se to ne događa. U tom slučaju razgovarajte s djetetom, recite mu da nešto ne znate i neka vam ono pokuša objasniti kako razumije. Pustite ga da sam obavi zadatak, ali dokažite da je u pravu. Ne biste trebali nametati svoje mišljenje djetetu (na primjer, djevojčica kaže: "Mama je rekla da je glas th samoglasnik." Kada smo još jednom analizirali rad govornog aparata pri izgovaranju ovog glasa, dijete i dalje ponavlja: A mama kaže da je to samoglasnik) . Takvim izjavama rušite autoritet učitelja, pokušavate pronaći nešto pogrešno u mojim riječima i zbunjujete dijete.

Često liječnički pregled traje nekoliko sati. Jedan dječak kaže: “Jučer sam cijelu večer radio prostitutke.” Ostala djeca se čude: „Zašto? Sve je bilo lako!”

Prije svega, to se događa jer neka djeca još nisu formirana vještine samostalnog rada.Čak i na nastavi možete vidjeti kako se neki učenici ne mogu koncentrirati na izvršavanje zadatka: ometa ih bilo kakva buka, razgovor, pitanje ili zvukovi izvan prozora. Ova djeca puno griješe, promašuju slova, puno ispravljaju i ne idu ukorak s ostatkom razreda. Nedopustivo je da TV bude uključen ili magnetofon svira dok se vježba izvodi. Savjetuje se ostaviti dijete samo u sobi, pospremiti igračke, ne ulaziti u sobu dok ne završi s radom, ograničiti vrijeme, raditi pauze nakon 30 minuta rada, budući da je maksimalno trajanje rada za osnovnoškolca. je 30 minuta, a za neke učenike čak i manje od 10-15 minuta.

Ovdje želim istaknuti djecu koja se uče raditi samostalno, pažljivo, koncentrirano, brzo, bez dodatnih pitanja i objašnjenja (Zherebtsov M., Karpova V., Kurmangaleeva A., Panasenko N., Raskevič V., Sukhova S. , Kilduševa V.) . Druga skupina djece može raditi bez greške, ali ima vremena razgovarati, vrpoljiti se i gledati u tuđe bilježnice (Zaitseva A., Yarygin A., Balan A., Ershov I.). Ostali učenici trebaju trenirati koncentraciju, pažljivost, upornost i točnost.

Potičem vas da budete strpljivi. Prijateljski ton važan je uvjet za uspješno pomaganje djetetu u učenju. Kad dijete dođe kući nakon škole, svakako ga pitajte što je novo naučilo, što je radilo na satu, tko su mu prijatelji. Ako se dijete počne žaliti na drugu djecu, na učitelja koji ga nije pitao, govori o ponašanju drugog djeteta, tada ga prekidajte, nemojte poticati prigovaranje i šuljanje. Najčešće se žale djeca koja i sama imaju problema u ponašanju, ona koja sama primaju kritike. U našem razredu dječaci uvijek vrijeđaju ili prozivaju dvije djevojčice koje mi stalno prigovaraju zbog toga. Pitam ih zašto ne diraju druge cure? Samo što druge cure ne reagiraju tako na ponašanje dječaka, pa ih nemaju interesa pikirati. Prije nego se požalite na nekoga, morate pogledati svoje ponašanje izvana.

A ako vam dijete priča o svojim neuspjesima i pogreškama, onda ga umirite rekavši da svi ljudi griješe, da na greškama učimo. Zajedno ćemo istražiti ovo pitanje.

“Hiperaktivno dijete u školi i kod kuće”

Mnogi odrasli zabrinuti su zbog pitanja: "Zašto, pod istim uvjetima učenja, neka djeca prilično dobro svladavaju nastavni plan i program, dok druga imaju poteškoća?"

Ne radi se o samom programu. Nama se to čini teškim i neobičnim, jer smo učili po drugim tradicionalnim programima koji se temelje na rješavanju zadataka po modelu. Program razvojnog obrazovanja uči djecu kako učiti. Izvršavanje posebno odabranih zadataka tjera dijete na razmišljanje, razmišljanje i korištenje nekonvencionalnih tehnika i načina njihova izvođenja.

U krivu su oni roditelji koji vjeruju da će njihova djeca do kraja osnovnoškolskog obrazovanja znati isto što i oni koji su učili po tradicionalnim programima. Vaša djeca ne dobivaju znanje u gotovom obliku, već ga sama stječu, što je puno važnije za njihov cjelokupni intelektualni razvoj. Sposobnost samostalnog rada s obrazovnim materijalom koristit će im u budućnosti pri učenju u drugim školama. U pravilu, djeca koja studiraju pod D.B. Elkonina-V.V. Davidov, visoku razinu razmišljanja, svladavaju takve mentalne operacije kao što su usporedba, analiza, generalizacija. Djeca sama razvijaju nove načine rješavanja pravopisnih ili matematičkih problema kada postoji hitna potreba za tim novim znanjem.

Razlika u uspješnosti svladavanja gradiva je u tome što djeca iste kalendarske dobi mogu biti u različitim fazama sazrijevanja. Nisam slučajno da sam danas odabrao temu za reportažu o hiperaktivnoj djeci, jer se u svakom razredu ističe grupa takve djece (7-8 ljudi).

Hiperaktivna djeca razlikuju se po tome što ne mogu kontrolirati svoje ponašanje i ponašati se familijarno, ne uzimajući u obzir specifične uvjete. Nemirno, ekscentrično dijete stvara stalnu napetost u razredu, što ometa učitelja u radu i izaziva drugu djecu na nekorektno ponašanje.

Takvo dijete ne počinje odmah ispunjavati zadatak koji je predložio učitelj, već postavlja pitanja koja nisu povezana s temom.

Posebna značajka takvog djeteta je nesposobnost da slijedi upute učitelja upućene cijelom razredu. Ali ako isti zadatak dobije student tijekom samostalnog rada, pokazuje se da se on s njim u potpunosti može nositi.

Reakcija odbijanja od strane učitelja sasvim je razumljiva: uostalom, čak i jedno nemirno, nemirno dijete može dezorganizirati cijeli razred, a što ako ih je 7-8?

Kao što znate, pozornost je jedan od glavnih uvjeta za bilo koju normalnu mentalnu aktivnost. Što se tiče hiperaktivnog djeteta, ono se ne može ni nakratko koncentrirati na određeni predmet. Obraća pozornost na nuspojave, koncentrira se na njih i više ne može odgovoriti na glavne. Poremećaj pažnje povećava se nepridržavanjem dnevne rutine, spavanja, akutnih respiratornih infekcija, tijekom zadnje lekcije u školi ili bez vidljivog razloga, a to se očituje u stalnom izmjenjivanju uspjeha i neuspjeha pri izvršavanju zadataka.

Najčešće je oštećena fina motorika (koja se očituje neravnim rukopisom, rastegnutim slovima) i senzomotorička koordinacija (nespretnost u pokretima ruku, nemogućnost urednog crtanja, rezanja, lijepljenja i sl.). Često se uočava pretjerana napetost mišića i povećan tonus mišića.

Specifičnosti hiperaktivne djece:

Neurotične navike (sisanje prsta, pera ili olovke, stalno stiskanje prstiju, stereotipni pokreti: klimanje glavom, ljuljanje tijelom i sl.)

Bojažljivost.

Povećan umor (bljedilo, pospanost).

Poremećaji spavanja i apetita.

Opsesivni tikovi (na licu, na trupu, na vratu).

Nejasan i isprekidan govor.

Zaboravljivost u dnevnim aktivnostima i čest gubitak predmeta potrebnih za obavljanje zadatka ili druge aktivnosti.

Povećana impulzivnost.

Metode rada kod hiperaktivne djece:

Ne smije se dopustiti permisivnost: takva djeca trebaju jasnu definiciju modela prihvatljivog ponašanja, uključujući nagradu i kaznu.

Solidna prehrana, san i općenito pravilan ritam života.

Pomoć oko domaće zadaće.

Stvaranje uvjeta u kojima se dijete može puno kretati i opustiti.

Kultivirajte interes za bilo koju vrstu aktivnosti, potaknite taj interes (glavna stvar ovdje je ne pretjerivati, jer prekomjerno opterećenje djeteta dovodi do prekomjernog rada, što nužno utječe na akademski uspjeh u školi i kvalitetu domaće zadaće).

Hiperaktivnost kod većine djece nestaje do 10. godine, a nestaje do 15. godine. Ali ponekad se pretvara u ozbiljne poremećaje ponašanja.

Roditeljski sastanak

“Moć blage, smirene riječi tako je velika

s kojom se nijedna kazna ne može usporediti"

Lesgaft

Cilj: integracija napora roditelja i učitelja u kreiranju uspješnih odgojno-obrazovnih aktivnosti učenika, procjena značaja i učinkovitosti roditeljske podrške djetetu u njegovim odgojnim aktivnostima.

Zadaci:

1. Identifikacija problema interakcije roditelja i djece u prevladavanju poteškoća u učenju.

2. Proširiti znanje roditelja o oblicima i metodama rješavanja problema koji se javljaju kod djece.

3. Rad s roditeljima na obrazovnim i psihološkim tehnikama za podršku djetetovim obrazovnim aktivnostima.

4. Razviti zajednički program djelovanja za poticanje kognitivne aktivnosti učenika.

Format: okrugli stol, rad u mikrogrupama.

Oprema: slajd prezentacija na temu, knjižice za roditelje sa savjetima o podršci djeci u obrazovnim aktivnostima.

Dijete koje je mijesilo tijesto je raslo.

Uvod u temu skupa.

Bila jednom jedna Crvenkapica, tako lijepa i pametna da nije bilo bolje od nje na svijetu. Majka ju je jako voljela, a baka još više. Jednog dana Crvenkapica je otišla svojoj baki. Šetala je šumom, brala cvijeće, slušala skakavce i odjednom se sjetila, ali nije uradila zadaću, a sunce je navečer zalazilo...

Zadatak za roditelje: nastavite bajku, napravite 1-2 rečenice u lancu.

Govor učitelja. Učenje u školi jedan je od najvažnijih, najtežih i najodgovornijih trenutaka u životu djece. Cijeli život djeteta se mijenja: sve je podređeno učenju, školi, školskim poslovima i brigama. Svi roditelji sanjaju da im djeca dobro uče. No, neki roditelji vjeruju da kad dijete krene u školu, može odahnuti: sada bi sve probleme vezane uz učenje trebala rješavati škola. Naravno, škola ne odustaje od svojih obveza. To nije samo stvar škole, već i roditelja. Mi, učitelji, objašnjavamo djeci tehnike rada, ali kako je dijete naučilo te tehnike, kako ih koristi i koristi li ih uopće, ostaje izvan učiteljevog vidnog polja. A roditelj ima sve mogućnosti kontrolirati svoje dijete. Oni mogu pružiti pomoć koju učitelj ne može pružiti.

K. D. Ushinsky također je rekao da bi roditelji trebali maksimalno brinuti o svom djetetu u početnoj fazi obrazovanja. Njihova je zadaća, zajedno s učiteljem, naučiti djecu pravilnom učenju. Obrazovanje naše djece nešto je što vaš, dragi roditelji, prati već dugo u životu i u čemu vi (naravno, u različitoj mjeri) svakako sudjelujete.

Roditelji su glavni “projektanti, graditelji i graditelji” osobnosti svoga djeteta.

Podrška roditelja pomaže djetetu da vjeruje u sebe i svoje sposobnosti te ga podržava u slučaju neuspjeha.

Najveće obrazovne uspjehe postižu ona djeca čiji roditelji razumiju da za dobro obrazovanje moraju biti odgovorni prema učenju zajedno sa svojim djetetom i školom.

Da bismo pomogli djetetu u teškim aktivnostima, moramo znati kako to učiniti.

Prije roditeljskog sastanka obavljene su predradnje: anketiranje roditelja i učenika, obrada upitnika

Upitnik za roditelje

2. Što si radio u školi?

4. Je li te tko danas pitao?

5. Jesu li te ukorili?

Analiza upitnika za roditelje.

Ako pogledamo grafikon, većina roditelja je označila pitanja

Je li te tko danas pitao? %

Jesu li te ukorili? %

Preferirani odgovori - ; nepoželjan – .

Upitnik za studente.

1. Imate li kod kuće poseban radni prostor u kojem stalno pišete zadaću?

3. S kojim predmetima se lako snalaziš sam?

Analiza upitnika za studente.

1. Imate li kod kuće poseban radni prostor u kojem stalno pišete zadaću? Da-

2. Koliko dugo radite domaću zadaću (1 sat, 2 sata, 3 sata)?

1 sat - %

2 sata - %

3 sata - %

3. S kojim predmetima se lako snalaziš sam? Čitanje - %

4. Koje stvari vam je teško pripremiti?

matematika %

Ruski jezik %

5. Tko ti pomaže u pripremi domaće zadaće?

majka - %

tata - %

sestra - %

6. Što te roditelji pitaju kad dođeš iz škole?

Koje ste ocjene danas dobili? %

Usporedimo li analizu dvaju upitnika, tada su se odgovori roditelja i djece podudarali na pitanje “Koje ste ocjene danas dobili?” Kontrola domaće zadaće ne bi se trebala ograničiti samo na jedno pitanje, roditelji bi trebali podržati djetetov interes za učenje i pomoći mu da se uključi u proces učenja. Pomoći djeci da osjete radost učenja, poticati razvoj njihove znatiželje, kognitivne aktivnosti, zapažanja, pamćenja i pažnje. Ujedinjeni su napori školske obitelji u rješavanju ovog problema.

Pomoć djeci treba biti učinkovita, kompetentna i ići u tri smjera:

    organizacija dnevne rutine;

    kontrola izrade domaće zadaće;

    učeći djecu da budu neovisna.

1. Organizacija dnevne rutine.

Organiziranje dnevne rutine omogućuje djetetu da: lakše podnese akademsko opterećenje; štiti živčani sustav od prekomjernog rada, tj. poboljšava zdravlje. Za 20% školaraca loše zdravstveno stanje je razlog neuspjeha u školi.

Precizan raspored sati temelj je svakog rada. U dnevnu rutinu potrebno je uključiti svakodnevne kućanske poslove (kupnja kruha, pranje suđa, iznošenje smeća i sl.) Možda ih nema puno, ali djeca moraju stalno obavljati svoje obveze. Dijete koje je naviklo na takve dužnosti neće se morati podsjećati da pospremi svoje stvari, opere suđe i sl.

Apsolutno je nužno da svakodnevno čitanje knjiga bude uključeno u dnevnu rutinu. Po mogućnosti u isto vrijeme.

Učenik koji dobro čita brže se razvija, brzo svladava kompetentne vještine pisanja i lakše se nosi s rješavanjem problema.

Dobro je ako tražite da prepričate ono što je dijete pročitalo. Istodobno, odrasli će moći ispravljati govorne pogreške i netočno izgovorene riječi. Na taj način djeca će naučiti izražavati svoje misli.

Važan problem u organizaciji dnevne rutine je organizacija slobodnog vremena. Važno je ne ostaviti dijete bez nadzora, već mu dati priliku da u slobodno vrijeme od škole radi ono što voli. Posebnu pozornost treba posvetiti boravku na svježem zraku. Potrebno je pravilno organizirati spavanje. Morate ići u krevet u 21:00. Dobar, miran san temelj je zdravlja.

Pobrinite se da se dijete nakon večere ne pretjerano uzbuđuje, ne gleda strašne filmove ili igra bučne igre. Sve će to utjecati na san i dobrobit djeteta. Prije spavanja dobro je prošetati 30-40 minuta.

2. Praćenje izvršenja domaće zadaće.

Rješavanje problemskih situacija.
Predlažem da se podijelite u tri ili dvije radne grupe (ovo se može učiniti unaprijed tako da se od roditelja traži da izaberu listove tri ili dvije različite boje, ovisno o broju roditelja) i razradite situacije koje roditelji teško rješavaju.

1. skupina Dijete je došlo kući s lošom ocjenom. Kakav je vaš model ponašanja u ovom slučaju? Razvijte pravila koja će pomoći eliminirati djetetov akademski neuspjeh.
2. skupina. Dijete ne želi raditi zadaću. Što u tom slučaju treba učiniti da se djetetu pomogne oko zadaće?
3. skupina . Dijete ne voli čitati i ne čita dobro, što uzrokuje mnoge probleme u školi. Kako naučiti dijete čitati? Pokušajte izraditi program ili razviti tehnike za podučavanje djece čitanju.
Nakon razgovora svaka grupa nudi svoje rješenje situacije koje se sastavlja u obliku dopisa na ploči ili listovima Whatmana.
Rješenje koje je predložila 1. grupa.

Nakon nastupa svake skupine, učiteljica rezimira, sažima i proširuje odgovor roditelja.
1. Ne treba kažnjavati dijete za lošu ocjenu, jer ono je već dobilo ocjenu znanja, a ne kažnjava se dva puta za istu stvar. Dijete od roditelja očekuje pomoć, a ne prijekore.
2. Pokažite da ste uzrujani zbog njegove oznake kako bi dijete shvatilo da vas je zabrinuo.
3. Pitajte svoje dijete o razlogu dobivanja nezadovoljavajuće ocjene. Saslušajte sve njegove razloge. Ne izražavajte nevjericu u njegovu verziju loše ocjene, ali ga istovremeno pokušajte uvjeriti da je to ipak velikim dijelom njegova krivnja, a ne profesor, ne njegov kolega iz klupe itd.
4. Razmotrite zajedno pitanje (vježbu, zadatak, zadatak, odlomak) za koje ste dobili “D”. Pokušajte djetetu objasniti ovaj zadatak; Ako ne možete sami, nađite priliku obratiti se učitelju da vam on pomogne. Učitelj mora vidjeti vaš interes da ispravite nezadovoljavajuće ocjene vašeg djeteta.
5. Svakako pratite svoje domaće zadaće, posebno iz ovog predmeta. Učinite to u sustavu.
6. Ne zaboravite se obratiti učitelju ili razredniku kako biste saznali kako vaše dijete napreduje.
7. Nikada ne pokušavajte natjerati dijete da obeća da više nikada neće dobiti dvojku. Nikada neće moći odmah ispraviti deset pogrešaka u diktatu ili naučiti cijelu tablicu množenja u jednom danu. Stoga slijedi sljedeće pravilo.
8. Postavljajte djetetu krajnje konkretne zadatke, rješive i realne. Ne iskušavajte svoje dijete nemogućim ciljevima, ne gurajte ga na put namjernih laži.
Zaključak: Samo zajedno s roditeljima dijete će moći ispraviti svoje nezadovoljavajuće ocjene. To zahtijeva strpljenje, kontrolu, pohvale i suradnju s učiteljem.
/Možete li navesti kriterije za ocjenjivanje/

Rješenje koje je predložila 2. grupa.
Preporuke roditeljima za izradu domaće zadaće:
1. Odredite točno vrijeme početka predavanja. Zahvaljujući tome, dijete razvija naviku sjedenja za nastavu u određeno vrijeme, pojavljuje se psihička spremnost i predispozicija za mentalni rad.
2. Razumno odredite omjer vremena dodijeljenog za lekcije, šetnje i kućanske poslove, tako da jedno ne ide na štetu drugoga.
3. Odredite stalnu lokaciju za rad gdje su sve potrebne stvari pri ruci. Radno mjesto bi trebalo biti samo mjesto za učenje (bez igara, bez slika, bez igračaka, bez drugih stranih predmeta, čak ni olovaka i flomastera ako nisu potrebni za trenutni rad).
4. Glavno pravilo je započeti s radom odmah, bez kašnjenja i odugovlačenja. Što dulje odgađate neugodan trenutak, to će vam trebati više truda da se natjerate da počnete raditi domaću zadaću.
5. Radne pauze su potrebne.
6. Ne oslobađajte svoje dijete kućanskih obaveza. Osim učenja, trebao bi imati i drugih stvari kako bi se navikao cijeniti vrijeme, planirati posao i započeti ga bez odlaganja.
Zaključak: Samo zajedno s roditeljima dijete može naučiti raditi zadaću i naučiti se samodisciplini. Za to su potrebni strpljenje, kontrola, pohvale, razumni zahtjevi i interes.

Domaća zadaća ima različite funkcije.

Jedna od glavnih je funkcijaniveliranje djetetovih znanja i vještina, njegovih vještina, u slučaju da je dugo bio bolestan, ili je puno propustio, ili nije savladao neku složenu temu.

Druga funkcija domaće zadaće jeOvo je poticanje kognitivnog interesa učenika, želje da se zna što je više moguće o predmetu ili temi.

Treća funkcija domaće zadaće jeTo je razvoj učenikove samostalnosti, ustrajnosti i odgovornosti za odgojno-obrazovni zadatak koji obavlja.

Kojim redoslijedom treba podučavati lekcije?

Ako znate da se vaše dijete odmah uključuje u rad, radi s entuzijazmom na samom početku, a ne na kraju, poželjno je da prvo odradi najteže lekcije i postupno prelazi na one lakše koje zahtijevaju manje mentalnog stres. Ako se učenik polako uključuje u rad, ako se umor ne pojavi brzo, onda treba početi s lakšim i postupno prelaziti na teže. Najteži, nezanimljivi rad treba dodijeliti srednjoj ili drugoj polovici razreda.

Najbolje je početi raditi domaću zadaću 1 sat ili 1,5 sat nakon povratka iz škole kako biste imali vremena za odmor od nastave. Ako je dijete zauzeto nekim drugim aktivnostima (na primjer, pohađa klubove, sekcije), tada možete sjesti kasnije. Ali u svakom slučaju, ne možete to odgoditi do večeri./

ŠTO RODITELJI TREBAJU, A ŠTO NE RADE

    Provjerite je li radno mjesto pravilno organizirano.

    Sve bi trebalo biti na svom mjestu.

    Sjedite s djetetom tijekom prvih faza izrade domaće zadaće. Njegov budući uspjeh u školi ovisi o tome koliko su mirni njegovi prvi koraci.

    Stvorite naviku izrade domaće zadaće. Podsjetite ih na lekcije bez vike, budite strpljivi.

    Lijepo ukrasite svoj radni prostor. Stol, lampa, raspored, elementi, želje za školarce, edukativni stolovi.

    Naučite raditi domaću zadaću samo u ovom radnom području.

    Na radnom mjestu postoji red, ako mu je teško uspostaviti red, pomozite mu.

    Pročitajte naglas zadatak i vježbe. To smiruje dijete i otklanja tjeskobu.

    Ako dijete učini nešto pogrešno, nemojte žuriti da ga grdite.

    Ako se vaše dijete omesti, mirno ga podsjetite na vrijeme predviđeno za dovršavanje domaće zadaće.

    Pisane zadatke rješavati čisto, bez grešaka.

    Nemojte me prisiljavati da prepisujem rad više puta. To potkopava interes za školu.

    Pokušajte ih što ranije naučiti da sami rade zadaću i da vam se jave ako je potrebno.

Rješenje koje je predložila 3. skupina.
Kako pobuditi interes za čitanje?
1. Neka djeca vide da i sami čitate sa zadovoljstvom: citirajte, smijte se, čitajte odlomke, dijelite ono što ste pročitali itd.
2. Naizmjenično čitajte priče ili smiješne priče jedni drugima. Zabavite se čitanjem umjesto gledanjem televizije.
3. Kupujte knjige i dajte ih svom djetetu i ostalim članovima obitelji
4. Neka djeca sama izaberu knjige (u knjižnici, u trgovini).
5. Kreirajte dječju biblioteku zajedno s djetetom. Skupljajte knjige o temama koje će inspirirati djecu da čitaju više o tome (primjerice, knjige o dinosaurima ili svemirskim putovanjima).
6. Često pitajte djecu za mišljenje o knjigama koje čitaju.
7. Potičite dijete da čita sve periodične materijale, čak i horoskope, stripove i recenzije televizijskih serija.
8. S djecom rješavajte križaljke i dajte ih djeci.
9. Odaberite posebno mjesto u kući za čitanje, stvorite udobnost.
10. Neka djeca čitaju kratke priče radije nego duga djela. Moći će ih pročitati do kraja, imat će osjećaj završenosti i zadovoljstva.
11. Prije ili nakon gledanja filma ponudite čitanje knjige na kojoj je film snimljen.
12. Potičite čitanje naglas kad god je to moguće kako biste izgradili djetetove vještine čitanja i samopouzdanje.

Zaključak: Samo zajedno s roditeljima dijete može naučiti čitati. Za to su potrebni strpljenje, pohvale i interes roditelja.

Prvo pravilo:

Drugo pravilo:

Treće pravilo:

Pravilo četiri

Pravilo pet:

Pravilo šest:

Pravilo sedam:

Pravilo osam:

Pridruži nam se!

BUDITE SRETNI ŠTO IMATE TAKVU SREĆU – S NEKIM DRŽATI SATOVE, NEKOME POMOĆI DA ODRASTE!

Odluka roditeljskog sastanka

    Naučite dijete da samostalno radi domaće zadaće i pravilno procjenjuje rezultate svojih aktivnosti.

    Pripremljene podsjetnike koristiti za što racionalniju strukturu rada djece u pripremi nastave.

    Pružite pomoć djeci kada se pojave ozbiljne poteškoće u rješavanju domaće zadaće.

    Ne štedite na pohvalama. Uvijek hvalite izvođača, a kudite samo izvedbu.

    Postavite s djetetom realno ostvarive ciljeve učenja.

Testiranje roditelja.

Test “Život djeteta i njegov uspjeh u školi”

Na svaku izjavu mora se odgovoriti"Da " ili "Ne ».

    Kod svog djeteta razvijam pozitivnu percepciju njegovih mogućnosti i sposobnosti.

    Osigurao sam sobu ili dio sobe isključivo za aktivnosti djeteta.

    Učim svoje dijete da samo rješava svoje probleme i donosi odluke.

    Djetetu pokazujem mogućnosti pronalaženja knjiga i materijala potrebnih za učenje.

    Ne odbijam zahtjev djeteta da čita.

    Svoje dijete stalno vodim na putovanja, putovanja i ekskurzije na zanimljiva mjesta.

    Ista stvar često radim sa svojim djetetom.

    Također pozdravljam komunikaciju mog djeteta s prijateljima.

    Stalo mi je do fizičkog zdravlja djeteta.

    Pazim da dijete poštuje dnevnu rutinu.

Rezultat testa.

Izbrojite broj odgovora "da".

Svaki pozitivan odgovor vrijedi jedan bod.

Dobiveni iznos podijelite s 10 da biste dobili aritmetički prosjek.

1 – razina /1 – 0,7 bodova/

Pravilno ćete organizirati školski život vašeg djeteta. Vaše dijete ima široke interese i spremno je komunicirati s odraslima i vršnjacima. S takvim odgojem možete računati na dobar školski uspjeh.

2 – razina /0,6 – 0,4 boda/

Možda ćete imati problema u podučavanju svog djeteta.

Razmislite jeste li izrazito aktivni, blokirate li djetetu “polje slobode”, ima li vaše dijete dovoljno vremena za komunikaciju s vršnjacima?

Uvjereni smo da će vaša razmišljanja pomoći u određivanju optimalne strategije roditeljstva.

3 – razina /0,3 – 0 bodova/

Iz vašeg iskustva vidi se glavna pogreška – prezaštićivanje djeteta, zamjena djetetovog truda vlastitom aktivnošću. Djetetu ne dajete dovoljno vremena za komunikaciju s vršnjacima i ometate ga u mogućnostima stjecanja društvenog iskustva.

Nadamo se da će vaša samokritičnost donijeti uspjeh u vašoj obrazovnoj strategiji.

Upitnik za roditelje

(Označite samo ona pitanja koja postavljate djetetu kada ga pokupite iz škole)

1. Koje ste ocjene danas dobili?

2. Što si radio u školi?

3. Koji su satovi bili najzanimljiviji?

4. Je li te tko danas pitao?

5. Jesu li te ukorili?

6. Što ste novo danas naučili?

7. S kojim dečkima si igrao danas?

PODSJETNIK

Savjeti za roditelje “psihoterapija za akademski neuspjeh”

(na temelju materijala O.V. Polyanskaya, T.I. Belyashkina)

Prvo pravilo: ne udaraj nekoga tko leži. “D” je dovoljna kazna i ne treba dvaput kažnjavati za iste greške. Dijete je već dobilo ocjenu svog znanja, a kod kuće očekuje mirnu pomoć roditelja, a ne nova predbacivanja.

Drugo pravilo: ne više od jedne greške u minuti. Kako biste svoje dijete riješili nedostatka, ne primijetite više od jednog u minuti. Upoznajte svoje granice. U protivnom će se vaše dijete jednostavno “isključiti”, prestati reagirati na takav govor i postati neosjetljivo na vaše procjene. Naravno, to je vrlo teško, ali ako je moguće, od mnogih nedostataka djeteta odaberite onu koja vam je sada posebno podnošljiva, koju želite prvo otkloniti i razgovarajte samo o njoj. Ostalo će se prevladati kasnije ili će se jednostavno pokazati nevažnim.

Treće pravilo: gonite dva zeca... Posavjetujte se s djetetom i počnite s otklanjanjem onih poteškoća u učenju koje su za njega najznačajnije. Ovdje ćete vjerojatnije naići na razumijevanje i jednoglasnost.

Pravilo četiri : hvaliti - izvođača, kritizirati - izvedbu. Procjena mora imati točnu adresu. Dijete obično vjeruje da se procjenjuje njegova cjelokupna osobnost. U Vašoj je moći pomoći mu da odvoji ocjenu svoje ličnosti od ocjene svog rada. Pohvale treba uputiti pojedincu. Pozitivna ocjena trebala bi se odnositi na osobu koja je postala malo upućenija i vještija. Ako, zahvaljujući vašoj pohvali, dijete počne poštovati sebe zbog ovih kvaliteta, tada ćete postaviti još jedan važan temelj za želju za učenjem.

Pravilo pet: procjena treba uspoređivati ​​djetetov uspjeh danas s njegovim jučerašnjim neuspjehom. Nema potrebe svoje dijete uspoređivati ​​s uspjesima susjeda. Uostalom, i najmanji uspjeh djeteta prava je pobjeda nad samim sobom i to treba primijetiti i cijeniti.

Pravilo šest: Nemojte biti škrti s pohvalama. Nema gubitnika kojeg nema što pohvaliti. Odaberite otočić, slamku, iz niza neuspjeha, i dijete će imati odskočnu dasku s koje će napadati neznanje i nesposobnost. Uostalom, roditeljsko: “Nisam, nisam se trudio, nisam učio” rađa Eho: “Ne želim, ne mogu, neću!”

Pravilo sedam: sigurnosna tehnika procjene. Dječji rad mora se procjenjivati ​​na vrlo detaljan i diferenciran način. Globalna procjena, koja kombinira plodove vrlo različitih napora djeteta - ispravnost izračuna, sposobnost rješavanja problema određene vrste, pismenost u pisanju i izgled rada, ovdje nije prikladna. Kod diferenciranog ocjenjivanja dijete nema niti iluziju potpunog uspjeha niti osjećaj potpunog neuspjeha. Najpraktičnija motivacija za poučavanje javlja se: "Još ne znam, ali mogu i želim znati."

Pravilo osam: Postavite vrlo specifične ciljeve za svoje dijete. Tada će pokušati doći do njih. Ne iskušavajte svoje dijete neostvarenim ciljevima, ne gurajte ga na put namjernih laži. Ako je napravio devet pogrešaka u diktatu, nemojte ga tjerati da obeća da će sljedeći put pokušati pisati bez grešaka. Dogovorite se da ih neće biti više od sedam i radujte se s djetetom ako se to postigne.

Danas smo uvjereni da postoji mnogo razloga za “neuspješne” obrazovne aktivnosti djece. Utvrditi te razloge i riješiti ih se moguće je samo koordiniranim djelovanjem učitelja i vas roditelja. Nikada ne smijemo zaboraviti da je svako dijete jedinstveno.

Pridruži nam se!