Nazad napred
Pažnja! Pregledi slajdova služe samo u informativne svrhe i možda ne predstavljaju sve karakteristike prezentacije. Ako ste zainteresovani za ovaj rad, preuzmite punu verziju.
Cilj: upoznavanje s novom vrstom dekorativne i primijenjene umjetnosti - igračkom od gline Dimkovo;
razvoj zapažanja, kreativnosti, osjećaja za boju i proporciju, vještine pisanja kistom: bodljajem, potezom, linijom;
negovanje ljubavi prema rodnom narodu kroz stvaralaštvo narodnih zanatlija.
Vrsta:čas - razgovor sa elementima pozorišne igre (stoni teatar).
Oprema: Igračke Dymkovo, stolovi sa velikim slikama igračaka, tabela „Ritam i varijacije ornamenta magle“, gvaš, četke, papir, makaze, muzička pratnja, prezentacija.
Tokom nastave.
I. Organizacioni momenat.
II. Priprema za percepciju novog gradiva.
Koje narodne zanate poznajete?
Šta je sajam?
Priča učitelja.
Narodna umjetnost je duhovna kultura naroda. Vekovima su ljudi pokušavali da izraze svoje razumevanje života, prirode i sveta u umetničkom obliku kroz pesmu, bajke, epove, ples, arhitekturu i predmete za domaćinstvo.
Od davnina do danas, ljudi pokušavaju da kućni predmeti budu ne samo udobni, već i lijepi. Umjetnički talenat naroda otkrivao se u narodnim zanatima. Originalni ruski proizvodi od majstora Khokhloma, Gorodets, Zhostovo, Polkhov-Maidan, Gzhel cijenjeni su ne samo ovdje, već i u inostranstvu. U stara vremena ljudi su sve te artikle mogli kupiti na sajmovima.
Boris Kustudiev. "Sajam" 1908
Sajam nije samo trgovački, već i veliki nacionalni praznik, prikaz cjelokupne raznolikosti umjetnosti ruskog naroda. Na ovakvim sajmovima se okupljalo mnogo ljudi. Narodna svetkovina, lutkarske predstave, vrtuljke i nastupi pjevača i plesača pratili su cjenkanje. Sva velikodušnost ruske duše ogleda se u proslavi vašara.
Pažnja! Pažnja!
Zabavi se!
Dođite ljudi!
Šire otvori usta
Dobrim ljudima se ovde čast,
Sajam nas sve zove.
Vasnjecov Apolinar Mihajlovič. Novgorod trgovina.
Zašto se održava savremeni sajam?
III. Učenje novog gradiva.
Poslušajte pjesmu i recite mi s kojom vrstom narodnog zanata ćemo se danas upoznati na času?
Po čemu je Dymkovo poznato?
Sa tvojom igračkom!
U njemu nema dimljene boje,
Kakvo je sivilo sivo.
Ima nešto od duge u njoj,
Od kapi rose,
Ima nešto radosti u njoj,
Grmi kao bas!
Ona ne izgleda kao medenjak -
Veselo i svečano.
U njenoj mladosti je vrhunac,
Ima smelosti i obima...
Sjaj, oker i crveno olovo,
Po cijeloj zemlji u kućama!
Sjaj, oker i crveno olovo,
Neka svima bude lagano i tmurno!
I ljutnja i sumornost kao led
Bez ikakvog traga
Neka pod osmehom Dimkova
Otopiće se zauvek!
V. Fofanov.
(odgovori učenika)
Tema današnje lekcije je „Dymkovska igračka“.
Ova igračka se ljubazno i nježno zove "Dymka". Po mjestu rođenja su iz Slobode Dimkovo. Sa visine na obali reke Vjatke, na kojoj se nalazi grad Kirov, vidi se naselje Dimkovo.
Zašto se Sloboda zvala Dymkovo, a zašto su se igračke zvale Dymkovo?
Zimi, kada su peći upaljene, a ljeti u oblačnim danima, cijelo naselje kao da je u izmaglici. Ovdje je u davna vremena nastala igračka Dymkovo. Igračke dimkovskih zanatlija bile su najsjajniji ukras sajma na kojem se odvijala svečana fešta pod nestašnim i veselim imenom Zviždač.
Pričaće o istoriji nastanka izmaglice povezan sa drevnim ritualom - pandemonijumom i svečanim svečanostima (govor pripremljenog učenika).
Postoji legenda prema kojoj je praznik počeo takozvanim pokoljem u Klinovu. Detaljno su ga opisali kapetan N.P.Rychkov, koji je putovao 1770-1772.godine u različite pokrajine ruske države, i zet M.I.Kutuzova, osramoćeni general-major N.Z.Khitrovo, koji je 1811. Prema njihovim informacijama, u 14.-15. veku stranci koji su živeli u regionu okupili su se ispod utvrđenih zidina Khlynova da zauzmu grad, koji su navodno osnovali došljaci iz Novgoroda. Ne oslanjajući se samo na vlastitu snagu, stanovnici Khlynova poslali su u pomoć stanovnicima Ustjuga. Stanovnici Ustyuna stigli su noću, ali ne iz pravca iz kojeg su ih očekivali. Ne prepoznavši svoje prijatelje u mraku, Vjačani su mnoge pobili i tek ujutru su uvideli svoju grešku: „Ti ne znaš svoju“. U znak sećanja na žrtve, na mestu masakra podignuta je kapela, u kojoj se nalazio drveni krst, a od tada se ovde svake godine održava pomen – komemoracija nevino ubijenih, nakon čega se obeležava praznik zvižduka. Počeo je ples, čiji je ritual uključivao kotrljanje glinenih kuglica sa visoke obale Vjatke niz Razderihinski nizbrdicu, tuče pesnicama, zviždanje, pesme i plesove. Postojali su separei s obiljem raznih slatkiša i uvijek prodaja glinenih igračaka i zviždaljki.
Na sajmu su se uvek mogle čuti vicevi, rime i pesme:
A na sajmu je roba
Oslikani samovari
Na prodaju ramovi i boce
I slike i peciva.Ljudi kupuju sušenje
I za divnu igračku
Gledaju dugo, polako,
Kako je dobro!Sajam je hrabar,
Sajam je oslikan.
Pošteni ljudi, okupite se
I prošetaj dušom.
Znate li kako zovu majstora koji radi sa glinom?
Grnčar je zanatlija koji pravi igračke i posuđe od gline.
Pogledajmo igračke Dymkovo.
Karakteristične karakteristike igračke Dymkovo.
Snježno bijele igračke. Prije farbanja izbijeljene su kredom razrijeđenom u mlijeku.
Uzorak se sastoji od geometrijskih elemenata: krugova, ovala, prstenova, pruga, ćelija, linija.
Za bojenje igračaka koriste se sljedeće boje: žuta, plava, crvena, zelena, crna, (bijela pozadina).
Moderna igračka sadrži: narandžastu, smeđu, roze i plavu.
Ritam i varijacije ornamenta magle.
Osim kista, za slikanje se koristi i pečat - šiljak za crtanje malih krugova i tačaka.
Da biste napravili poke, morate umotati traku papira u cijev.
Zapamti.
Uzorak se mora odmah nanijeti četkom, bez prethodnog crtanja olovkom. Počnite crtati uzorke s velikim elementima.
IV. Konsolidacija novog materijala.
Zašto se Sloboda zvala Dimkovo?
Kako se zove majstor koji radi sa glinom?
Koje su karakteristične karakteristike igračke Dymkovo?
U kojim elementima slikanja se koristi poke?
Igra. Pronađite odeću za „Mladu damu“ iz Dimkova.
Minut fizičkog vaspitanja.
V. Iskaz umjetničkog zadatka.
(Razred je podijeljen u kreativne grupe, svaka grupa radi određeni zadatak).
Obojite šablone Dymkovskih igračaka, predmeta za domaćinstvo, biljaka, arhitektonskih objekata (sve u stilu dimkovskog slikarstva).
(Zadatak se izvodi uz narodnu muziku).
VI. Analiza radova. Sažetak lekcije.
Zadaća. Svaka grupa treba da smisli priču o sajmu i izvede je u stolnom pozorištu na sledećem satu koristeći oslikane šablone.
Opštinska predškolska obrazovna ustanova br. 11 „Dečji vrtić „Zvono”” okrug Tutaevsky, oblast Jaroslavlja
GCD za dekorativno crtanje "Vesela izmaglica"
sastavila i vodila učiteljica Semenova Elena Vladimirovna
Sadržaj programa: Razvijati emocionalnu sferu kroz percepciju muzičkih i umjetničkih djela. Poboljšati pamćenje, govor, finu motoriku, koordinirani timski rad. Nastavite učiti djecu da slikaju trodimenzionalne igračke sa šarama po motivima Dimkova, koristeći različite elemente dimkovskog slikarstva. Razvijati estetsku percepciju i kreativne sposobnosti djece. Nastavite sa usavršavanjem tehnike izvođenja Dymkovskog uzorka. Negovati ljubav prema narodnim zanatima.
Oprema i materijali: Laptop, prezentacija „Dymkovo Toy“, na stolovima su igračke Dymkovo: ćurka, vodonoša, dama, itd.; Za svako dijete: siluete papirnatih igračaka, gvaš, četkice, kocke, salvete, tegle s vodom. Petao rukavice za pozorište.
Deca sa petlićim rukavicama (Dimkovo i Filimonov) poređana su odvojeno u dva ugla umetničkog ateljea, sa zanatlicom (učiteljicom) u svakom od njih. Djeca drže poslužavnike s igračkama Filimonov i Dymkovo.
Zanatlije. Na praznik smo došli iz raznih krajeva Rusije. 1. majstorica. Mi smo iz Dimkova, a vi? 2nd craftswoman. Mi smo iz regiona Tula! Selo Filimonovo vam je, nadamo se, poznato! (Naklon.) Zanatlije (zajedno). Naš zanat je prastar, igračke vajamo od gline. Ali igračke su različite i jedinstvene.
1. majstorica. Ovaj uzorak Dymkovo će iznenaditi vaše čudesne oči. Valovite linije, nabori, karirani uzorci, tačke Ovdje su svakakvi prstenovi, ovdje - različiti krugovi. Višebojne boje, i komad zlata na beloj glini da budu ljepši. Sve igračke su bujne, svečane, svijetle, samo divan prizor za bolne oči, pravi pokloni! Četkicom vješto iscrtavamo svoj uzorak hrabro. Kakva divna lepota, Dymkovskaya Sloboda!
2nd craftswoman. Naše igračke su malo skromnije, više su i vitke. Ne slikamo četkom, već perom (pokazuje olovku), s ljubavlju stavljamo boju na boju. Romb, trougao, krug sunca su tu, linije, zvezde, jelke su tu, U našim šarama je lepota prirode... Zanatlije (zajedno). I igračke godine neće ostariti!
Dijete (sa dimkovskim petlićem). Kao iz naselja Dimkovo...
Dijete (sa pijetlom Filimonov). Filimonovskaya strana...
Djeca (zajedno). Naši čudotvorni pijetlovi su došli da vam udovolje.
Izvodi se plesna igra.
1. Naši čudotvorni petlići su došli da vas zabave. Iako izgledamo drugačije, svako je poznat po nečemu.
(Djeca pjevaju zajedno.) Refren. Ku-ka-re-ku, ko-ko-ko, Ku-ka-re-ku, ko-ko-ko. Pljes-tap-tap, pljes-pljes-tap. (Četiri gaze i kruže oko sebe. Djeca sa filimonovskim pijetlima kriju ih iza leđa!)
2. Ja sam dimkovski petao, sa gustim repom i češljem. (Dimkovski pijetlovi pjevaju i rukom pokazuju rep, pa češalj.) Tačke, ćelije, krugovi. Boje su bogate i svijetle. Refren.
3. Prijatelj Filimonovskog, isti rep i češalj (Filimonovski pijetlovi pjevaju, pokazuju), sunce i božićna drvca, pruge i zvijezde. Refren. Grupe pijetlova se okreću jedna prema drugoj, bočno prema publici.
4. Jednom kada je došlo do galame, ko je ljepši od njih? (Ruka sa rukavicom ide gore-dole.")
5. Pjetlovi prijatelji se svađaju, ne možete se tako ponašati. (Oni tresu prstom slobodne ruke.)
6. Refren. 7. Da izgube, idu jedan za drugim u svojim grupama, formirajući krugove.
Vaspitač: (razgovor)- Momci, da li želite da postanete majstori Dimkova? D: - Da! - Danas ćemo slikati šablone za igračke Dimkovo. Ali prvo, prisjetimo se faza izrade Dymkovo igračaka. Pogledajte prezentaciju “Dymkovo Toy” i pričajte o onome što ste vidjeli. :- Koje boje majstori koriste kada farbaju igračke Dymkovo? D: - Crvena, plava, cijan, zelena, žuta, narandžasta. P: - Koji elementi su uključeni u uzorak Dymkovo? D: -Pruge, ćelije, valovite linije, krugovi, prstenovi, tačke. Učitelj djeci skreće pažnju da se i boje i elementi uzorka međusobno kombinuju i ponavljaju u određenom nizu.
Vaspitačica: -A sada sve pozivam u našu likovnu radionicu, gdje vas čekaju igračke. Danas ćemo slikati konja Dimkovo. Svaku igračku Dymkovo vaja i slika majstor po svom ukusu, tako da nisu slične jedna drugoj, ali je svaka lepa na svoj način. Danas ćete svako nacrtati svog konja po želji. Predlažem da malo razmislite kojim ćete uzorkom obojiti svoju igračku. (Pruža djeci priliku da razmišljaju o budućem radu.) Pomislili smo, sada počnite crtati: vrhom kista crtamo pruge i tačke, pravimo krugove bodljama. Pokušajte da vaš rad bude uredan, nemojte dodavati puno boje, obrišite višak vode sa četke na salvetu.
Kada se posao završi, pozovite djecu da ih ostave na stolovima da se osuše i izvode ritam. (Muzički stomak).
1. Ruke su nam kao perece,
Obrazi kao jabuke.
Poznaju nas dugo vremena
Svi ljudi su na sajmu.
2. Dymkovo dame
ljepši od bilo koga na svijetu,
A husari su dragi -
Naši kavaliri.
3. Mi smo oslikane igračke -
Vjatski smeh,
prigradski dandies,
Gradski tračevi.
4. Sa trakama i mašnama,
Da, ruku pod ruku sa kicošima
Hodamo u parovima
Prolazimo pored pauna.
5. Mi smo plemenite igračke,
Preklapanje, ok.
Svuda smo poznati
I tebi ćemo se svidjeti.
Analiza rada: Vaspitač:- Ljudi, pogledajte svoje konje. Kako su lijepe. I voliš svoj posao. Koji vam se konj najviše dopao? Reci mi zašto ti se rad svidio... (Odgovori 2-3 djece). B: - Bravo, momci. Danas na času smo se još jednom susreli sa igračkama Dimkovo, posetili dimkovske zanatlije i vi ste uradili veoma dobar posao sa ovim radom.
Kuznjecova Natalija Mihajlovna
nastavnik
MBDOU "Vrtić br. 47 "Laduški"
Grad Zavolzhye, regija Nižnji Novgorod
Abstract
direktno - obrazovne aktivnosti
U obrazovnom polju "Umjetničko stvaralaštvo" za djecu starijeg predškolskog uzrasta na temu: "Dymkovskaya Sloboda"
Sadržaj programa: 1. Pojačati sa decom tehniku slikanja igračaka po dimkovskom slikarstvu
2. Razvijati kreativnu maštu, odabir boja, zapažanje, prostorno razmišljanje.
3. Negovati interesovanje za ruske narodne zanate, umetnički ukus, estetska osećanja"
Materijal: gotovi dječji proizvodi - igračke od gline, boje, čaše vode, 2 vrste četkica, salvete.
Preliminarni rad: ispitivanje uzoraka dimkovskog slikarstva, izrada lutaka i igračaka po dimkovskom slikarstvu. Dekoracija sela Dymkovo oslikanim gotovim uzorcima.
Priprema za nastavu: mokro čišćenje, ventilacija
metodologija:
edukator: Ljudi, danas sam ja vaša kreacija
Predlažem vam da krenete u nevjerovatnu avanturu
putovanje. Slažeš li se?
djeca: Da
edukator: Na početku, želim te
ispričaj jednu priču...
Davno je moja baka napustila Game situaciju
Naslijedio sam magičnu loptu.
Gdje god se lopta otkotrlja, tamo ćemo ići
Idemo putovati s tobom.
Recimo čarobne riječi: jedan, dva,
tri - lopta, kotrljaj. Hajdemo svi
Recimo ove riječi zajedno.
djeca: Jedan, dva, tri - lopta, kotrljaj.
Lopta se kotrlja, djeca je prate.
Kakva su to čuda koja su nas dovela?
glomerula? I doveo nas je do divnog
Dymkovo selo .
/Zvuči narodna muzika/
Djeca prilaze izložbi proizvoda
Dymkovo igračka, ispred nje
visi natpis "Veselaya Dymkovskaya"
selo“, dječak sjedi u Rusu
košulja - majstor Vasja, on prodaje Upotreba
igračke. igranje
edukator: Zdravo majstore. karakter
Kakva je ovo lepotica?
Vasja: Imam igračke Dymkovo.
Čitanje pesme od strane nastavnika.
U ovom selu žive prijatelji, umetnički
Dymkovo igračke. riječ
Konji, psi, koze, krave
i druge životinje.
Pjetlovi, kokoši i svinje,
Upoznajmo ih, prijatelji!
Hajde da pogledamo divan izgled
Dymkovo igračke. ukrasne igračke
Djeca zajedno sa učiteljem
gledajući kravu, kozu,
konj, ptica, dama i muškarac,
djeca.
Učitelj priča djeci o tome
Ribarstvo Dymkovo.
U selu Dimka, Kirovska oblast: priča učitelja
davno su ljudi počeli da vajaju
glinene igračke za vašu djecu:
to su bile šumske životinje, domaće životinje
životinje, ljudi, dječje figure,
različite zvižduke.
Igračke su se sušile, a zatim su farbane
bijela, ukrašena prugama,
krugovi, kvadrati, tačke.
Kasnije su počeli da se prodaju drugima
sela. Uskoro i susjedna sela
počeli su da vajaju igračke. I počelo je
Dymkovo igračka za ribolov
širom Kirovske oblasti. Upravo ovdje
Dovela nas je bakina magija
glomerula. I sama baka je bila
stručnjak za izradu takvih
igračke. Pa djeco, loptice -
roll. Hajde, majstore Vasja, sa nama
idemo na. Vi ćete nas tome naučiti
farbanje igračaka.
ima igračaka od gline, ali ne
oslikana. Dječak sjedi pored njega
u ruskoj košulji, veoma tužan. karakter igre
Ovo je majstor Matvey.
edukator: Zdravo, ljubazno
Dobro urađeno. Zašto si tako tužan?
Matvey: Da, ovdje su igračke napravljene od gline
Zalijepio sam ga, ali ne znam kako da ga farbam.
edukator: Djeco, možda mi postavljamo ciljeve
Pomozimo Matveyu da oboji igračke
prema Dymkovskim obrascima.
Odgovori djece: Naravno da ćemo pomoći.
edukator: Ljudi, predlažem pitanja za djecu
još jednom morate zapamtiti koje boje
trebate odabrati za ovu sliku?
djeca: Pozadina će biti bijela. Potreban uzorak. Dječiji horski odgovori
farbajte jarko crvenim bojama,
žuta, zelena, plava itd.
edukator: Bravo momci. Lisa,
koji elementi su prisutni u Dymkovu?
slike? Molim te pokaži ga momcima. sheme
Lisa ide do štafelaja i pokazuje
dijagrami i razgovori o elementima,
prisutna na Dimkovskoj slici.
edukator: Bravo, Lisa! Momci
sada znaš sve. Izaberi
igračke po volji, idemo sa Individuom
nas, dečko, naučićemo te da bojiš izbor
a mi ćemo vam pomoći da lijepo izvedete
radovi na dimkovskom slikarstvu.
Djeca biraju proizvode od gline
i sjednite za stolove.
edukator: Momci, pre nego što počnemo
Hajde da crtamo, ispružimo prste. Gimnastika prstiju
Gimnastika prstiju se izvodi:
Obojićemo životinje
Dymkovo igračke,
Svima ćemo pokazati kasnije
A mi ćemo vam pričati o njima.
Djeca sjede za stolovima, razmišljaju Nezavisna
uzorak za bojenje, izvođenje aktivnost
radovi na dimkovskom slikarstvu. djeca
Nastavnik prati ispravnost
sjedenje djece, podsjeća na Podsjetnik
sekvence uzoraka, upotreba Pozitivno
pozitivan primjer drugarice, primjer drugarice
skreće pažnju djece na kvalitet
radeći posao, podstiče decu na to Promocija
pokazala kreativnost.
Po završetku radova izlažu se
natrag za sto, djeca su ponuđena
divite se i radujte se kako je lepo
oni su to uradili. Majstori iz Dimkova
a glinena sela odobravaju djecu,
raduj se sa njima.
Lekcija je sažeta: adrese
pažnja na odabir primarnih boja,
obrasci karakteristični za Dymkovo
farbanje, tačnost u radu,
mogućnost korištenja četke i
krpom.
edukator: Ljudi, pogledajte, Analiza
kako smo se zabavili
igračke. Iljuša, koju igračku želiš?
izgleda najzabavnije?
Ilja:Čini mi se ovo jagnje
najzabavniji. Ima prstenje
čak, ali oči izgledaju
wink.
edukator: Bravo, Iljuša.
Ljudi, kako je Ilya zanimljivo rekao!
Andryusha, šta misliš danas?
uspjeli ste sve prikazati
ili je bilo poteškoća?
Andrej: Danas sam bio malo u žurbi, Independent
djetetovom analizom dobijeni su prstenovi i valovite linije
ne tako glatko kao što sam želeo. Ali unutra
Sljedeći put ću sigurno imati sve
to će uspjeti.
edukator: Naravno da će sve uspjeti. Analiza
Ljudi, vaše igračke su bile učiteljice
baš divno, baš ono što želim
igraj se sa njima. nudim ti
pozovite naše majstore i igrajte se
sa njima.
Gospodari odlaze sa svojom djecom
grupna soba.
Mila Huseynova
Programski zadaci
Razvijati estetsku percepciju, figurativne ideje, osjećaj za boju i kompoziciju. Ojačati znanje djece o Dymkovo igračke, O Dymkovo slikarstvo. Učvrstiti emocionalno pozitivan stav prema narodnoj dekorativnoj umjetnosti. Razvijajte osećaj za lepo. Nastavite razvijati vještine timski rad.
Metodologija
Pokažite djeci drugačije Dymkovo igračke(mlada dama, konj, koza, patka, itd.). Pitajte kako se zovu ovi prekrasni proizvodi. Ponudite da slikate figuricu izrezanu od papira na isti lijep način, a zatim napravite cjelokupnu sliku" Dymkovskaya Sloboda" (selo, selo, gdje se stvaraju igračke od gline). Ponudite složenije igračke za slikanje djeci koja su dobra u tome Dymkovo slikarstvo(2-3 kuće, 3-4 mlade dame i manje figure).
Materijali:
Siluete Dymkovo igračke izrezano od bijelog papira, gvaš boja, kistova, tegle vode, salvete (za svako dijete). Veliki list papira za ukrašavanje slike.
Povezivanje sa drugima casovi i vrste aktivnosti
Proširiti razumijevanje djece o Dymkovsky obojeni proizvodi. Pogledajte albume za umjetnost i rukotvorine.
Napredak lekcije:
Uvodni dio: Zdravo ljudi, danas ćemo imati nešto zanimljivo sa vama klasa, gdje ćete saznati o čemu se radi Dymkovo toy.
1. Glavni dio.
Znate li šta je to Dymkovo toy, od čega je napravljen i odakle je nastao ovaj zanat? Takve igračke kao Dimkovskaja više ne postoji, ona je jedina. Svetao, elegantan Dymkovskaya igračka je postala svojevrsni simbol zemlje Vjatke. Slike sa elementima vise na tabli Dymkovo slikarstvo. Dymkovskaya igračka je ofarbana (elementi): krugovi, prstenovi, pruge, zmije. IN Dymkovsky boje igračaka svijetao: crvena, narandžasta, žuta, grimizna, plava, svijetloplava, smaragdna, zelena i, u velikim količinama, smeđa i crna. Šta su značili elementi koje sam vam pokazao (na slikama? Ljudi, šta mislite da bi krug (sunce) mogao značiti? Šta mislite da bi mogla značiti valovita ili isprekidana linija (voda)? A šta bi mogla da znači ćelija ( polje) znači ?
2. Razgovor sa djecom:
Koje boje postoje? Dymkovo igračke? (Uvijek samo bijela)
I na kojim uzorcima Dymkovo igračke? (Prava linija, valovita linija, tačka, krug, prsten, kavez i mreža)
Koja je boja više? Koje boje se koriste?
Koje tehnike se koriste za izradu uzoraka? (Potapanjem, kraj četke, četka ravno na hrpu)
3. Fizički minut
Mi pokušao da nacrta(ruke u stranu)
Bilo je teško ne umoriti se (torzo se savija u strane)
Malo ćemo se odmoriti (sjedi, ruke naprijed)
Počnimo ponovo da crtamo(ustani, spusti ruke)
4. Praktične aktivnosti
Sada ću vam dati listove, a vi pripremite boje i mi ćemo slikati po siluetama Dymkovski uzorci. Na ovom klasa ti i ja ćemo slikati i koristiti elemente Dimkovsko slikarstvo u našem radu. Sada ćemo pokušati nacrtajte elemente magle zasebno. Djeca crtaju šare Dymkovo igračke(Dimkovske siluete) . Sada završi svoj rad, dovršite obrasce. A onda pogledajmo crteže.
Zaključak casovi
1. Koji Posao da li ti se najviše dopalo? Zašto?
2. Šta vam se ovdje najviše svidjelo?
3. Šta je u ovome posebno rad?
4. Koja je naša tema?
5. Da li vam se svidelo? Dymkovo igračke?
6. Nije li vam bilo teško? farbašare i boje Dymkovo igračke?
Hvala momci! Bravo za sve vas! ti si jako dobar pokušao i uradio to i tako je lepo uspjeli smo u timskom radu! Dymkovskaya Sloboda! Da li ti se svidelo klasa?
Publikacije na temu:
Pozivam vas dragi prijatelji u selo Snegirevo. Počeli smo da ga gradimo odmah nakon novogodišnjih praznika, radujući se što je zima konačno stigla.
Kolaž je napravljen sa učenicom Aleksandrom Ponomarjovom (5 godina) u MBDOU vrtiću br. 95 "Rostochek" u gradu Volžski, oblast Volgograd, u okvirima.
Sadržaj programa: - nastaviti sa formiranjem ideja o znacima jeseni, cikličnoj prirodi promjena; - naučiti djecu da razmišljaju.
Naš vrtić ima likovni kutak. Moja deca i ja ga često posećujemo, gledamo igračke narodnih zanatlija: dimkovskih umetnika.
Ljeto je vrijeme za inspiraciju. Mnogo vremena provodimo napolju, mnogo posmatramo. Odlučili smo da svoje ljetne utiske i zapažanja izložimo u.
Kolektivni rad “Polje maslačka”. Sažetak lekcije o primjeni u srednjoj grupi Sažetak direktnih obrazovnih aktivnosti Aplikacija. Srednja grupa. Timski rad. Polje maslačka. Zadaci:.
Sinopsis same obrazovne aktivnosti - kolektivni rad iz likovne kulture u seniorskoj grupi „Jesenje drvo“. Autor: Olena Olegovna Titova, učiteljica u Dječijoj predškolskoj obrazovnoj ustanovi "Malyshok" u Nerekhti. Opis: ovaj GCD sažetak je dizajniran za stariju djecu.
Elvira Khairutdinova
Bilješke o crtežu "Dymkovskaya Sloboda (selo)"
Sažetak GCD(Senior grupa)
Crtanje« Dymkovskaya Sloboda(selo) »
(kolektivni sastav)
Preliminarni rad: razgovor o Dymkovo igračke, ispitivanje elemenata slikarstva; gledanje multimedijalne prezentacije o narodnim zanatima « Dymkovskaya Sloboda» , posjeta izložbama narodnih igračaka, dekorativne i primijenjene umjetnosti. Crtanje Dymkovskih uzoraka, slikanje silueta papira. Čitanje pjesama, zagonetki o narodnim zanatima. Učenje pjesmica napamet Dymkovo igračke.
Sadržaj programa. Razvijati estetsku percepciju, vizualnu percepciju, osjećaj za boju i kompoziciju. Ojačati znanje djece o Dymkovo igračke, O Dymkovo slikarstvo. Učvrstiti emocionalno pozitivan stav prema narodnoj dekorativnoj umjetnosti. Razvijati osjećaj za lijepo, kreativnost i estetski ukus. Negovati poštovanje i interesovanje za narodne zanate. Nastavite razvijati vještine timskog rada.
Metodologija izvođenja časa. Pokažite djeci drugačije Dymkovo igračke(mlada dama, konj, koza, patka, itd.). Pitajte kako se zovu ovi prekrasni proizvodi. Slušajte pjesme o Dymkovskaya Sloboda, ponudite da isto tako lijepo naslikate figuru izrezanu iz papira, a zatim napravite cjelokupnu sliku « Dymkovskaya Sloboda» (selo, selo. Ponudite složenije igračke za slikanje djeci koja su dobra u tome Dymkovo slikarstvo(2-3 kuće, 3-4 mlade dame i manje figure).
Djeca počinju crtanje. Učitelj prilazi svakom djetetu i podsjeća ga da treba razmisliti o rasporedu elemenata šare, upotrebi različitih elemenata i različitih boja.
Kako su proizvodi gotovi, djeca zajedno s učiteljem postavljaju figure na veliki list papira, stvarajući sliku.
Na kraju lekcije zajedno se divite cjelokupnoj kompoziciji. Recite djeci da se u slobodno vrijeme slika može proširiti ako imaju zanimljive prijedloge.
Materijali. Siluete Dymkovo igračke, glina Dymkovo igračke, Dymkovsky igračke izrezane od bijelog papira, gvaš boje, četke različite debljine, stalci, palete, tegle s vodom, salvete (po djetetu). Veliki list papira za ukrašavanje slike. Boombox, audio zapis ruskih narodnih melodija.
Povezivanje sa drugim aktivnostima i aktivnostima. Proširiti razumijevanje djece o Oslikani proizvodi Dymkovo. Pogledajte albume za umjetnost i rukotvorine.
Napredak lekcije:
Djeca se pridružuju grupi uz rusku narodnu muziku i stanu u polukrug.
Vosp: Zdravo momci! Pogledajte koliko smo lijepih igračaka posjetili danas! Tako zanimljive igračke! Jeste li ih prepoznali? Šta su ovo igračke?
Djeca: Ovo su patke, konji, ovo Dymkovo igračke.
Vosp: Tako je, momci, šta znamo o ovoj sjajnoj ruskoj elegantnoj igrački.
(ispred djece je slika s pogledom Dymkovskaya Sloboda)
(Na multimedijalnom projektoru)
Pogledaj sliku. Koji selo u izmaglici?
(djeca čitaju pjesme o Dymkovo ribarstvo i naselje)
1. I domaći ljudi sa sela « Dymkovo» pozvao.
Tamo su voljeli pjesme i plesove.
Bajke su rođene u tom selu.
Večeri su zimi duge i tamo vajaju od gline.
2. Sve igračke nisu jednostavne,
I magično - oslikana
Snježno bijele, kao breze,
Krugovi, kvadrati, pruge.
3. Svuda govore o njoj.
Poklonićemo se ovom neverovatnom čudu više puta!
I o tome Dymkovo toy
Sada pričamo priču.
Vosp: Bravo momci!
Vosp: A sad predlažem da odete u radionicu i ukrasite Dymkovsky dezenirani modeli jagnjadi, konja, djevojaka, patki koje sam pripremila za vas.
Ali šta je ovo - radionica je zatvorena!
Da biste ušli u radionicu, morate odgovoriti na 2 pitanje:
1. Zašto se zove ovaj narodni zanat Dymkovsky?
2. Gdje su sada radionice, gdje prave Dymkovo toy?
Vosp: Radionica je otvorena - uđimo i bacimo se na posao.
Ispružimo prste i provjerimo držanje.
Gimnastika prstiju:
Naši prsti će reći
Svako to može, svako će to pokazati
Pet na mojoj ruci
Oni mogu sve
Uvijek pomozi
Oni su u stanju farba
Štapići, krugovi
Raznobojni ovali
Prstenovi ili tačke
Preći ćemo na posao
Eh, posao je u punom jeku!
(djeca šarama ukrašavaju modele izrezanih papirnatih igračaka (tokom crtanje zvuči narodna muzika), na kraju rada napraviti ukupnu sliku « Dymkovskaya Sloboda» (selo, selo, gdje se stvaraju igračke od gline).
Vosp: Oh da, Uspeli smo u Dimkovskoj Slobodi! Pravi – Dymkovo igračke!
Analiza dječijih radova:
Vosp: Da momci naselje ispao si veseo i druželjubiv!
Oni koji su radili od srca - sada se zabavite, plešite!
(djeca plešu u krugu uz muziku).
Ovo smo dobili
Dymkovskaya Sloboda
Gr. Ned
Kindergarten "Terem-Teremok"